Kot devon rex - zdrowie i żywienie

Koty Devon Rex – opis rasy, charakter

Tego kota nie można pomylić z żadnym innym! Devon rex jest mruczkiem o  charakterystycznym, łobuzerskim pyszczku i milutkiej, pomarszczonej sierści. Jego włos  okrywowy jest falisty i bardzo przyjemny w dotyku. Co ciekawe, składa się przede  wszystkim z podszerstka. Devon rex ma bardzo charakterystyczne fale i marszczenia na  futerku, szczególnie na grzbiecie. Jeśli przyjrzycie się nieco bliżej, zauważycie, że jego  wibrysy i brwi także są kręcone! Koty tej rasy występują we wszystkich rodzajach  umaszczenia.  

Devon rex – charakter 

Devon rex ma umiarkowany charakter i bardzo wesołe usposobienie. Jest bardzo  towarzyskim kotem, który uwielbia towarzystwo i nader wszystko kocha być w centrum  zainteresowania. To wspaniały kot, który nie jest zainteresowany głównie zabawą i  spaniem. Uwielbia przebywać blisko swojego opiekuna, niezależnie od tego, co opiekun  akurat w danej chwili robi. To kot, który będzie Ci towarzyszył podczas wszystkich  obowiązków domowych. Uwielbia patrzeć jak opiekun gotuje, sprząta, czy pracuje. Jest  niezwykle ciekawy świata i bardzo inteligentny.  

Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i jest pod tym względem bardzo podobny  do niektórych psów, ponieważ wybiera sobie jednego domownika, któremu jest  szczególnie oddany i ufa bezgranicznie. To bardzo odważny i towarzyski, kontaktowy kot,  który dużo merda ogonem kiedy jest radosny, wylewnie wita domowników i gości,  domagając się głaskania.  

Devon nie znosi samotności i bycia ignorowanym. Kiedy jest ignorowany, szuka zajęcia,  dzięki któremu opiekun znowu zwróci na niego uwagę. Źle znosi samotność. Nie będzie  to rasa dla osób, których przez większość dnia nie ma w domu, ponieważ taki kot będzie  mocno nieszczęśliwy. Nie sprawdzi się również w domu, gdzie opiekunowie nie chcą spać ze zwierzakiem w łóżku. Tak jak wspomniałam wcześniej, uwielbia przebywać ze  swoim opiekunem przez większość dnia, dlatego rozstanie z nim nocą byłoby dla nieco  zbyt trudne. Naturalne jest jednak, że każdy z nas pracuje i musi wychodzić z domu.  Dobrym rozwiązaniem będzie towarzystwo innego kota, a nawet psa. Nie jest to jednak  rozwiązanie w przypadku kiedy nie ma Cie przez zdecydowaną większość dnia.  

Warto wiedzieć, że devony bardzo dobrze dogadają się z innymi kotami, ale też praktycznie z wszystkimi innymi zwierzętami w domu. (Jednak w przypadku dokocenia,  konieczne jest przeprowadzenie socjalizacji z izolacją, jak zresztą u każdej innej rasy).  

Reklama

Devon bardzo dobrze dogada się z dziećmi, zarówno młodszymi, jak i starszymi. Jest  bardzo cierpliwy i nie zachowuje się agresywnie, jednak w przypadku młodszych dzieci  wszystkie kontakty powinny być nadzorowane przez dorosłych – dla dobra kota.  Pamiętajmy, że dzieci nie wiedzą jak postępować ze zwierzętami, to my, dorośli musimy  ich tego nauczyć. 

Są to również bardzo ciekawskie koty, które uwielbiają przebywać na wysokości i dużo  skakać!  

Reklama

Kot devon rex – zdrowie i żywienie 

Devon rex jest jedną z najbardziej długowiecznych ras kotów. Wiele z nich spokojnie  dożywa aż 20 lat! Mimo pozornie delikatnej budowy, koty tej rasy są silne, odporne na  choroby i pełne energii! U niektórych osobników może się zdarzyć kardiomiopatia  przerostowa, czy dysplazja biodrowa. Zdarzają się także zakażenia skóry drożdżakami  rodzaju Malassezja.  

Devon rex, tak jak zresztą wszystkie inne koty, powinien być karmiony karmą wysokiej  jakości, niezależnie od tego, czy będzie to gotowa karma, czy dieta BARF (na której  będzie czuł się bardzo dobrze!). Koty kastrowane i sterylizowane powinny dostawać specjalny pokarm dla kotów kastrowanych, a dokładniej – nieco mniejszą liczbę kalorii.  Suche karmy są bardzo niewskazane, ponieważ przyczyniają się do niewydolności nerek  (nawet weterynaryjne, pamiętajcie, że kota leczymy lekami, nie magicznymi chrupkami!).  Niestety weterynarze często polecają karmy weterynaryjne, jednak trzeba zdawać sobie  sprawę z tego, że weterynarz nie jest specjalistą od kociego żywienia. Warto  zainwestować w wysokiej jakości karmy mięsne (jest ich naprawdę dużo, warto  wypróbować np. CatzFinefood, Gussto, Acana, Animonda, etc. W internecie znajdziecie  całe mnóstwo zestawień wymieniających dobre, średnie i słabe karmy).  

Kot devon – historia 

Historia rasy jest krótka i zaczyna się w niedaleko nas, w Wielkiej Brytanii. Rasa wywodzi  się od kota, który miał pofalowane futerko i został znaleziony w Devon, w Anglii w 1960  roku. Historia mówi o Beryl Cox, mieszkającej w Buckkfastleigh (w hrabstwie Devonshire),  która dokarmiała koty mieszkające w znajdującej się w pobliżu, nieczynnej kopalni cynku.  W 1960 roku zauważyła wśród dokarmianych kotów osobnika z charakterystyczną,  pofalowaną sierścią. Niedługo później, kotka którą się opiekowała, urodziła kocięta.  Okazało się, że wśród nich znalazł się piękny kocurek o falowanym futerku, niezwykłego,  przydymionego koloru. Beryl postanowiła przygarnąć kociaka, nazywając go Kirlee.  Kociak wyrósł na pięknego kocura, który zachowaniem bardzo przypominał psa. Uwielbiał towarzystwo, dużo merdał ogonem, uwielbiał spacery na smyczy. Niezwykła była również głowa kociaka – była szeroka i przypominała skrzata, lub jak teraz się o nim mówi –  kosmitę.  

Początkowo Beryl była przekonana, że po prostu trafiła na kota rasy cornish rex,  pochodzącego z Kornwalii. Próbowała skrzyżować zatem Kirlee i kotki z hodowli  cornishów, jednak okazało się, że kocięta mają proste futro. Rozwiązanie było proste – za  falowane włosy odpowiadał po prostu inny gen. 

Reklama

Kirlee razem z kilkoma innymi domowymi kotkami dał potomstwo, wśród którego zdarzały  się kociaki o pięknym, kręconym futrze. Beryl zaczęła je krzyżować, co zaowocowało  rozpoczęciem nowej rasy, która została nazwała devon rex. Następnie, w celu  zwiększenie genetycznej puli, koty były krzyżowane również z innymi rasami, między  innymi z kotami rosyjskimi i burmańskimi.  

Rasę devon rex zaczęto prezentować na wystawach kotów w 1965 roku. Oficjalnie  została uznana przez GCCF w 1967 roku. Już do 1983 roku wszystkie felinologiczne  organizacje oficjalnie uznawały istnienie tej rasy.  

Do Polski koty tej rasy zawitały stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1993 roku.  Sprowadzili je Grażyna i Jerzy Pietrzok, którzy do dzisiaj prowadzą hodowlę zwaną loki  Miao*PL.  

Podobnie jak u Cornish rexa, sierść devona jest wynkiem recesywnego genu. Jego  hodowla była konieczna do tego, żeby kontynuować rasę. Jednak gen devona jest nieco  inny od genu cornisha rexa, choć też jest odpowiedzialny za falowaną sierść. Jednak tak  jak wspomniałam wyżej, dzięki skrzyżowaniu devona rexa z cornishem rexem, zaczęły  rodzić się kocięta o pięknej, prostej sierści. Dwie mutacje prawdopodobnie rozwinęły się niezależnie od siebie, mimo tego, że były dość blisko siebie, w końcu Devon i Kornwalia  nie są zbytnio od siebie oddalone. Już po 10 – ciu latach od odkrycia, rasa została uznana  za oficjalną w Wielkiej Brytanii.  

Reklama
Reklama

Devon kot – pielęgnacja 

Pielęgnacja devon rexa jest tak naprawdę bardzo prosta. Kot tej rasy jest pod względem  pielęgnacji swego rodzaju ewenementem, ponieważ nie linieje. Jego delikatną szatę wystarczy tak naprawdę wygładzić ręką lub miękką szmatką (tak jak w przypadku psów  ras, które mają krótką sierść, można po prostu przetrzeć ją irchą, by nadać jej nieco  więcej blasku). Charakterystyczne jest pojawianie się na sierści kota od czasu do czasu  małych, łysych placków, lub miejsc z prostym włosem. Warto obserwować mruczka, ale  jeśli na skórze nie ma innych zmian chorobowych, nie ma się czym martwić. 

Warto również wiedzieć, że devony mają nieco podwyższoną temperaturę ciała, przez co  są bardziej wrażliwe na wilgoć i niskie temperatury. Trzeba również regularnie sprawdzać ich oczy i uszy, a także w miarę potrzeby przycinać pazurki.  

Konieczna jest też odpowiednia pielęgnacja ich zębów. Rasa nie ma co prawda  szczególnych tendencji do zbierania się kamienia nazębnego, jednak należy pamiętać, że  czyszczenie zębów powinno być rutyną w przypadku każdego kota, niezależnie od rasy. 

Jeśli nie chcesz używać do tego specjalnej, kociej szczoteczki, możesz kupić pastę, którą wystarczy wetrzeć w zęby i dziąsła pupila. Doskonale rozpuści ona kamień nazębny i  pozbędzie się bakterii.  

Koty devon rex – hodowla i wzorzec 

Na szczęście w Polsce działają hodowle tej rasy, więc można bez problemu zakupić kociaka.  

Wygląd: 

Mruczki tej rasy są małymi lub średniej wielkości kotami, które są dobrze umięśnione i  bardzo gibkie. Ze względu na smukłe łapy koty wydają się lekkie i bardzo szczupłe. Ich  krótkie, falowane futro w dotyku przypomina delikatny jedwab. Z kolei jego nietypowy  kształt głowy jest jego znakiem rozpoznawczym. Dzięki charakterystycznemu wyglądowi  pyszczka zyskał miano „Myszki Pixie”. I trudno się dziwić! Uważa się również, że wygląda  nieco jak kosmita. Jest w tym trochę prawdy!  

Wielkość dorosłego mruczka tej rasy to około 30 cm. Devon rex waży od 2 – 3 kg (kotka) i  od 3 – 4 kg (kocurek).  

Umaszczenie:  

Dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia. Jego sierść jest krótka, składa się głównie z podszerstka.  

Kolor oczu: 

Kolor oczu devon rexa jest uzależniony od koloru sierści.  

Devon rex cena 

Cena szczeniaka z rodowodem TICA to koszt od 2000 do 3000 zł. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Serengeti - opis rasy kota

Serengeti jest kotem mieszanym - krzyżówką rasy bengalskiej i orientalnej krótkowłosej. Koty te znane są [...]

Reklama

Czytaj dalej

Kot Burmilla- opis rasy

Burmilla to rasa kota nazywana również kotem azjatyckim cieniowanym, ponieważ końcówki włosów kota tej rasy [...]

Dodaj komentarz

Reklama