Kot abisyński – opis rasy

Kot abisyński jest w Polsce rzadko spotykany, ale trzeba przyznać, że jest jednym z najpiękniejszych kotów na świecie. Jest pełen gracji, elegancji i dostojności. Ma silny i niezależny charakter, a z wyglądu przypomina miniaturową pumę. 

Kot abisyński – charakter 

Koty abisyńskie mają duży temperament, jednocześnie będąc pełnymi gracji i elegancji. Dodatkowo wykazują bardzo silny instynkt łowiecki. Są skoczne, dynamiczne, lubią zabawę i wspinaczkę. To rasa, przy której posiadanie drapaków i wysoko położonych półek jest absolutną koniecznością. Jest to niezwykle inteligentny, ciekawski i wręcz wszędobylski kot, który lubi przebywać tam, gdzie coś się dzieje. Jest ruchliwy, ale przystosuje się bez problemu do życia w mieszkaniu. Mieszkanie musi być jednaka odpowiednio dostosowane, to znaczy, że musi posiadać tunele, półki, drapaki i całą kocią autostradę, po której będzie mógł poruszać się na wysokości. 

Abisyńczyk łatwo uczy się nowych sztuczek, ale oczywiście tylko wtedy, kiedy sprawia mu to przyjemność. Potrafi być bardzo uparty i konsekwentny w działaniu. Możesz być pewny, że jeśli sobie coś postanowi, to na pewno to zrobi. 

Jest to kot, który jest bardzo łagodny wobec ludzi i innych zwierząt. Darzy opiekunka ogromną miłością i jest do niego mocno przywiązany. Uczucia okazuje wręcz w nadmiarze, co może być czasami nieco męczące. Jedno jest pewne – każdego dnia upomni się o swoją porcję pieszczot. Uwielbia towarzyszyć opiekunowi w codziennym życiu i pracach domowych. Jest towarzyskim zwierzęciem i na ogół lubi gości w domu, choć niektóre osobniki mogą być nieufne i niechętne względem obcych. Ma silny charakter, dlatego może być nieco dominujący. Nie jest agresywny, chyba, że wykazuje problemy behawioralne. Nie zawaha się jednak oddać i odpowiedzieć na zaczepkę. 

Musi mieć możliwość rozładowania energii, której na w nadmiarze. Jeśli pozbawimy go możliwości wybawienia się, stanie się naprawdę uciążliwy i może zacząć niszczyć rzeczy. Nie poleca się go zatem dla osób zapracowanych, które nie mają dla zwierząt zbyt wiele czasu. Codzienna zabawa jest absolutną koniecznością. 

Reklama

Z uwagi na jego ciekawską naturę trzeba koniecznie dobrze zabezpieczyć balkon i okna uchylne, ponieważ może łatwo wypaść z balkonu i zakleszczyć się z oknie uchylnym. Naprawdę, takie przypadki zdarzają się zbyt często, żeby można było lekceważyć zabezpieczenie mieszkania. I to nie tylko w przypadku kotów abisyńskich, ale wszystkich mruczków! W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy kot zechce wskoczyć na balustradę i z niej spadnie. Wystarczy, że zobaczy ptaszka lub owada, którego zechce upolować. Nie wierzcie w ‚mądrość’ i „zwinność” swoich kotów. Oczywiście, że są mądre i zwinne, ale słyszałam już nieraz opowieści opiekunów, których koty ‚nigdy nie interesowały się 

uchylonym oknem” albo ‚nigdy nie próbowały wyskoczyć z balkonu”, aż nadszedł ten dzień, kiedy to zrobiły. I niestety, kotów nie udało się odratować. W najlepszym wypadku zostawały kalekami do końca życia, a ich leczenie kosztowało tysiące złotych. O wiele taniej i szybciej jest założyć siatkę za kilkaset złotych, niż potem żałować i pluć sobie w brodę. 

Reklama

Kot abisyński – wady i zalety: 

Wady: 

  • U tej rasy mogą wystąpić wrodzone wady genetyczne.
  • Jest to uparta rasa, kot może być naprawdę okropnym uparciuchem!
  • Jeśli w domu są inne koty, można być pewnym, że to właśnie on będzie starał się dominować! (Mimo tego, że w kocich relacjach nie ma pojęcia dominacji, to jednak kot abisyński bardzo lubi stawiać na swoim).
  • Może być nieco natrętny w okazywaniu uczuć. Jeśli komuś to nie przeszkadza, nie ma problemu, jednak możliwe, że wolicie kota, który jest nieco bardziej zachowawczy i niezależny.
  • Potrzebuje poświęcania mu naprawdę dużej ilości czasu. Może to być jednocześnie wada i zaleta. 

Zalety: 

  • Jest jedną z najbardziej inteligentnych ras kotów.
  • Bardzo szybko uczy się sztuczek.
  • Jest bardzo przyjazny i uwielbia wręcz towarzystwo człowieka.
  • Akceptuje inne koty bez większego problemu. Ważne, by nie miały tak mocnego i dominującego charakteru jak on.
  • Bardzo dobrze dogada się z dziećmi, jednak jest polecany dla starszych dzieci. Młodsze mogą go irytować i nie szanować jego granic.
  • Uwielbia zabawy, wszelakie zabawy. Od zabaw laserem, wędką, po maty węchowe.
  • Jest bardzo aktywny, więc raczej nie grozi mu nadwaga. Uwielbia ruch.
  • Z łatwością powinien nauczyć się chodzenia na szelkach. Bardzo lubi świeże powietrze i spacery, jednak absolutnie nie można wypuszczać go luzem! 

Jest to świetny kot dla dzieci

Kot abisyński -zdrowie i żywienie 

U tej rasy mogą występować wrodzone wady genetyczne, takie jak nieuleczalny niedobór kinazy pirogronianowej (PK), który sprawia, że u kota tworzy się groźna dla życia anemia. 

Reklama

Może występować też utrata wzroku na skutek zaniku siatkówki. Objawy są widoczne dopiero około szóstego roku życia kociaka. Sprzedający hodowca powinien razem z rodowodem przekazać zaświadczenie weterynaryjne o braku wad genetycznych. W innym razie narażamy się na kosztowne leczenie, a nawet śmierć kota. 

Słabym punktem zdrowia abisyńczyka jest układ moczowy. Trzeba zwracać baczną uwagę na wykonywanie każdego roku profilaktycznych badań krwi razem z parametrami nerkowymi. Badania muszą być przeprowadzane co roku. 

Kot abisyński jest bardzo energicznym mruczkiem, przez co powinien mieć zapewnioną wysokoenergetyczną karmę najwyższej jakości. Zaleca się karmę mokrą lub dietę BARF. Można połączyć te dwa rodzaje żywienia. Odradza się zdecydowanie karmę suchą (nie tylko dla abisyńczyków, ale dla wszystkich kotów!), ponieważ rasa ma duże skłonności do problemów z układem moczowym, a sucha karma tylko się do nich przyczynia. 

Koty abisyńskie – historia 

Kot abisyński jest jedną z najstarszych ras kotów na świecie. Przez to, że istnieje od tak dawna, jest wiele teorii na temat jego pochodzenia. Jedna z nich mówi, że jego przodkowie zamieszkiwani Egipt za czasów faraonów. Miałoby o tym świadczyć podobieństwo konta abisyńskiego do kotów uwiecznionych na rzeźbach i sarkofagach pochodzących ze starożytnego Egiptu. Istnieje również teoria mówiąca o tym, że dotarł z Rzymianami na Wyspy Brytyjskie. 

Reklama
Reklama

Wiemy jednak na pewno, że pierwszy kot abisyński, który został uznany za rasowego, przyjechał do Anglii w okolicach 1868 roku. Kotka miała na imię Zula i była przywieziona z Addis Abeby przez brytyjskiego dyplomatę. Wzbudziła tak duże zainteresowanie, że hodowcy postanowili ją rozmnożyć. Przypuszcza się, że w hodowli w pewnym momencie użyto kotów brytyjskich krótkowłosych tabby (pręgowanych). 

Z kolei inne badania genetyczne wskazują na pokrewieństwo okna abisyńskiego z kotami, które zamieszkiwały regiony Oceanu Indyjskiego i Azji Południowo – Wschodniej. Brytyjscy i holenderscy kupcy mieli przywozić koty z dalekich portów w Indii i Indonezji. Uważa się, że teorię tę potwierdza kot wystawiony w latach 30 XIXI wieku w Muzeum Zoologicznym w Leiden (w Niderlandach), ponieważ miał on charakterystyczny kolor futra – ticked aquti. 

Mimo tego, że prawdopodobnie nigdy nie poznamy do końca historii pochodzenia tego pięknego kota, jedno jest pewne – rasa została ukształtowana przez hodowców w Wielkiej Brytannii. Była pierwszą rasą kotów w 1871 roku na pokazie Crystal Palace Showin w Londynie. Rasa została oficjalnie uznana w Anglii pod koniec XIX wieku. Na początku występowała na wystawach pod różnymi nazwami, takimi jak kot zajęczy (ze względu na swoje długie uszy), czy hiszpański. 

Na początku XX wieku pierwszy kot tej rasy dotarł do Stanów Zjednoczonych, gdzie został po raz pierwszy wystawiony w 1909 roku. Osiągnął ogromną popularność i był absolutnym ulubieńcem aż od lat 30. XX wieku. Amerykanie pokochali go za jego wyraziste, pełne spojrzenie, piękny kolor futra i radosne nastawienie. 

Rasa była rozwijana równolegle w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Obie linie kota abisyńskiego się nieco różnią. Dla przykładu, w Europie nie dbano na początku szczególnie o czystość rasy. Naprawdę powszechne były krzyżówki z kotami krótkowłosymi, takimi jak brytyjski krótkowłosy. Amerykanie z kolei o wiele bardziej dbali o czystość rasy, przez co ich abisyńczyk jest smuklejszy, ma większe uszy, a jego sierść ma o wiele bardziej intensywny kolor. 

Z kolei rasa brytyjska ma mocniejszą budowę ciała, mniejsze uszy i większą głowę, a także mniej intensywny kolor sierści. 

Do Polski pierwszy kot przybył dopiero w 1994 roku. Został sprowadzony ze Szwecji przez sędziego FIFe, Marka Chadaja. 

Kot abisyński – pielęgnacja 

Pielęgnacja tej rasy jest zupełnie nieskomplikowana i prawie nie wymaga pielęgnacji. Tak naprawdę wystarczy wyczesać ją raz w tygodniu, tak, by dokładnie usunąć martwy włos. Regularnie warto też sprawdzać stan jego uszu i przycinać pazurki, a także dbać o zęby. 

Kot abisyński – hodowla 

W Polsce na szczęście działają hodowle tej rasy, więc nie ma konieczności sprowadzania kociaka zza granicy. 

Kot abisyński cena i wzorzec 

Cena kota z rodowodem to od 2000 – 3000 zł. 

Jak długo żyje kot abisyński? 

Niestety ten przepiękny kot nie należy do wybitnie długowiecznych ras, bowiem żyje od 9 – 15 lat. 

Pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest bardzo przyjaznym mruczkiem. 

Wielkość: jest średniej wielkości kotem Waga: kotki ważą od 3 – 5 kg, kocurki od 4 – 7 kg. 

Maść; postlawowym typem umaszczenia jest umaszczenie dzikie, czyli tzw. ticked aguti (agouti), które jest nieoznaczone żadnym wzorem na futrze. Daje to piękny efekt nierównomiernego rozłożenia pigmentu na włosie; rzadziej spotykane typy to: sorrel (rudy), płowy i niebieski. Wszystkie typy występują też w odmianie srebrzystej. Niezależnie od umaszczenia, na jego grzbiecie zawsze występuje ciemna pręga wzdłuż grzbietu do końca ogona. 

Choroby: może być obciążany niektórymi chorobami genetycznymi. Miewa często problemy z układem moczowym, dlatego trzeba reagować na każdorazowe załatwianie się poza kuwetą, ponieważ może ono świadczyć o zapaleniu pęcherza lub nerek. Pamiętajcie, że koty nigdy nie załatwiają się poza kuwetą ze złośliwości. To zawsze oznaka, że odczuwają ból i coś dzieje się z ich organizmem, albo, że mają problemy behawioralne, które trzeba skonsultować z behawiorystą. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Kot arabski- opis rasy

Turkmeński kot pustynny jest wyjątkowo piękny i trudno temu zaprzeczyć! Dodatkowo natura wyposażyła go w wyjątkowe [...]

Reklama

Czytaj dalej

Legrys - hybryda lwa z tygrysem

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o legrysie, koniecznie musicie przeczytać ten artykuł! O  narodzinach legrysa usłyszał [...]

Dodaj komentarz

Reklama