Kot somalijski – opis rasy

Kot Somalijki jest w gruncie rzeczy długowłosym kotem abisyńskim. Obie rasy mają większość wspólnych cech. Różnią się przede wszystko długością szaty. Pół – płowy, pół – lisi kot somalijski wyróżnia się dzikim, pięknym umaszczeniem i zadziornym  temperamentem.  

Kot somalijski – charakter 

Jest to mruczek o bardzo czułym charakterze. Uwielbia pieszczoty. Kiedy raz komuś zaufa, staje się on jego ulubionym człowiekiem i trudno będzie mu pozbyć się mruczka z  pola widzenia. Są to koty, które mocno przywiązują się do swoich opiekunów, w  szczególności do jednego konkretnego.  

Koty somalijskie są bardzo aktywne i uwielbiają zabawę. Ich nadmiar energii potrafi być czasami męczący, dlatego kotu trzeba zapewnić codzienną, regularną rozrywkę. Dobrze  jest dostosować swoje mieszkanie do potrzeb kota, to znaczy, zamontować wysokie  drapaki i półki, tak, by kot mógł płynnie przeskakiwać z jednych na drugie, obserwując  świat z wysokości. Somalijczyki potrzebują i uwielbiają przebywać najwyżej, jak się da.  Dlatego absolutnie konieczne jest zapewnienie kotu tej możliwości. W innym wypadku  może zacząć być sfrustrowany, może mieć poczucie zagrożenia w swoim terytorium.  

Tak jak wspomniała, rasa uwielbia zabawę i bywa wulkanem energii, dlatego kot tej rasy  nie będzie odpowiedni dla osób, które nie liczą na spokojnego, kanapowego mruczka. W  takim wypadku lepiej zdecydować się na inną rasę kota, lub wybrać po prostu  spokojnego dachowca. Codzienny ruch jest bardzo ważny dla tej rasy. Kot z łatwością powinien przyzwyczaić się do chodzenia na szelkach. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie,  niż wypuszczanie kota luzem.  

Koty tej rasy są znane ze swojej inteligencji. Są bardzo ciekawskie i uwielbiają przyglądać się otoczeniu. Interesują się dosłownie wszystkim wokół nich. Bardzo lubią obserwować swoich opiekunów podczas wykonywania domowych obowiązków. Przepadają za  obserwowaniem otoczenia, dlatego często można zauważyć je na parapecie,  wpatrujących się w to, co dzieje się na zewnątrz. Z uwagi na to, że koty somalijskie są tak  bardzo ciekawe świata, absolutną koniecznością jest zabezpieczenie balkonu i okien  uchylnych. Na szczęście jest to tanie i można bez problemu wykonać takie  zabezpieczenia samemu.  

Reklama

Dość charakterystyczne dla somalijczyka jest dość nieufne podchodzenie do obcych  ludzi. Zanim kot zaufa innym, może minąć trochę czasu. Wspólna zabawa jest jednym z  najlepszych sposobów na zdobycie jego sympatii.  

Koty somalijskie mimo tego, że dość dużo „mówią”, są dość ciche – ich głos jest  spokojny i melodyjny. 

Reklama

Mimo tego, że są to bardzo aktywne koty, uwielbiają jedzenie i przysmaczki. Są naprawdę ogromnymi łakomczuchami. W ich przypadku dobrze sprawdzi się interaktywna miska,  która pozwoli nie tylko zjeść posiłek nieco wolniej i uważniej, ale również zapewni mu  porcję stymulacji intelektualnej, ponieważ będzie musiał zastanowić się nad tym, w jaki  sposób wydobyć jedzenie z miseczki.  

Jak wyglądają ich relacje z innymi zwierzętami? 

Jeśli chodzi o relacje z innymi kotami, podstawą jest przeprowadzenie socjalizacji z  izolacją, nie przyspieszając żadnego z kroków. Zakładając, że mieszkanie jest  odpowiednio przygotowane i posiada dobrą ilość drapaków i kryjówek, koty bez  większego problemu powinny dogadać się ze sobą, albo chociaż się tolerować. Pamiętaj,  że wprowadzenie każdego nowego kota do domu wiąże się z koniecznością zwiększenia  kocich zasobów, takich jak właśnie drapaki, półki na wysokości, zabawki i tunele. W  innym wypadku może zacząć dochodzić do walk o terytorium.  

Pamiętajcie, że o wiele lepiej być cierpliwym, niż dopuścić do tego, żeby za wcześnie  przerwać socjalizację z izolacją. Jeśli koty się nie polubią, trudno będzie to zmienić, może  to wymagać wielomiesięcznej pracy z behawiorystą, a może się okazać, że nie da się nic  zrobić.  

Niestety nigdy nie mamy tak naprawdę pewności co do tego, czy koty się polubią. Może  się okazać, że mimo naszych najlepszych chęci po prostu nie przypadną sobie do gustu i  trzeba będzie odpuścić, znajdując nowemu kotu dobry dom.  

Reklama

Relacja z psami nie powinna być problemem dla kota somalijskiego, pod warunkiem, że  zwierzęta zostaną sobie odpowiednio przedstawione. Trzeba szczególnie uważać przy  zapoznawaniu kota z dużymi psami z oczywistych względów bezpieczeństwa.  Niezależnie od zwierzaka, z którym chcesz zapoznać kota, warto przeprowadzić cały  proces po okiem behawiorysty. Dostrzeże on niuanse i mowę ciała między kotami, a także  zasugeruje co możemy zrobić, żeby zwiększyć szanse na sukces.  

Somalijczyk powinien dogadać się z dziećmi bez problemów. Dobrze odnajdzie się w  rodzinie z dziećmi, ale raczej powinny to być starsze dzieci. Przy młodszych może nie  czuć się komfortowo i swobodnie.  

Nie jest to zbytnio odpowiednia rasa dla osób starszych, ponieważ może się okazać, że  mają po prostu zbyt dużo energii. Osobom starszym są polecane spokojniejsze koty, takie  jak Brytyjczyki (krótkowłose i długowłose), lub persy.  

Somalijski – zdrowie i żywienie

Kot tej rasy żyje od 13 – 15 lat, więc nie jest wybitnie długowiecznym kotem, ale nie  można też powiedzieć, że żyje krótko. Na skali długości życia znajduje się gdzieś pośrodku.  

Reklama
Reklama

Generalnie jest to dość odporna i zdrowa rasa, ma jednak skłonność do tycia, dlatego  trzeba przygotowywać mu odpowiednie porcje i dbać o to, by kot nie zabawił się nadwagi.  

Na co chorują koty somalijskie? 

Tak jak wspomniała, generalnie rzecz biorąc są to mruczki cieszące się dobrym  zdrowiem, ale jak każdej rasie, mogą im dolegać niektóre kocie choroby. Jakie? 

Somalijczyki są podatne na wszelakie schorzenia jamy ustnej (szczególnie na zapalenie  dziąseł i kamień nazębny), dlatego tak ważna jest higiena pyszczka i dbanie o zęby od  samego początku, kiedy tylko kociak pojawi się w domu.  

Poza tym cierpią na podobne choroby, na który cierpi ich koci kuzyn, czyli kot abisyński,  czyli: 

1. Niedobór kinazy pirogronianowej – (PK), sprawia on, że u kota tworzy się groźna dla  życia anemia.  

2. Występuje też postępujący zanik siatkówki, który niestety prowadzi do ślepoty.  Niestety objawy są widoczne dopiero około 6 roku życia kota. Sprzedający hodowca  powinien wraz z rodowodem przekazać zaświadczenie weterynaryjne o braku  jakichkolwiek wad genetycznych. Jeśli tego nie zrobi, nie warto decydować się na  kociaka z danej hodowli, ponieważ narażamy się na kosztowne leczenie i nawet  śmierć kota. 

3. Niezbyt mocnym elementem zdrowia abisyńczyka jest układ moczowy. Trzeba  Wykonywanie każdego roku profilaktycznych badań krwi razem z parametrami  nerkowymi jest absolutną koniecznością. 

4. Amyloidoza (skrobiawica) – jest to choroba, która jest również związana z układem  moczowym. Prowadzi do nieodwracalnej niewydolności nerek, która jest  spowodowana odkładaniem się amyloidu w różnych miejscach w organizmie. Dzięki  ostrożności i czujności hodowców, w dużej mierze na szczęście udało się ograniczyć jej występowanie.  

Kot somalijski – rozmnażanie 

Co ciekawe, rasa może być krzyżowana z kotem abisyńskim, ponieważ jest on jego  potomkiem. Kiedy z krzyżówki przyjdą na świat długowłose kocięta, klasyfikuje się je jako  somalijczyki. Warto wiedzieć, że różne rozmieszczenie pigmentów na włosie nadaje  każdej maści jego futra inny stopień miękkości. 

Kot somalijski – historia 

Istnieją aż dwie teorie dotyczące pochodzenia tej rasy. Pierwsza z nich mówi, że kot jest  wynikiem genetycznej mutacji, a długowłose kocięta przyszły na świat zupełnie  spontanicznie w typowych miotach kota abisyńskiego. Z kolei druga teoria mówi, że po  drugiej wojnie światowej, kiedy w Wielkiej Brytanii został zaledwie tuzin kotów  abisyńskich, hodowcy zezwolili na nielegalne krzyżówki, byle tylko pomóc rasie  przetrwać. Właśnie stąd za pojawienie się genu długiego włosa może być odpowiedzialna  któraś z ras długowłosych, podejrzewa się, że może to być nawet kot perski (w tamtym  czasie jego nos nie był płaski).  

Na samym początku wykluczano długowłose potomstwo z hodowli, ale z uwagi na to, że  jest to gen recesywny, mógł się ujawnić o wiele później.  

W latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych hodowcy zwrócili uwagę na długowłose  somalijczyki, które były uważane za „wadliwe”. Amerykanie dostrzegli w nich jednak  wyjątkowe piękno, co zaowocowało stworzeniem nowego rasy. Zostały nazwane kotami  somalijskimi na część Somalii, kraju, który sąsiaduje z Etiopią, dawniej zwaną Abisynią.  Obecnie jest to rasa, która jest bardzo popularna na całym świecie.  

Kot somalijski – pielęgnacja 

Pielęgnacja polega przede wszystkim na czesaniu. Futro somalijczyka trzeba czesać tak  naprawdę codziennie, szczególnie skupiając się na ogonie i kryzie wokół szyi. Na  szczęście jego futerko nie jest wełniste, dlatego pielęgnacja nie będzie uciążliwa.  Nie gubi sporej ilości sierści, szczególnie, jeśli jest na dobrej jakościowo diecie.  

Poza czesaniem warto zadbać o jego uszy i oczy, regularnie sprawdzając ich stan. Zęby  powinny być regularnie czyszczone, lub powinno się wcierać w mnie specjalną pastę usuwającą kamień nazębny.  

Z uwagi na dłuższą sierść, trzeba też zadbać o odkłaczenie. Dobrze sprawdzą się pasty  odkłaczające, ale podstawa powinna być prewencja. Jak można zapobiec tworzeniu się kul włosowych? Wystarczy wysiać trawę dla kotów i zachęcić go do jej podgryzania. Jest  to dla mruczków dość naturalna czynność, dlatego powinien szybko podłapać o co  chodzi. 

Kot somalijski – wygląd  

Kot somalijski ma bardzo arystokratyczną i proporcjonalną głowę w stosunku do reszty  swojego ciała. Jego głowa ma kształt trójkąta z zaokrąglonymi konturami i zaokrągloną,  futrzaną kryzą. Największe wrażenie robią z pewnością oczy kotów tej rasy. Są one duże i w kształcie migdałów. Uszy są duże i zaokrąglone na końcach, a także szeroko  rozstawione. Ich budowę opisuje się jako budowie typu foreign. Jest to mruczek średniej  wielkości. Mimo swojego niedużego wzrostu, jest bardzo umięśniony, choć jednocześnie  bardzo smukły. Na pierwszy rzut oka może wydawać się większy i grubszy niż jest w  rzeczywistości z uwagi na długie futro i gęste portki, ale w rzeczywistości jest to dość drobny kot. Ma bardzo smukłą i zgrabną sylwetkę, porusza się na palcach, przez co  wygląda, jakby cały czas był gotowy do skoku. Dodatkowej elegancji, klasy i  dystyngowania dodaje mu z całą pewnością jego ogon, który zachwyca. Jest puchaty,  gęsty i pięknie współgra z resztę ciała.  

Wielkość dorosłego osobnika 

Kotka 30 – 35 cm 

Kot 30 – 35 cm 

Kot somalijski późno osiąga fizyczną dojrzałość, bo dopiero w wieku 18-24 miesięcy. Waga 

Kotka 3 i 4 kg 

Kot 4 i 5 kg

Kot somalijski – cena 

Kocięta kosztują około 2500 zł, ale cena może się nieco wahać, ponieważ będzie  uzależniona od wielu czynników, takich jak pochodzenie, wiek, hodowla a nawet płeć.  Cena kociaka będzie zależeć od tego, czy będzie to kot kanapowy, czy może będzie  wystawiany na wystawach. Zależy od tego, kim są jego przodkowie i jakie nagrody  otrzymali. Czynników jest naprawdę dużo, ale można być pewnym, że w przypadku  dobrej hodowli cena jest jak najbardziej uzasadniona.  

Jego miesięczny koszt utrzymania to około 120 zł, nie wliczając kosztów weterynaryjnych,  takich jak szczepienia, czy ewentualne leczenie.  

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Kot pixie-bob - opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe. Kot rasy pixie-bob z wyglądu mocno przypomina swego dzikiego kuzyna, rysia rudego [...]

Kot syberyjski - opis rasy kota

Kot syberyjski przez wiele lat nie miał możliwości pozyskania uwagi międzynarodowej społeczności, a pierwsza oficjalna [...]

Kot manx - opis rasy

Kot manx dzięki wszystkim swoim przymiotom przypomina kulę do kręgli - to okrągły, ciężki kot [...]

Dodaj komentarz

Reklama