Fontanna dla kota

Jeśli Twój kot nie przepada za piciem wody z miseczki, warto go do tego zachęcić,  szczególnie, jeśli wykazuje szczególne zainteresowanie wodą kapiącą z kranu. Faktem  jest, że wiele kotów zdecydowanie preferuje picie wody bieżącej, co sprytnie wykorzystali  producenci fontann dla kotów.  

Ciało kota, podobnie jak ciało człowieka, składa się w zdecydowanej większości z wody.  Organizm mruczka to aż 80% wody, która jest potrzebna do podtrzymania wszystkich  procesów życiowych zachodzących w jego ciele. Niestety większość kotów nie przepada  za piciem wody, co może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, szczególnie  związanych z nerkami i układem moczowym. Czy fontanna dla kota może pomóc rozwiązać niechęć kotów do picia?  

Kot nie pije wody – dlaczego? 

Jeśli Twój mruczek nie pije dużo wody, należy do zdecydowanej większości, nie mniejszości kotów. Poziom pragnienia kota jest najczęściej niski, a powodu takiego stanu  rzeczy trzeba szukać aż tysiące lat wstecz, u przodków kotów domowych. Ich przodkowi  byli zwierzętami żyjącymi na terenach półpustynnych i trawiastych, gdzie było trudno o  wodę, szczególnie w porze suchej. Wbrew pozorom, współczesne koty odziedziczyły  wiele cech po swoich przodkach, co pozwoliło przetrwać im w trudnych warunkach.  

Przodkowie kota byli drapieżnikami, które musiały często pobierać większość substancji  potrzebnych do życia z płynów ustrojowych ofiar, czyli najczęściej krwi. Dodatkowo ich  organizmy przystosowały się do zatrzymywania jak największej ilości wody, żeby uniknąć odwodnienia. Wbrew pozorom nerki współczesnych kotów również trzymają silnie  skoncentrowany mocz w tym samym celu, chociaż nie mają już żadnych problemów z  dostępem do wody.  

Innym, ale równie ważnym powodem, dla którego koty nie przepadają za miską z wodą,  jest niechęć do picia wody stojącej. Jest to bardzo ważna i przydatna cecha, która jest  odziedziczona po afrykańskich przodkach. Koty zamieszkujące tereny Egiptu i Bliskiego  Wschodu, a także koty nubijskie, instynktownie wiedziały, że wartko płynąca woda w  strumieniu, czy rzece, jest po prostu o wiele czystsza i świeższa od wody stojącej.  Dodatkowo staw i jezioro to wodopoje, przy których małe drapieżniki wystawiały się na  widok większych drapieżników, co było bezpośrednich zagrożeniem dla ich życia.  Właśnie dlatego nasze mruczki o wiele bardziej wolą spijać wodę z cieknącego kranu, niż ze swojej miseczki.  

Reklama

Jaka woda dla kota?  

Bardzo dobrze sprawdzi się świeża woda z kranu, jeśli w Twoim rejonie jest zdatna do  picia. Pamiętaj, żeby zmieniać ją codziennie i regularnie myć miseczkę. Mruczek może pić wodę źródlaną i kranową, ale nie mineralną. 

Kot musi dużo pić! 

Reklama

Koty nubijskie, zjadały upolowane zwierzęta w całości, przez co zaspokajały  zapotrzebowanie na płyny. Jednak współcześnie wiele kotów domowych pije za mało.  Dodatkowo problem pogłębia podawanie suchej karmy. Jej wilgotność wynosi bowiem  jedyne 10 – 15 %, gdzie wilgotność karmy mokrej to około 80%. Jeśli organizm mruczka  będzie otrzymywał zbyt małą ilość wody, mocz wytwarzany przez nerki stanie się bardziej  zagęszczony, co będzie prowadzić do schorzeń układu moczowego, takich jak kryształy i  kamienie moczowe. Ich powstanie może prowadzić nawet do zatkania cewki moczowej.  Nieleczone choroby dróg moczowych prowadzą niestety do nieodwracalnej  niewydolności nerek.  

Fontanna dla kota 

Zachęcanie Twojego mruczka do picia wody jest niezwykle istotne z punktu widzenia jego  zdrowia. Wiadomo, że nie można zmuszać kota do picia niewiadomo jak dużej ilości  wody. Kot nie powinien pić ani za mało, ani za dużo. Zdrowy kot wypija średnio 50 ml  wody na każdy kilogram masy ciała, co oznacza, że dorosły kot, który waży około 5 kg,  powinien wypijać średnio szklankę wody dziennie. 

Co ciekawe, kocięta powinny pić nieco więcej, bo 70 ml na kilogram masy ciała. Jeśli kot  pije za mało, jest niestety narażony na choroby układu moczowego, ale jeśli pije za dużo,  może to oznaczać różne schorzenia, takie jak cukrzyca, choroby nerek, czy nawet  rozwijająca się nadczynność tarczycy. Picie dużej ilości wody może być spowodowane  innymi czynnikami, wśród których można wymienić stres, zmęczenie, dietę opartą na  suchej karmie, czy nawet upał. Niezależnie od powodu, jeśli zauważymy, że kot pije  naprawdę dużo wody, koniecznie zabierz go do lekarza weterynarii.  

Jak można zachęcić kota do picia większej ilości wody?  

Przede wszystkim zacznij od ustawienia miski. Koty z natury nie piją niedaleko miejsca, w  którym jedzą. Dlatego postawienie miseczki z wodą blisko miseczki z karmą może  sprawić, że mruczek będzie po prostu mniej pił.  

Reklama

Warto zastanowić się również, czy może kot nie przepada za zapachem kranowej wody,  która może mieć w sobie „nutkę chloru”.  

Koty wolą również zimną wodę, nie powinna być letnia, ani ciepła. Taką wodę można bez  problemu nalać do kociej fontanny.  

Kocia fontanna – na co zwrócić uwagę?

Na rynku można znaleźć naprawdę ogromną ilość poideł dla kotów. Różnią się wyglądem, materiałem, rodzajem mechanizmów i wielkością. Pamiętaj, że im więcej  mruczków jest w domu, tym większa powinna być fontanna. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? 

  • Szerokość lustra wody 

Im większa powierzchnia z której kot może napić się wody, tym lepiej. Koty nie lubią,  kiedy coś drażni ich wrażliwe wibrysy, zarówno w trakcie picia, jak i jedzenia.  

Reklama
Reklama
  • Filtr  

Dobra fontanna powinna posiadać filtr, na przykład węglowy, który będzie filtrował wodę na podobnej zasadzie, jak dzbanek filtrujący. Zatrzyma również większe  zanieczyszczenie, takie jak sierść, czy resztki pokarmu.  

  • Łatwość czyszczenia 

Łatwe rozmontowanie fontanny i możliwość umycia każdego elementu to ogromny atut. Stabilność 

  • Fontanna powinna być solidna i dobrze trzymać się podłoża. 

Dobrze jest zwrócić uwagę na antypoślizgowe nóżki lub inne podobne zabezpieczenia. Dobrze, żeby fontanna była  solidnie przymocowana, w innym wypadku kot może ją spróbować rozmontować (tak  było w moim przypadku, moja kotka po dwóch dniach korzystania z fontanny po prostu ją rozmontowała). 

  • Głębokość i wyprofilowanie 

Fontanna, która będzie zbyt płytka, a także o mało przemyślanym kształcie, może być frustrująca, ponieważ kot będzie rozchlapywał wodę na podłogę.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama