Jak zrobić zabawkę dla kota?

Jak zrobić zabawkę dla kota – proste pomysły

Zabawa jest dla kota absolutną koniecznością i do opiekunów należy odpowiednie wymęczenie kota, tak, by pozbyć się jego nadmiaru energii. Głaskanie, drapanie za uszami i dużo czułości to absolutne podstawy zaspokojenia kociej potrzeby miłości, jednak bez zabawy mruczek będzie po prostu nieszczęśliwy. Najlepsze w kocich zabawkach jest to, że wcale nie muszą być drogie, ani skomplikowane. Ba, z łatwością możesz zrobić zabawkę w domu! 

Jak zrobić zabawkę dla kota? 

Zabawki DIY są świetnym sposobem na urozmaicenie życia Twojemu kotu. Dzięki zrobieniu zabawki w domowym zaciszu możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też zapewnić mruczkowi urozmaicenie szarej codzienności. Własnoręcznie wykonane zabawki z całą pewnością spodobają się zarówno małym, jak i dorosłym kotom. Każda zabawka powinna zawierać atrakcyjne dla kota elementy, które będą pobudzać jego instynkt łowiecki i ciekawość. Powinna być również dostosowana indywidualnie do mruczka. Każdy kociak jest inny, nie każdy będzie lubił bawić się wędką, laserem, czy piórkami. 

Koty mają swoje preferencje dotyczące rodzaju zabawy, długości jej trwania, intensywności i typu zabawek. Niektóre mruczki będą zatem lubić uganianie się na piłeczkami i futrzanymi myszkami, inne będą reagować silnie na bodźce zapachowe, takie jak kocimiętka, czy waleriana. Jeszcze inne będą wrażliwe na dźwięki (grzechotka, dzwoneczek w środku zabawki). Niektóre koty z kolei uwielbiają zabawki łamigłówki, a inne zabawy wędkami z piórkami, myszką, czy dzwoneczkiem, które uciekają. Poobserwuj swojego kota, wypróbuj różne metody zabawy i sprawdź, jaka forma zabawy najbardziej mu odpowiada. W innym wypadku ryzykujesz poświęcenie czasu na zrobienie zabawki, która mruczka zupełnie nie interesuje. Jakie zabawki można zatem stworzyć samemu? 

Zabawki z rolek po papierze 

To jedna z najprostszych i najmniej wymagających zabawek, o jakich tylko możesz pomyśleć. Wystarczy, że pozbierasz kilka pustych, kartonowych rolek po papierze toaletowym, i wypełnisz je przysmakami. Chociaż jestem pewna, że nawet z pustymi kot będzie miał masę zabawy! 

Rolka z frędzelkami 

To wariacja zwykłej rolki po papierze. Wystarczy, że ponacinasz rolce końcówki co około pół centymetra z obu stron. Każde nacięcie powinno mieć nie więcej, niż 3 cm głębokości. Frędzelki należy następnie odgiąć nieco do zewnątrz i potoczyć zabawkę po podłodze. 

Reklama

Piłeczka 

Z rolki po papierze toaletowym można również zrobić piłeczkę! Wystarczy odciąć kilka pierścieni z rolki toaletowej. Każdy pierścień powinien mieć mniej więcej szerokość centymetra. Jeden pierścień należy włożyć w drugi, trzeci w połączone dwa i tak dalej. Powtarzaj czynność do tego momentu, aż zabawka zacznie przypominać siatkowaną piłkę. 

Zabawki do szukania smakołyków 

Z większej ilości rolek po papierze toaletowym można wykonać fantastyczną zabawkę intelektualną do szukania smakołyków. Może mieć przeróżne kształty, od piramidy o podstawie składającej się z pięciu rolek ułożonych w rzędzie po wyżej opisaną piłeczkę. Zabawka będzie gotowa do trącania przez kota łapką. Warto wypełnić przestrzeń smakołykami i turlać piłeczkę po podłodze. 

Reklama

Zabawki dla kota z kartonu 

Znacie tę sytuację, kiedy do domu kurier przywozi wymarzony koci drapak i po rozpakowaniu paczki mruczek jest o wiele bardziej zainteresowany przebywaniem w kartonie, niż na nowym drapaku? Nie wiedzieć dlaczego, koty prawdziwie uwielbiają kartony. Możesz to wykorzystać i stworzyć dla mruczka fantastyczną kryjówkę z kartonu. Wystarczy większe pudełko po butach albo karton. Wytnij w nim kilka okrągłym dziur. Jedna powinna być na tyle duża, żeby kot mógł przez nią wejść. Pozostałe powinny być na tyle małe, żeby zmieściła się łapka. Możesz wrzucić do środka zabawki, najlepiej jeśli będą turlające się lub grzechoczące. Większe pudełko może się bez problemu stać się kocim domkiem lub tunele. 

Folie, śmierci, wstążki 

Wszystkie szeleszczące materiały, które wylądowałyby w koszu, można wykorzystać jako kocią zabawkę. Świetnym przykładem są korki od butelek, papierki po cukierkach, czy resztki folii z przesyłek. Możesz je udoskonalić, na przykład zawiesić na wędce i bawić się z mruczkiem. 

Wędki 

Nie musisz specjalnie kupować w sklepie zoologicznym plastikowej wędki. Możesz bez problemu zrobić własną! Wystarczy patyk zebrany podczas ostatniego spaceru w lesie. Do patyka następnie przywiąż mocno sznurek (sznurek musi być mocny, tak, by się nie zerwać mimo intensywnej zabawy). Patyk może być plastikowy, drewniany lub bambusowy. Optymalna długość to około 30 cm. Przymocuj do niego sznurek, tak jak wspomniałam wyżej, możesz go albo przywiązać, albo przykleić na przykład klejem na gorąco. Możesz zrobić też stojącą wersję wędki na sprężynce, na końcu której będzie znajdować się kolorowa, dźwięczna zabawka. Do udekorowania i urozmaicenia wędki świetnie sprawdzą się wszelkie piórka, sznurki, czy rzemyki. Pompony, wstążki i tym podobne. Dodatkowo bardzo polecam dołączenie małego dzwoneczka – kot będzie naprawdę szalenie zainteresowany! 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Fontanna dla kota

Jeśli Twój kot nie przepada za piciem wody z miseczki, warto go do tego zachęcić,  [...]

Dodaj komentarz

Reklama