Kot tonkijski – opis rasy, charakter

Kot tonkijski już na pierwszy rzut oka przypomina kota syjamskiego, od którego pochodzi. To wspaniały, uczuciowy i odważny kot, który doskonale odnajdzie się w domu z dziećmi, ponieważ tak jak one uwielbia zabawę.

Kot tonkijski – opis rasy

Kot tonkijski to rasa, której korzenie najprawdopodobniej sięgają lat trzydziestych XX wieku, chociaż według niektórych można przypuszczać, że pierwsi przedstawiciele rasy pojawili się już w wieku XIX. Mimo swojej nazwy, która może wywoływać skojarzenia z położonym w Wietnamie regionie Tonkin, za kolebkę rasy uznaje się Amerykę Północną (tutaj również nie brakuje jednak głosów, że pierwotnie mogły one zamieszkiwać terytorium Tajlandii). Niezależnie od rzeczywistego kraju pochodzenia, faktem pozostaje, że przez długi czas kotom tonkijskim nie udało się zdobyć uznania na arenie międzynarodowej, a kotem określanym niekiedy jako “kot syjamski złoty” zainteresowano się na większą skalę dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Z kolei jeśli chodzi o pochodzenie kota tonkijskiego w znaczeniu genealogicznym, sprawa nie jest już tak skomplikowana – od początku widać było nawet gołym okiem pokrewieństwo z kotem syjamskim, zaś w późniejszym czasie udało się ustalić, że za pozostałą domieszkę krwi odpowiada kot burmański. Korzenie rasy mają sięgać kotki o imieniu Wong Mau, którą z braku odpowiedniego kandydata wśród kotów burmańskich skojarzono ponoć właśnie z kotem syjamskim. Podczas kiedy młode w największym stopniu przypominające matkę, a więc kota burmańskiego, momentalnie zostały zabrane z hodowli, te które mocno odstawały można uznać za prawdopodobnych pierwszych przedstawicieli kota tonkijskiego.

Około dwadzieścia lat później kojarzenie kotów burmańskich i syjamskich w celu uzyskania kota o wyglądzie tonkijskiego zaczęło być przedsięwzięciem celowym i zdobywającym coraz większą popularność na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Koty powstające z tego połączenia rodzą się do dziś, chociaż współcześnie najczęściej krzyżuje się po prostu koty tonkijskie między sobą.

Niestety na kwestii ras, które zaliczyć można do przodków kota tonkijskiego, kończy się zgoda środowiska miłośników kotów – prawdziwe schody zaczynają się, kiedy mowa o uznawaniu go za odrębną rasę. Przykładowo amerykański Związek Hodowców Kotów Rasowych poparł takie rozróżnienie już w latach osiemdziesiątych XX wieku, podczas gdy Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFe do dzisiaj nie zaakceptowała takiej klasyfikacji.

Warto też wspomnieć, że w obrębie samej rasy wyróżniane są przez niektórych dwa odrębne typy – mocniej zbudowanego kota amerykańskiego (do tego mniejsze uszy i zaokrąglona głowa) oraz kota angielskiego o lżejszej budowie ciała, większych uszach i bardziej wydłużonym pyszczku.

Reklama

Kot tonkijski – wygląd

Kot tonkijski to rasa średniej wielkości – jego wysokość wynosi pomiędzy 25 i 30 cm w przypadku kotki i między 30 i 35 cm w przypadku kota. Ich waga wynosi odpowiednio pomiędzy 2 i 4 kg oraz pomiędzy 5 i 6 kg. Sylwetka kota tonkijskiego jest harmonijnie zbudowana – cechuje ją jednocześnie smukłość i dobra muskulatura (można wręcz powiedzieć, że jest to atletyczna budowa ciała). Zarówno kończyny, jak i ogon są eleganckie i smukłe, ale też silne. Kończyny są proporcjonalne i smukłe, a tylne są odrobinę dłuższe niż przednie. Stopy są mocne, niezbyt duże i mają owalny kształt. W porównaniu do kota syjamskiego kot tonkijski jest nieco bardziej przysadzisty.

Głowa kota tonkijskiego przypomina kształtem lekko zaokrąglony klin – jest lekko wydłużona, czoło kota jest mocno zarysowane, a kości policzkowe wydatne (w przeciwieństwie do podbródka). Nos jest dosyć długi i prosty, a kiedy patrzy się na niego z profilu, razem z podbródkiem ładnie zrównuje się w prostą linię. Kufa jest tępo ścięta, a stop lekko zaznaczony.

Reklama

Kot tonkijski ma średniej wielkości, wysoko osadzone i lekko nachylone do przodu uszy. Są szerokie u nasady i lekko zaokrąglone na końcach. Oczy mogę mieć kolor wpadający w odcienie niebieskiego i zieleni (np. akwamarynowy), a także złotawe lub żółte. Są skośnie osadzone i mają kształt migdałowaty.

Sierść przylega do ciała i jest krótka, błyszcząca. Umaszczenie może przybierać kolory takie jak czekoladowy (szampański), naturalny (ciemnobrązowy), lilowy (platynowy), rudy (miodowy), a także niebieski, pręgowany, szylkretowy oraz szylkretowy pręgowany. Czasami występuje jeszcze umaszczenie czarne, podejmowane są ponadto prace nad umaszczeniem silver (srebrzystym) i apricot (brzoskwiniowym).

Akceptowane są trzy typy umaszczenia: sepia lub inaczej solid, sobolowe (w tym przypadku kontrast umaszczenia jest najmniejszy, norka (najczęściej występujące, kontrast jest w nim średni) oraz przypominające w największym stopniu kota syjamskiego umaszczenie point (cechujące się najwyższym kontrastem).

Kot tonkijski – charakter

Kot tonkijski jest rasą bardzo żywiołową i energiczną, którą cechuje dość duży, ale jednocześnie zrównoważony temperament. Z jednej strony uwielbia wszelkie formy zabawy i stymulacji nie tylko w zakresie aktywności fizycznej, ale też umysłowej. Bez tego nie będzie sobą – jego nastrój się pogorszy i przestanie normalnie funkcjonować.

Reklama

Można powiedzieć, że tego kota jest wszędzie pełno, ponieważ zabawa jest dla niego nie tylko rozrywką, ale też formą spożytkowania naprawdę dużych zapasów energii oraz zaspokojenie naturalnej ciekawości. W naturze kota tonkijskiego jest bowiem uważne eksplorowanie otoczenia i zaglądanie w każdy możliwy kąt, aby sprawdzić czy nie kryje się tam coś potencjalnie interesującego.

Taka cecha charakteru naturalnie łączy się z jego odwagę i pewnością siebie – nie jest to rasa, którą łatwo jest przestraszyć, a nietypowe sytuacje nie są dla nich aż tak stresujące  nie powodują, że kot wycofuje się w pośpiechu – raczej wyjdzie nowym bodźcom naprzeciw i sprawdzi, o co może chodzić. 

Z drugiej strony jeśli zapewni się mu możliwość zaspokojenia tych naturalnych potrzeb kot tonkijski nie będzie stwarzał problemów w domu i kiedy tylko zabawa się skończy, będzie w stanie momentalnie przestawić się na zupełnie inny tryb, uspokajając się i relaksując. Chętnie odpoczywa w takiej sytuacji razem z człowiekiem, którego potrafi obdarzyć naprawdę sporą dawką uczuć.

Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i mimo naturalnej niezależności, jaka jest wpisana w kocie DNA, kot tonkijski bardzo lubi przebywać w towarzystwie człowieka. Wspólne wylegiwanie się na kanapie, wskakiwanie na kolana czy bycie głaskanym to dla tego uczuciowego pieszczocha jedne z lepszych form nagrody czy budowania relacji. Nie ma przy tym zazwyczaj szczególnych preferencji i potrafi równie mocno kochać wszystkich członków swojej rodziny.

Reklama
Reklama

Ta tolerancja i towarzyskość dotyczy zresztą nie tylko ludzi czy domowników – kot tonkijski co do zasady żyje w zgodzie ze wszystkimi, których spotyka na swojej drodze i nie angażuje się w konflikty, chociaż czasami potrafi być nieco uparty i kiedy raz coś sobie postanowi, trudno może być go od danego pomysłu odwieść. 

Kot tonkijski – hodowla

Kot tonkijski dzięki swojej ugodowej naturze i przyjacielskim usposobieniu będzie potrafił dobrze dogadać się z bardzo różnymi domownikami. Na pewno jest doskonałym towarzyszem dla dzieci – będą się doskonale uzupełniać, zarówno jeśli chodzi o ogólny poziom energii jak i w charakterze kompanów w rozmaitych zabawach. Oczywiście wiele zależy tutaj nie tylko od wieku dziecka, ale przede wszystkim odpowiedzialnego podejścia rodzica do sprawy – najmłodsi muszą mieć świadomość, jak prawidłowo obchodzić się ze zwierzakiem, aby nie zrobić mu krzywdy. Jeśli tylko będą odnosić się do niego z odpowiednią delikatnością i szacunkiem, kot tonkijski z pewnością doceni dzieci jako podobnych sobie entuzjastów harców i poznawania otaczającego świata.

Dobrze wprowadzony do domu kot tonkijski nie powinien też mieć kłopotu z dogadaniem się z innymi czworonogami. Obecność drugiego kota sprawi, że będą dla siebie nawzajem cennym wsparciem – nikt bowiem nigdy nie zrozumie kota i jego kocich spraw tak dobrze, jak przedstawiciel tego samego gatunku, który odczuwa te same potrzeby i instynkty.

Również pies może być potencjalnym przyjacielem kota tonkijskiego. Abstrahując od charakteru konkretnego zwierzaka i jego osobistego podejścia do kotów, istotne będzie zapewnienie kotu możliwości szybkiej ucieczki do miejsca położonego możliwie najwyżej. Co do zasady wszystkie koty lubią bardzo przebywać w takich punktach w domu – mają dzięki temu dobry widok na całą przestrzeń, dzięki czemu czują się bezpiecznie.

Kot tonkijski odczuwa bardzo silną potrzebę zabawy, w związku z czym należy być gotowym codziennie poświęcić mu trochę czasu i zaangażować się w jakąś formę aktywności, która pozwoli mu się wyszaleć i spożytkować nadmiar energii, a jednocześnie zmęczyć umysłowo. Dobrym pomysłem są wszelkie formy pogoni i polowania – wystarczy w tym celu użyć najprostszych zabawek w formie wędki, piórka, a nawet zwykłego sznurka

Kot tonkijski – cena

Cena kota tonkijskiego w legalnie działającej, certyfikowanej hodowli w Polsce to około 2500 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Kot abisyński - opis rasy

Kot abisyński jest w Polsce rzadko spotykany, ale trzeba przyznać, że jest jednym z najpiękniejszych [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama