Wyprawka dla kota – co powinniśmy kupić przed przygarnięciem kota

Decyzja podjęta – do Twojego domu niebawem zawita kot. Niezależnie od tego, czy adoptujesz / kupujesz malucha, czy dorosłego kociaka, przed przybyciem trzeba zaopatrzyć się w kilka rzeczy, które będą absolutnie niezbędne. Kocia wyprawka jest absolutną koniecznością i w niektóre akcesoria trzeba zaopatrzyć się zanim mruczek przekroczy próg Twojego domu. Dzięki tym akcesoriom umożliwisz mu realizację podstawowych potrzeb. Jakie jest zatem niezbędne wyposażenie dla kota? 

Wyprawka dla kota – miski i karma 

Miski są jednymi z najbardziej podstawowych i potrzebnych kocich akcesoriów. Powinny być szerokie i płaskie, tak, by kot jedząc, nie drażnił wibrysów. Dla niektórych kotów jest to bardzo nieprzyjemne, przez co wyciągają karmę z miski i jedzą na podłodze. Miska na wodę może być zwykłą miseczką, którą masz już w domu. Bardzo mocno polecam zakup misek ceramicznych, zarówno do jedzenia, jak i do picia. Plastikowe bardzo szybko gromadzą bakterie i brzydki zapach, przez co kot może nie chcieć z nich jeść, a metalowe mają charakterystyczny posmak, który bardzo często kotom przeszkadza. Jeśli chodzi o wodę, poza zwykłą miską można zaopatrzyć się w specjalną fontannę dla kotów, która nie kosztuje dużo, a zachęca koty do spożywania większej ilości wody. 

Skoro mamy już miskę, trzeba również zastanowić się nad karmą. Kot jest absolutnym mięsożercą, dlatego karma powinna być wysoko mięsna i mokra. Karmy suche są dla kota bardzo szkodliwe, ponieważ kot jest przystosowany do pobierania większości wody z pokarmu, poprzez np. krew. Sucha karma nie sprawi niestety, że kot zacznie pić więcej, co po kilku latach skończy się niewydolnością nerek. Karmy weterynaryjne też niestety są niewskazane, koty powinny być leczone lekami, nie magicznymi chrupkami. To nie działa. 

Karma powinna być wysokiej jakości, czyli odpada większość karm komercyjnych typu Whiskas, KitKat i tym podobne. Zawierają one zaledwie 4% mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli tak naprawdę są to zmielone ścięgna, uszy i łapy, a nie wartościowe mięso. Wystarczy wpisać w google hasło „dobrej jakości karmy dla kota”, żeby znaleźć mnóstwo porównań i tabelek, ale wśród najbardziej popularnych i najlepszych mogę wymienić z pewnością CatzFinefood, Animonda, Gussto, Feringa, MAC’s. Kosztują co prawda kilka złotych więcej, ale zapewniam, że inwestycja się zwróci. Ponadto, kupując kotu karmę niskiej jakości, musimy kupić jej więcej z uwagi na to, że kot będzie musiał zjeść jej więcej, żeby się najeść. W praktyce zatem wychodzi na to, że dobrej jakości karmy wcale nie są dużo droższe. 

Kuweta i żwirek 

Kolejnymi akcesoriami w które trzeba zaopatrzyć się koniecznie jeszcze przed przybyciem kota do naszego domu, są kuweta i żwirek. Kuweta powinna być najlepiej odkryta i na tyle duża, żeby kot mógł się swobodnie obrócić. 

Reklama

Mały kociak powinien mieć kuwetę z niskim rantem, tak, by móc do niej swobodnie wejść. 

Na rynku są dostępne kuwety otwarte i zamknięte. Kuweta zamknięta zapewnia kotu więcej intymności, ale niestety większość kotów nie chce z niech korzystać ze względu na większą intensywność zapachów i mniej miejsca w środku. Jeśli chodzi o żwirek, istnieją różne rodzaje żwirku, na przykład żwirek drewniany, bentonitowy, silikonowy. Najlepiej jest sprawdzić, który żwirek będzie kotu najbardziej odpowiadał. Na początek żwirek powinien być taki, jakiego kot używał w poprzednim miejscu zamieszkania. Bardzo dobrze sprawdza się żwirek drewniany zbrylający, który tworzy zbite kulki z moczu kota, które można później z dużą łatwością wyjąć z kuwety i wrzucić do toalety. Pamiętaj, że źle dobrany żwirek może być powodem dla którego kot załatwia się poza kuwetą. 

Reklama

Drapak 

Drapanie jest jedną z najbardziej naturalnych potrzeb kota. Służy nie tylko pozostawianiu komunikatów wizualnych i zapachowych (kot drapiąc daną powierzchnię, zostawia na niej swój zapach), ale również utrzymywaniu pazurów w dobrej kondycji, ponieważ kot dzięki drapaniu pozbywa się wierchniej, obumarłej warstwy pazura). Dodatkowo drapanie ćwiczy mięśnie łap. Na każdego kota musi przypadać kilka drapaków, tak, by nie dochodziło do walk o terytorium. Kot powinien posiadać trzy rodzaje drapaków – drapak pionowy, poziomy i skośny, tak, by podczas drapania pracowały wszystkie mięśnie. Drapak pionowy powinien znajdować się na takiej wysokości, żeby kot mógł się na nich swobodnie wyciągnąć. 

Legowisko 

Jeśli chodzi o legowisko dla kota, jest to dość sporna kwestia. Z jednej strony warto je zakupić, ale z drugiej strony trzeba się liczyć z tym, że kot nie będzie spędzał czasu tylko w swoim legowisku, jest pod tym względem zupełnie różny od psa. Mruczek będzie wylegiwać się na różnych powierzchniach, takich jak fotele, krzesła, kanapy, Twoje łóżko (koty uwielbiają spać ze swoim opiekunem, zamykanie przed nimi drzwi sypialni to dla nich absolutna tortura). Warto przygotować jednak specjalne legowisko, na przykład w kształcie budki, w którym kot będzie mógł się schować. Zapewniam, że będzie zachwycony, koty uwielbiają chować się w budkach i tunelach. Jeśli chodzi o miejsce, w którym legowisko ma się znaleźć, warto zaobserwować gdzie kota najchętniej się wyleguje i umieścić je niedaleko. 

Zabawki 

Kot potrzebuje codziennej stymulacji fizycznej i intelektualnej. Każdy mruczek ma silny instynkt łowiecki, który trzeba każdego dnia zaspokajać, w innym wypadku kot będzie nieszczęśliwy, sfrustrowany i może niszczyć rzeczy. Większość kotów bardzo lubi bawić się laserem, wędkami z piórkami, dzwoneczkami i myszkami. Pamiętaj jednak, że sama zabawa fizyczna to nie wszystko, bowiem kota trzeba również wymęczyć intelektualnie. Świetnie nadają się do tego maty węchowe. 

Transporter 

Kot musi być zawsze przewożony w transporterze – dla Twojego i swojego bezpieczeństwa. Wybór transporterów jest szeroki, ale dobry transporter powinien spełniać kilka kryteriów – powinien być łatwy do umycia, łatwy do demontażu, a kot powinien być w stanie swobodnie wstać i się w nim obrócić. Polecam plastikowe transportery ze zdejmowaną górą. Dzięki temu można z łatwością umyć go na przykład pod prysznicem. 

Reklama

Zabezpieczenie okien i balkonu 

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Koniecznie trzeba zabezpieczyć okna i balkon specjalną siatką. Na okna uchylne trzeba założyć zabezpieczające kratki, bez których mruczek mógłby się zaklinować.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama