Koty brytyjskie krótkowłose są jednymi z najpiękniejszych ras kotów na świecie. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem obok niezwykle popularnych kotów rosyjskich niebieskich, które charakteryzują się niezwykłymi, zielonymi oczami. Skąd bierze się to niezwykłe umaszczenie brytyjczyków i co warto o nich wiedzieć?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Kot brytyjski liliowy – wygląd
Kot liliowy nie odbiega wyglądem od wzorca rasy. Waży od 4 – 9 kilogramów, a jego budowa jest silna i muskularna. Jego łapki są mocne, choć krótkie. Ogon powinien być grubszy u nasady i lekko zaokrąglony na końcu.
Głowa konta jest duża, a uszy szeroko rozstawione. Jego policzki są pełne. Oczy, które też są dość szeroko rozstawione, występują w kilku kolorach: niebieskim, złoto – pomarańczowym (miedzianym), a także niebiesko – zielonym. Kolor jego sierści i oczu są ze sobą bardzo często powiązane.
Sierść kota brytyjskiego liliowego powinna być bardzo gęsta i miękka w dotyku. Może być zarówno krótkowłosy, jak i długowłosy. Odmiana długowłosa powstała z krzyżówki konta krótkowłosego z kotem perskim. Długowłosy Brytyjczyk jest budową bardziej zbliżony do kota krótkowłosego, chociaż optycznie może wydawać się nieco większy, przez bardziej puszystą sierść.
Liliowy kot brytyjski – umaszczenie
Koty brytyjskie występują w ponad stu umaszczeniach! Kot brytyjski biało – niebieski, biały kot brytyjski, liliowy kot brytyjski, szylkretowy i krótkowłosy to tylko kilka przykładów z nagłówków ogłoszeń hodowców. Mruczek może być dodatkowo czarny, szynszylowy, kremowy, rudy, czekoladowy, a nawet pręgowany (tygrysio lub klasycznie. Co ciekawe, może być nie tylko pręgowany, ale również cętkowany. Wszystko świadczy o naprawdę dużej różnorodności umaszczeń i kolorów futerka.
Szylkretowy kot brytyjski jest tak naprawdę zawsze kotką. Umaszczenie szylkretowe jest związane stricte z płcią kociaka. Za takie wybarwienie sierści są odpowiedzialne geny, a pojedyncze przypadki szylkretowych kocurków to po prostu bardzo rzadkie przypadki mutacji lub wady genetycznej. Szylkret jest kolorem powstającym ze zmieszania takich kolorów, jak czarny, czy czekoladowy z rudym.
Najbardziej oryginalnym kolorem wydaje się jednak być kolor liliowy. Ten odcień można opisać jako barwę podobną do bzu, szczególnie, jeśli patrzy się pod światło. Kolor jest idealnie wyrównany i nie zawiera żadnych białych kolorów. Biały kot brytyjski jest zupełnie innym umaszczeniem.
Co ciekawe, umaszczenie niebieskie powstaje w wyniku rozjaśnienia czarnego pigmentu, a liliowy kot brytyjski powstaje przez nałożenie dwóch alleli i rozjaśnienie koloru czekoladowego.
Obecnie liliowe koty brytyjskie są nadal mniej popularne od kotów niebieskich. Jest to ściśle związane z wcześniejszym nastawieniem hodowli na uzyskanie konkretnego szaro – niebieskiego odcienia. Uzyskanie barwy liliowej jest naprawdę wymagające i trudne.
Kolor liliowy jest bardzo subtelny i z całą pewnością niezwykły. Jest to rzadka odmiana, która naprawdę robi wrażenie. Niewielka ilość osobników w tym kolorze jest tak naprawdę związana z genetyką i sposobem dziedziczenia.
Niestety w pierwszych miesiącach życia kocięta liliowego kota brytyjskiego mogą być nieco mniej atrakcyjne z uwagi na to, że kolor ich sierści przypomina raczej kolor szary, nie liliowy. Jednak nie należy się tym zrażać, bowiem kolor sierści zmienia się po kilku miesiącach.
Kot brytyjski liliowy – charakter
Kot liliowy i brytyjski niebieski mają tak naprawdę taki sam charakter. Podobnie jak kot brytyjski biało – niebieski, czy brytyjski szylkretowy. Rasa jest uznawana za bardzo spokojną, inteligentną i mocno przywiązaną do człowieka. Mruczki tej rasy niekoniecznie są największymi na świecie fanami pieszczot, ale zdecydowanie uwielbiają przebywanie w pobliżu swojego człowieka.
Każdy dorosły osobnik jest raczej kanapowce, ale kociaki są bardzo aktywne i uwielbiają zabawę. Kiedy wybierasz mruczka z hodowli, koniecznie wybierz takiego, który chętnie nawiązuje kontakt z człowiekiem i innymi kotami. Ciekawość świata i chęć zabawy najczęściej są oznaką dobrego zdrowia i radosnego charakteru.
Jest to rasa, która bardzo dobrze znosi inne zwierzęta, nawet psy (zakładając, że psy są pozytywnie nastawione). Część osób uważa, że koty tej rasy powinny mieć towarzystwo innych zwierząt. Prawda jest, że drugi kot z pewnością nie zaszkodzi (jeśli odpowiednio przeprowadzisz socjalizację z izolacją), a może tylko pomóc.
Brytyjski liliowy – cena
Cena mruczka tej rasy to około 2000 zł. Jest jednak w dużej mierze uzależniona od konkretnej hodowli. Jest zazwyczaj skorelowana z jakością hodowli, ale również z płcią kociaka, nagrodami, jakie zdobyli jego rodzice, i dziadkowie i wieloma innymi czynnikami.
Umaszczenie liliowe jest tak naprawdę dość rzadkie, ponieważ jest warunkowane przez geny recesywne (a gen taki ujawnia cechę tylko w przypadku jednoczesnego wystąpienia dwóch alleli razem). Zatem uzyskanie kociąt w tym kolorze umaszczenia jest trudne. Cena może być zatem nieco wyższa, niż w przypadku innych umaszczeń. Jest to rzadkie i piękne umaszczenie, które nie może być do końca oddane przez fotografie. Koniecznie wybierzcie się na kocią wystawę, żeby zobaczyć liliowego mruczka na żywo!