Kot brytyjski liliowy - charakter

Kot brytyjski liliowy – niezwykłe umaszczenie

Koty brytyjskie krótkowłose są jednymi z najpiękniejszych ras kotów na świecie. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem obok niezwykle popularnych kotów rosyjskich  niebieskich, które charakteryzują się niezwykłymi, zielonymi oczami. Skąd bierze się to  niezwykłe umaszczenie brytyjczyków i co warto o nich wiedzieć? 

Kot brytyjski liliowy – wygląd 

Kot liliowy nie odbiega wyglądem od wzorca rasy. Waży od 4 – 9 kilogramów, a jego  budowa jest silna i muskularna. Jego łapki są mocne, choć krótkie. Ogon powinien być grubszy u nasady i lekko zaokrąglony na końcu.  

Głowa konta jest duża, a uszy szeroko rozstawione. Jego policzki są pełne. Oczy, które  też są dość szeroko rozstawione, występują w kilku kolorach: niebieskim, złoto –  pomarańczowym (miedzianym), a także niebiesko – zielonym. Kolor jego sierści i oczu są ze sobą bardzo często powiązane.  

Sierść kota brytyjskiego liliowego powinna być bardzo gęsta i miękka w dotyku. Może  być zarówno krótkowłosy, jak i długowłosy. Odmiana długowłosa powstała z krzyżówki  konta krótkowłosego z kotem perskim. Długowłosy Brytyjczyk jest budową bardziej  zbliżony do kota krótkowłosego, chociaż optycznie może wydawać się nieco większy,  przez bardziej puszystą sierść.  

Liliowy kot brytyjski – umaszczenie 

Koty brytyjskie występują w ponad stu umaszczeniach! Kot brytyjski biało – niebieski,  biały kot brytyjski, liliowy kot brytyjski, szylkretowy i krótkowłosy to tylko kilka przykładów  z nagłówków ogłoszeń hodowców. Mruczek może być dodatkowo czarny, szynszylowy,  kremowy, rudy, czekoladowy, a nawet pręgowany (tygrysio lub klasycznie. Co ciekawe,  może być nie tylko pręgowany, ale również cętkowany. Wszystko świadczy o naprawdę dużej różnorodności umaszczeń i kolorów futerka.  

Reklama

Szylkretowy kot brytyjski jest tak naprawdę zawsze kotką. Umaszczenie szylkretowe jest  związane stricte z płcią kociaka. Za takie wybarwienie sierści są odpowiedzialne geny, a  pojedyncze przypadki szylkretowych kocurków to po prostu bardzo rzadkie przypadki  mutacji lub wady genetycznej. Szylkret jest kolorem powstającym ze zmieszania takich  kolorów, jak czarny, czy czekoladowy z rudym.  

Najbardziej oryginalnym kolorem wydaje się jednak być kolor liliowy. Ten odcień można  opisać jako barwę podobną do bzu, szczególnie, jeśli patrzy się pod światło. Kolor jest  idealnie wyrównany i nie zawiera żadnych białych kolorów. Biały kot brytyjski jest zupełnie  innym umaszczeniem. 

Reklama

Co ciekawe, umaszczenie niebieskie powstaje w wyniku rozjaśnienia czarnego pigmentu,  a liliowy kot brytyjski powstaje przez nałożenie dwóch alleli i rozjaśnienie koloru  czekoladowego.  

Obecnie liliowe koty brytyjskie są nadal mniej popularne od kotów niebieskich. Jest to  ściśle związane z wcześniejszym nastawieniem hodowli na uzyskanie konkretnego szaro –  niebieskiego odcienia. Uzyskanie barwy liliowej jest naprawdę wymagające i trudne.  

Kolor liliowy jest bardzo subtelny i z całą pewnością niezwykły. Jest to rzadka odmiana,  która naprawdę robi wrażenie. Niewielka ilość osobników w tym kolorze jest tak  naprawdę związana z genetyką i sposobem dziedziczenia.  

Niestety w pierwszych miesiącach życia kocięta liliowego kota brytyjskiego mogą być nieco mniej atrakcyjne z uwagi na to, że kolor ich sierści przypomina raczej kolor szary,  nie liliowy. Jednak nie należy się tym zrażać, bowiem kolor sierści zmienia się po kilku  miesiącach.  

Reklama

Kot brytyjski liliowy – charakter 

Kot liliowy i brytyjski niebieski mają tak naprawdę taki sam charakter. Podobnie jak kot  brytyjski biało – niebieski, czy brytyjski szylkretowy. Rasa jest uznawana za bardzo  spokojną, inteligentną i mocno przywiązaną do człowieka. Mruczki tej rasy niekoniecznie  są największymi na świecie fanami pieszczot, ale zdecydowanie uwielbiają przebywanie  w pobliżu swojego człowieka.  

Każdy dorosły osobnik jest raczej kanapowce, ale kociaki są bardzo aktywne i uwielbiają zabawę. Kiedy wybierasz mruczka z hodowli, koniecznie wybierz takiego, który chętnie  nawiązuje kontakt z człowiekiem i innymi kotami. Ciekawość świata i chęć zabawy  najczęściej są oznaką dobrego zdrowia i radosnego charakteru.  

Jest to rasa, która bardzo dobrze znosi inne zwierzęta, nawet psy (zakładając, że psy są pozytywnie nastawione). Część osób uważa, że koty tej rasy powinny mieć towarzystwo  innych zwierząt. Prawda jest, że drugi kot z pewnością nie zaszkodzi (jeśli odpowiednio  przeprowadzisz socjalizację z izolacją), a może tylko pomóc.  

Brytyjski liliowy – cena 

Cena mruczka tej rasy to około 2000 zł. Jest jednak w dużej mierze uzależniona od  konkretnej hodowli. Jest zazwyczaj skorelowana z jakością hodowli, ale również z płcią kociaka, nagrodami, jakie zdobyli jego rodzice, i dziadkowie i wieloma innymi czynnikami.  

Reklama
Reklama

Umaszczenie liliowe jest tak naprawdę dość rzadkie, ponieważ jest warunkowane przez  geny recesywne (a gen taki ujawnia cechę tylko w przypadku jednoczesnego wystąpienia dwóch alleli razem). Zatem uzyskanie kociąt w tym kolorze umaszczenia jest trudne. Cena  może być zatem nieco wyższa, niż w przypadku innych umaszczeń.  Jest to rzadkie i piękne umaszczenie, które nie może być do końca oddane przez  fotografie. Koniecznie wybierzcie się na kocią wystawę, żeby zobaczyć liliowego mruczka  na żywo! 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Legrys - hybryda lwa z tygrysem

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o legrysie, koniecznie musicie przeczytać ten artykuł! O  narodzinach legrysa usłyszał [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama