American Curl- opis rasy

American curl jest pięknym, wyjątkowym kotem o bardzo charakterystycznych uszach w  kształcie półksiężyca wywiniętego na zewnątrz. Ten niezwykły kształt jest wynikiem  spontanicznej mutacji genu, która pojawiła się u kotki na południu USA na początku lat 80. Amerykański curl jest bardzo żywym i aktywnym kotem, który uwielbia zabawę.  Bogactwo genetyczne tej rasy ujawnia się przez przeróżne umaszczenia. Dodatkowo uszy  mogą być wywinięte w różnych stopniu. Co warto wiedzieć o tej rasie?  

Amerykański curl – charakter  

Są to przede wszystkim bardzo czułe i serdeczne koty, którym trzeba zapewnić odpowiednią ilość ruchu i zabawy. Codzienne polowania są konieczne, żeby zaspokoić zapotrzebowanie kota na ruch. Curl uwielbia przebywać na wysokości, dlatego wszystkie  półki i drabinki będą dla niego istnym rajem.  

Wraz z zamiłowaniem do wysokości curl uwielbia wszystko, co nowe. Jest bardzo  ciekawski i szybko aklimatyzuje się do nowych warunków.  

Z reguły są to dość ciche koty, ale podczas zabawy zamieniają się w żywe srebro!  Dodatkowo warto wiedzieć, że uwielbia smakołyki, dlatego warto mieć w zanadrzu jego  ulubione przysmaki, ale jednocześnie pilnować jego diety. Dobrym pomysłem może być interaktywna miska, ponieważ dzięki niej opanuje nieco swoje zamiłowanie do jedzenia  szybko i dużo.  

Relacje z innymi kotami 

Najczęściej curl nie będzie mieć problemu z mieszkaniem z innymi kotami, zakładając  oczywiście, że ich został dobrze zsocjalizowany. Dobre relacje są uwarunkowane  otoczeniem i tym, w jaki sposób koty zostały ze sobą zapoznane. Pamiętajcie, że  socjalizacja z izolacją są podstawą!  

Reklama

Amerykański curl i psy 

Curl może bez problemu mieszkać w psem, ale bardzo istotny jest etap zapoznawania się zwierząt. Proces zapoznawania się powinien zachodzić stopniowo. Warto zadbać o półki i  wysoko położone drapaki, tak, by kot w momencie, kiedy przestanie czuć się komfortowo, mógł uciec gdzieś wysoko. Ogromny wpływ na jego relację z psem będzie  mieć to, czy kot został dobrze zsocjalizowany.  

Amerykański curl i osoby starsze 

Z uwagi na to, że jest to aktywny i dość żywy kot, najlepiej nada się dla osoby, która  będzie w stanie poświęcić mu czas na zabawy i stymulowanie pupila. 

Reklama

Amerykański curl i dzieci 

Jest to kot o żywym temperamencie i wielkim zamiłowaniu do zabawy, przez co nadaje  się bardzo dobrze dla aktywnych rodzin z dziećmi. Bardzo ważne jest jednak, żeby  kontakt z maluchami odbywał się pod nadzorem dorosłych, które nauczą je szacunku do  kota i będą nadzorować przebieg zabawy.  

American curl – zdrowie i żywienie 

Curl żyje średnio od 13 – 15 lat, ale nierzadko zdarza się, że koty tej rasy dożywają sędziwego wieku.  

Ponieważ curl nie ma ochronnego podszerstka, jest uważany na mruczka umiarkowanie  odpornego na zmiany ciepła i skrajne temperatury. Pomijając jednak jego odporność na  warunki atmosferyczne, jest raczej zdrowym kotem, choć mam tendencje do niektórych  chorób, o których opowiem poniżej.  

Reklama

American curl nie jest predysponowany do żadnych szczególnych chorób, może mieć to  związek z jego wielką różnorodnością genetyczną. Gen odpowiedzialny za skrzywienie  uszu wydaje się nie mieć żadnego wpływu na resztę organizmu i nie wywołuje żadnych  chorób, ani niej oddziałuje w żaden sposób na słuch. Zaleca się jednak coroczne badanie  stanu zdrowia kota, ponieważ niektóre osobniki mogą cierpieć na takie same choroby, jak  inne domowe mruczki.  

Co ciekawe, american curl przychodzi na świat z prostymi uszami! Małżowina zaczyna się zakrzywiać dopiero między czwartym a siódmym dniem życia. Łuk pojawia się dopiero w  okolicach szesnastego tygodnia życia (albo nawet później!). 

Jeśli chodzi o żywienie, nie jest to wymagający kot, ale ważne jest, żeby dostosować wielkość porcji do poziomu jego aktywności i rytmu życia.  

Kot amerykański curl – historia 

Rasa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jej historia zaczęła się na początku lat  osiemdziesiątych, kiedy za sprawą spontanicznej mutacji, pewna dachowa kotka z  Kalifornii urodziła się z wygiętymi uszkami. Kotka mieszkała na ulicy i została przygarnięta  przez pewną parę. Kiedy kotka powiła kociaki, okazało się, że połowa z nich ma tak samo  uroczo wywinięte uszy jak ich mama! Kotki zostały zaprezentowane na wystawie w Palm  springs w 1985 roku. Dzisiaj urodę american curl docenia się na całym świecie, również w  Polsce!  

Reklama
Reklama

American curl – pielęgnacja

Pielęgnacja opiera się przede wszystkim na szczotkowaniu sierści i czyszczeniu minimum  raz w tygodniu uszu.  

Curl ma niewielką ilość podszerstka, przez co gubi stosunkowo niewiele sierści. Dotyczy  to zarówno odmiany krótko -, jak i długowłosej.  

American curl – opis rasy i wzorzec 

Opis rasy; Najbardziej charakterystyczną cechą tych kotów są ich uroczo wywinięte uszy.  Małżowina może być zakrzywiona pod różnymi kątami. Niektóre osobniki mają idealnie  proste uszy, gdzie z kolei u innych krzywizna jest dość umiarkowana, a u pozostałych  może być na tyle widoczna i ostra, że czubek ucha dotyka prawie głowy. Na wystawach  kotów standardowe wygięcie uszu to zakres od 90 – 180 stopni.  

Jest to nowa rasa, która wywodzi się od nierasowych domowych mruczków. Dodatkowo  z uwagi na to, że american curl jest młodą rasą, ma ona bardzo bogate dziedzictwo  genetyczne. Mamy zatem osobniki krótkowłose i długowłose. Dopuszcza się wszystkie  umaszczenia i kolory oczu. Jeśli chodzi o budowę, są to koty średniej wielkości i o  mocnej budowie ciała. Mają gruby u nasady ogon, który  

Maść: dopuszcza się wszystkie maści 

Typy umaszczeń: dopuszcza się typy jednolite, pręgowane, kolor point, biolog, trikolor i  norkę.  

Rodzaj szaty: 

Rasa występuje w dwóch odmianach; amerykański curl krótkowłosy i amerykański curl  długowłosy. 

Kolor oczu: curl ma często niebieskie oczy, ale dopuszcza się też inne kolory, takie jak  złoto, żółty, czy zielony.  

Wygląd – waga i wielkość 

Waga kotki waha się od 2 – 3 kg, z kolei kocurki ważą od 3 – 5 kg.  

Wielkość kotki to od 30 – 35 cm, kocurka od 30 – 40 cm.  

American curl – cena 

Najczęściej cena kociaka tej rasy to koszt od 3200 – 4400 zł. Skąd taka różnica w cenie?  Jest uzależniona przede wszystkim od pochodzenia, wieku, płci i dawnej hodowli. 

Miesięczny koszt utrzymania tego kociaka to około 120 zł. Pozwala to na pokrycie  kosztów żywienia i weterynarza.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Kot pixie-bob - opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe. Kot rasy pixie-bob z wyglądu mocno przypomina swego dzikiego kuzyna, rysia rudego [...]

Kot somalijski - opis rasy

Kot Somalijki jest w gruncie rzeczy długowłosym kotem abisyńskim. Obie rasy mają większość wspólnych cech. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Kot Chausie — opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe. Kot rasy chausie to nowo powstałe połączenie dzikiego zwierzęcia z domowym mruczkiem. [...]

Kot Burmilla- opis rasy

Burmilla to rasa kota nazywana również kotem azjatyckim cieniowanym, ponieważ końcówki włosów kota tej rasy [...]

Kot himalajski - opis rasy

Nazwa „kot himalajski” wywodzi się od rasy królika domowego o dokładnie takiej samej  szacie. Jest [...]

Dodaj komentarz

Reklama