Wibrysy dlaczego kot ich potrzebuje

Wibrysy, kocie wąsy – sprawdź po co koty je mają

Wszyscy wiemy, że koty mają wąsy, nawet małe dzieci tworząc rysunki kotków nigdy nie zapominają o tym, żeby je dorysować! Kocie wąsy nie są jedynie ozdobą kota (powiedziałabym nawet, ze to zdecydowanie ostatni punkt na liście ich przydatności), ale również niezwykłym centrum dowodzenia, które pozwala kotu poruszać się po całym jego otoczeniu i poznawać świat. 

Wibrysy (kocie wąsy) pomagają kotu poznawać świat, oceniać teren, wypatrywać wrogów i doskonale widzieć w ciemności. 

Kocie wąsy nazywamy inaczej włosami zatokowymi lub czuciowymi. Występują one u różnych ssaków, nie tylko u kotów. Okazuje się, że wykształciły się one już w erze dinozaurów, czyli miliony lat temu! Badania naukowe pokazały, że jest to narząd dotyku, który służy do badania otoczenia i zbierania informacji na jego temat. 

To właśnie dzięki niemu ssaki zyskały ogromną przewagę ewolucyjną nad gadami, ponieważ od jego wykształcenia ssaki potrafiły widzieć bardzo dobrze nocą, kiedy dinozaury spały. Kocie wibrysy są nad wyraz dobrze rozwinięte i występują w różnych częściach ciała, nie tylko na policzkach i nad oczami, ale również na górnej wardze, podbródku, dolnej wardze, na łapkach z przodu i tyłu, a także pomiędzy opuszkami palców. 

Wibrysy dlaczego kot ich potrzebuje? 

Kot bardzo potrzebuje swoich wibrysków. Są to bardzo grube, sztywne i unerwione, proste włosy, których mieszek jest położony bardzo głęboko, w pobliżu zatoki żylnej. Wibrysy od wewnętrznej strony są bardzo ostre! Koty co jakiś czas zrzucają pojedyncze wibrysy, żeby zrobić miejsce na nowe. Możesz wtedy go podnieść i sprawdzić na własnej skórze jakie są ostre! Naprawdę przypominają igłę. Wąsy kota posiadają wiele zakończeń nerwowych, dzięki czemu wszystkie sygnały, które wibrysy odbierają, są przekazywane bezpośrednio do mózgu. Wibrysy policzkowe są oczywiście najkrótsze. 

Reklama

Warto jednak wiedzieć, że wibrysy są bardzo, bardzo wrażliwe. Niektóre koty mają bardziej wrażliwe wibrysy od innych, dlatego warto podawać mruczkom jedzenie z szerokich i niskich miseczek. Bardzo często zdarza się, że koty odmawiają jedzenia albo jedzą bardzo mało dlatego, że zbyt wąska miseczka drażni ich wibrysy i jest to dla nich bardzo nieprzyjemne. 

Wibrysy są tak niesamowicie ukrwione i unerwione, że potrafią wyczuć najmniejsze zmiany w środowisku, takie jak delikatna zmiana ciśnienia, czy niewielki ruch ofiary. W dużej mierze dzięki wibrysom nasze mruczki są takimi świetnymi drapieżnikami. 

Reklama

Kocie wąsy są także doskonałym uzupełnieniem wzroku, szczególnie nocą, kiedy kot (mimo tego, że nocne widzenie kotów też jest świetne) chce rozpoznać teren w ciemności i zbadać obiekty, które znajdują się w niewielkiej odległości. Dzięki wibrysom może dowiedzieć się wszystkiego, co znajduje się w zasięgu jego łapek i języka. Wibrysy są nawet w stanie sprawdzić, czy złapana przez kota ofiara jeszcze żyje. 

Wibrysy, które znajdują się na przednich łapach są również bardzo ważne podczas polowania, ponieważ pomagają schwytać ofiarę w odpowiedni sposób, przytrzymać ją i monitorować jej zachowanie już po złapaniu. Wibrysy pozwalają sprawdzić, czy ofiara jeszcze żyje! 

Dodatkowo kocie wąsy pomagają w schwytaniu i przytrzymaniu ofiary i monitorowaniu jej zachowania już po złapaniu. Inną kolejną niezwykłą cechą wąsów jest ocenienie odległości podczas skoku i ocena podłoża przed lądowaniem. Dzięki temu kot dowiaduje się, czy powinien polować z pazurami, czy może je schować. 

Oczywiście jedną z ważniejszych funkcji jest funkcja ostrzegania – wąsy potrafią ostrzec kota, kiedy coś się do niego zbliża. Są za to odpowiedzialne wibrysy policzkowe i brwiowe. Właśnie dlatego koty nie przepadają być miziane za wibrysy. Nawet najmniejszy dotyk wibrysów brwiowych sprawia, że kot się krzywi u cieka od dotyku. 

Reklama

Co jeśli wibrysy są uszkodzone? 

Koty oczywiście mogą żyć bez wibrysów, ale jest to bardzo upośledzone życie. Mimo tego, że wyglądają niepozornie, można z całą pewnością stwierdzić, że brak wibrysów jest dla kota o wiele gorszy, niż brak oczu. Kot pozbawiony wibrysów traci całą orientację w terenie, może obijać się o różne przedmioty i nawet nie zauważyć swojej własnej miski z jedzeniem. 

Kot bez wibrysów trafi całą swoją dokładność i precyzję – nie jest już w stanie tak celnie skakać, traci orientację, wpada na meble i przedmioty. Niestety po utracie wibrysów większość kotów trafi nawet swoje umiejętności łowieckie. Takie koty są również o wiele bardziej narażone na niebezpieczeństwa w terenie. Nawet, jeśli nie wypuszczasz swojego kota, a wychodzisz z nim ona spacery na smyczy, będzie on i tak narażony na wiele niebezpieczeństw. 

Dla kotów bez wibrysów jest jednak nadzieja. Wibrysy są tak naprawdę włosami, co oznacza, że odrastają. Jeśli mieszki włosowe nie zostały zniszczone, można się nastawić na to, że wąsy odrosną w ciągu 2 – 3 miesięcy. Mimo wszystko o wiele lepiej jest nie spuszczać do stanu w którym kot zostaje bez wibrysów, ponieważ 2 – 3 miesiące to dużo czasu i kot będzie się czuł naprawdę koszmarnie z myślą, że przez ich stratę stał się tak bardzo niezdarny i niesamodzielny. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Wibrysy, kocie wąsy – sprawdź po co koty je mają

Dodaj komentarz

Reklama