Ceny kotów rasy Maine Coon przyprawiają o ból głowy. Dlaczego te koty są tak drogie?

Maine Coon to jedna z najmodniejszych ras kotów. Od kilkunastu lat są wciąż na topie. Wyróżnia je wygląd oraz zachowanie.  Zostały przywiezione do Europy z Ameryki Północnej. W Polsce zaczęły być modne około 20 lat temu i cały czas są tak samo sławne i robią wrażenie na każdym miłośniku kotów.

Są przede wszystkim duże. Dorosłe Maine Coon  ważą nawet 11 kg! Swoim wyglądem przypominają eleganckiego rysia. Na końcach uszu mają specyficzne włoski, nadające im dzikiego i drapieżnego wyglądu. Pochodzą od norweskiego kota leśnego, niektórzy też twierdzą, że ich korzenie zahaczają o kota perskiego przez ich pół-długie włosy.  Wszystkie osobniki tej rasy mają niebywale puchate ogony. Całe ich futerko jest bardzo obfite, ponieważ składa się z dwóch warstw: podszerstka i włosów okrywowych. W hodowli dopuszczalne są wszystkie kolory, dlatego można zobaczyć wiele pięknych i zachwycających Maine Coon.

Oprócz wyglądu wyróżniają się niesamowitym charakterem. Niektórzy twierdzą, że z zachowania przypominają bardziej psa niż kota. Przywiązują się do człowieka, lubią spędzać z nim czas oraz są towarzyskie w stosunku do innych gatunków zwierząt w domu. Ponadto szybko się uczą i są inteligentne.

Ceny rasowych kotów Maine Coon od zawsze były wysokie. Kot, który jest przeznaczony do wystawiania na wystawach kotów rasowych, będzie kosztował do 3,5 do nawet 9 tysięcy złotych. Jego rodzeństwo, które nie zostanie przez hodowcę przeznaczone do dalszej hodowli, będzie wycenione na 1,5 do 3 tysięcy złotych. To ceny równie wysokie, ale kupując zwierzę, ze sprawdzonej hodowli mamy gwarancję jego zdrowia i odpowiedniej socjalizacji.

Ceny nie spadają, również z innego powodu. Od paru lat mnożą się pseudohodowle, które nieuczciwie sprzedają często chore zwierzęta, które nie mają ani przebadanych rodziców, ani zapewnionych odpowiednich warunków bytowych. Kupując kota rasy Maine Coon, koniecznie sprawdź, czy ma rodowód z hodowli kotów rasowych. Legalne, polskie hodowle zrzeszone są w federacjach FIFe, WCF, TICA i CFA – tylko te federacje należą do Światowej Organizacji WCC (World Cat Congres).


Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama