Kot burmski – opis rasy

Koty burmskie są osobnikami otwartymi, bardzo rozrywkowymi i co najważniejsze uwielbiającymi ludzi. Kiedy kot burmański nie popisuje się swoimi atletycznymi umiejętnościami, skacząc na najwyższe miejsce w pokoju, wtula się w kolana swojego opiekuna. Burmski kot jest doskonałym towarzyszem zabaw dzieci, a jego cierpliwość pozwala nawet na przebieranie go i wożenie w wózku dla lalek. Koty burmskie lubią być w centrum uwagi, przez co niechętnie pozostają w samotności przez dłuższy czas. Warto także podkreślić, że kot burmański bardzo szybko przejmuje kontrolę nad swoim opiekunem – złote oczy zwierzaka sprawiają, że to on rządzi w każdym domu!  

Kot burmański doskonale nadaje się do każdego domu ludzi, którzy będą go kochać i dawać mu niezbędną uwagę i miłość, której pragnie. Osobniki tej rasy należy trzymać w domu i chronić go przed samochodami, chorobami przenoszonymi przez inne koty i atakami innych zwierząt.

Fakty o kotach burmskich

  • Wszystkie koty burmskie wywodzą się od kota Wong Mau, który został przywieziony z Birmy przez marynarza i skrzyżowany z kotami syjamskimi starego typu w kolorze seal-point.
  • Koty burmańskie są pieszczochami i uwielbiają siedzieć na kolanach.
  • Koty burmskie są niezwykle głośne, a ich głos jest głęboki ochrypły.

Historia kota burmskiego

Koty burmskie wywodzą się od osobników o czekoladowym umaszczeniu Wong Mau, które zostały przywiezione z Birmy w latach 20. ubiegłego wieku przez marynarza i przekazane hodowcy kotów syjamskich dr Josephowi Thompsonowi. Doktor opisywał koty burmskie jako raczej małe, drobnej budowy, o bardziej zwartym ciele niż koty syjamskie, z krótszym ogonem, zaokrągloną głową o średnio rozstawionych oczach”.

Zaintrygowany małymi czekoladowo-brązowymi kotami burmskimi, Thompson rozpoczął program hodowlany, używając kotów syjamskich w kolorze seal-point, ponieważ nie miał dostępu do innych kotów w typie Wong Mau (który przez niektórych hodowców uważany był po prostu za ciemniejszą odmianę). Pierwszy miot powstał w wyniku kojarzenia Wong Mau z kotami syjamskimi, z kolei w innym, z połączenia jej z jednym z kociąt o brązowym umaszczeniu i ciemnych punktach. W wyniku ostatnich krzyżówek urodziły się kocięta o trzech cechach wyglądu: syjamskie, ciemnobrązowe z punktami jak Wong Mau, oraz ciemnobrązowe bez punktów. Brązowe kocięta bez oznaczeń stały się początkiem kotów burmskich.

Cat Fanciers Association (CFA) zaczęło rejestrować koty burmskie w swojej księdze hodowlanej w 1936 roku, ale dopiero w 1957 roku rasa została przez nich w pełni uznana. Częściowo było to spowodowane tym, że CFA zawiesiło rejestrację kotów burmskich w latach 1947-1953 do czasu, aż hodowcy przestali krzyżować reprezentantów rasy burmańskiej z kotami syjamskimi (praktyka, która później doprowadziła do powstania tonkijskich). Obecnie uważa się jednak, że burmski kot był właściwie krzyżówką birmańsko-syjamską.

Reklama

Dziś koty burma są uznawane przez wszystkie najważniejsze rejestry, lecz nie wszystkie z nich uwzględniają każdy z ich odcieni.

Temperament i osobowość burmskiego kota

Kot burma jest słodkim i uroczym pieszczochem, który uwielbia siedzieć na ludzkich kolanach. Należy podkreślić również to, że koty burmskie są szczególnie głośne, żywiołowe i towarzyskie, na co wskazuje to, że uwielbiają wchodzić w interakcje ze swoimi opiekunami.

Reklama

Koty burmańskie są bardzo inteligentne, w związku z czym szybko uczą się sztuczek. Pamiętaj by zapewnić kotu burmskiemu zabawki logiczne, a także nagradzaj pupila karmą lub smakołykami, gdy nauczy się nimi posługiwać.

Decydując się na zakup reprezentantów tej rasy odwiedź sprawdzoną hodowlę kotów burmskich. Pamiętaj także, że życie z kotem burmskim jest uzależniające i jeśli nie będziesz ostrożny, zwierzak szybko owinie Cię sobie wokół swojej aksamitnej łapy :).

Co musisz wiedzieć o zdrowiu kotów burmskich?

Wszystkie koty tej rasy mogą być narażone na problemy zdrowotne o podłożu genetycznym – tak jak wszyscy ludzie mogą dziedziczyć choroby. Każdy hodowca, który twierdzi, że hodowana przez niego rasa nie ma problemów zdrowotnych lub genetycznych, albo kłamie, albo nie ma wiedzy na ten temat . Nie kupuj kotów burmskich od hodowcy, który nie oferuje gwarancji zdrowia kociąt lub który twierdzi, że jego pupile są odizolowane od głównej części gospodarstwa domowego z powodów zdrowotnych.

Koty burmańskie są generalnie zdrowe, ale istnieją pewne komplikacje zdrowotne, o których powinieneś wiedzieć. Niektóre burmskie koty mogą mieć deformacje czaszki, jaskrę lub zwiększoną wrażliwość na dotyk lub bolesne bodźce, a także mogą być podatne na powstawanie kamieni  w drogach moczowych. 

Reklama

Pamiętaj, że po przyjęciu nowego kociaka do swojego domu, masz możliwość uchronienia go przed jednym z najczęstszych kocich problemów zdrowotnych: otyłością. Utrzymywanie odpowiedniej wagi kota burmańskiego jest jednym z najprostszych sposobów ochrony jego ogólnego stanu zdrowia, dlatego wykorzystaj w pełni swoje możliwości profilaktyczne, aby zapewnić sobie zdrowszego kota na całe życie.

Podstawy pielęgnacji kotów burmskich

Lśniąca sierść burmskiego kota jest łatwa w pielęgnacji szczególnie dzięki regularnemu szczotkowaniu, do którego należy używać gumowej szczotki.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne, jakich potrzebuje burmski kot, to regularne obcinanie paznokci oraz czyszczenie uszu, jeśli wyglądają na brudne.  Jeśli chodzi o zęby kota burmańskiego należy je szczotkować pastą zatwierdzoną przez weterynarza, w celu zapewnienia dobrego ogólnego stanu zdrowia i świeżego oddechu. Pamiętaj o tym aby rozpocząć szczotkowanie, obcinanie paznokci i mycie zębów w jego wczesnych latach życia, aby kociak szybciej zaakceptował te czynności.

Wybór hodowli kotów burmskich

Chcesz, aby Twój burmski kot był szczęśliwy i zdrowy, abyś mógł cieszyć się beztroskim czasem spędzonym z nim? W takim razie musisz odrobić swoją pracę domową zanim przyprowadzisz kota burmańskiego do domu! 

Reklama
Reklama

Renomowany hodowca będzie przestrzegał kodeksu etycznego, który zabrania sprzedaży zwierzaków do sklepów zoologicznych i hurtowni oraz określa obowiązki hodowcy wobec swoich podopiecznych i kupujących. Wybierz hodowcę, który przeprowadził badania zdrowotne niezbędne do wykluczenia genetycznych problemów zdrowotnych w takim stopniu, w jakim jest to możliwe, a także takiego, który wychowuje kocięta w swoim domu. Kocięta, które są odizolowane mogą stać się bojaźliwe i mogą być trudne do uspołecznienia w późniejszym życiu.

Wiele renomowanych hodowców ma strony internetowe, więc jak można powiedzieć, kto jest dobry, a kto nie? Hodowcy o złej reputacji mogą być trudni do odróżnienia od tych wiarygodnych. Nie ma jednak stuprocentowej gwarancji, że nie kupisz chorego kociaka, ale zapoznanie się z rasą (abyś wiedział, czego się spodziewać), sprawdzenie obiektu (aby zidentyfikować szkodliwe warunki lub chore zwierzęta) i zadawanie właściwych pytań pozwoli Ci przygarnąć burmskiego kota w dobrej kondycji. Dobrym rozwiązaniem jest również zrobienie rozpoznania u znajomego lekarza weterynarii, który  może Cię skierować do renomowanego hodowcy, organizacji zajmującej się ratowaniem ras lub innego wiarygodnego źródła zdrowych kociąt.

Bądź cierpliwy. W zależności od tego, jakiego burmskiego kota szukasz, być może będziesz musiał poczekać sześć miesięcy lub dłużej, aby znaleźć „tego jedynego”. Wielu hodowców nie wypuszcza kociąt do nowych domów, dopóki nie osiągną one wieku od 12 do 16 tygodni.

Zanim kupisz kociaka, zastanów się, czy dorosły kot burmański nie będzie lepszym wyborem dla Twojego stylu życia. Kocięta są urocze, ale wiąże się z nimi też dużo pracy do czasu osiągnięcia pewnego wieku. W przypadku dorosłego osobnika, wiesz więcej o jego cechach i stanie zdrowia. Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem dorosłego kota zamiast kociaka, zapytaj hodowców o możliwość zakupu starszego kota wystawowego lub hodowlanego lub czy znają dorosłego kota, który potrzebuje nowego domu.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć i adoptować odpowiedniego kota z grupy ratowniczej lub schroniska

  1. Skorzystaj z Internetu

Wyszukaj odpowiednie strony adopcyjne lub poszukuj pupila za pośrednictwem mediów społecznościowych.

  1. Dotrzyj do lokalnych ekspertów

Zacznij rozmawiać z profesjonalistami w swojej okolicy (weterynarzami lub doświadczonymi opiekunami kotów tej rasy) o swoim pragnieniu posiadania kota burmskiego.

  1. Kluczowe pytania, które należy zadać

Wiesz już, jakie kwestie należy omówić z hodowcą, ale są też pytania, które powinieneś zadać pracownikom schroniska lub poprzednim właścicielom, zanim przygarniesz kota burmańskiego do swojego domu. Pytanie, które pozwolą na zdobycie niezbędnej wiedzy to:

  • Czy kot jest żywiołowy?
  • Jak zachowuje się w stosunku do innych zwierząt?
  • Jak reaguje na pracowników schroniska, odwiedzających i dzieci?
  • Jaka jest jego osobowość?
  • Ile ma lat?
  • Czy jest nauczony korzystania z kuwety?
  • Czy kiedykolwiek ugryzł lub podrapał kogoś?
  • Czy są jakieś znane problemy zdrowotne?
  • Gdziekolwiek nabędziesz swojego kota burmskiego, upewnij się, że masz dobry kontakt ze sprzedawcą lub schroniskiem. 

Niezależnie czy przygarniesz kociaka czy dorosłego osobnika, zabierz go ze sobą do lekarza weterynarii wkrótce po adopcji. Weterynarz będzie w stanie zauważyć problemy i wspólnie z Tobą opracować plan działania, który pomoże Ci uniknąć wielu problemów zdrowotnych u twojego burmskiego kota.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Kot himalajski - opis rasy

Nazwa „kot himalajski” wywodzi się od rasy królika domowego o dokładnie takiej samej  szacie. Jest [...]

Lykoi (Kot wilkołak) - opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe (Federation Internationale Feline). Kot lykoi (kot wilkołaczy) to zwierzę o niezwykle charakterystycznym [...]

Reklama

Czytaj dalej

Kot abisyński - opis rasy

Kot abisyński jest w Polsce rzadko spotykany, ale trzeba przyznać, że jest jednym z najpiękniejszych [...]

Dodaj komentarz

Reklama