Włoskie rasy psów – czy znasz je wszystkie?

Włoskie rasy psów często mogą poszczycić się długą historią, sięgającą epoki starożytnej i czasów świetności Cesarstwa Rzymskiego. Wiele z nich zdobyło popularność w całej Europie w czasach nowożytnych – niejednokrotnie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony europejskich możnowładców i arystokracji.

Włoskie rasy psów – cane corso italiano

Cane corso to dobrze zbudowany, silny pies zaliczany do grupy molosów w typie mastifa. Jego historia sięga bardzo daleko – co najmniej do czasów Cesarstwa Rzymskiego, gdzie molosy o nazwie “canis pugnax” wykorzystywane były przez starożytnych Rzymian do zadań takich jak polowanie na dziką zwierzynę oraz pilnowanie domostwa i dobytku opiekuna. Przypuszcza się, że to właśnie któraś z tych funkcji tłumaczy drugi człon nazwy rasy, czyli “corso” – jego etymologia może być związana z pochodzącym z łaciny słowem “cohors” oznaczającym “stróża gospodarstwa” lub “obrońcę”.

Mimo swojego budzącego respekt wyglądu cane corso nie jest psem z zasady nie przyjaźnie nastawionym do człowieka – w stosunku do obcych rzeczywiście wykazuje się dużym poziomem nieufności, ale jeśli chodzi o członków swojej rodziny, nie tylko obdarza ich ogromną miłością, ale także garnie się do wszelkich pieszczot i uwielbia spędzać czas z członkami swojego “stada”.

Włoskie rasy psów – mastif neapolitański

Mastif neapolitański (w języku włoskim nazywany mastino napoletano) to kolejna z włoskich ras psów mogących się pochwalić bardzo długą historią – psy w typie molosa pojawiły się na terenie Imperium Rzymskiego, przebywszy daleką drogę z Azji przez Grecję. To właśnie one dały z dużym prawdopodobieństwem początek rasie, którą współcześnie znamy jako mastino napoletano.

Historia mastifa neapolitańskiego jest niestety naznaczona krwawym epizodem – Rzymianie wykorzystywali te psy do walk na śmierć i życie na arenach, co dla ówczesnego społeczeństwa stanowiło rozrywkę w podobnym stopniu jak walki gladiatorów. Poza byciem zmuszanymi do udziału w walkach żyjące w tamtych czasach molosy służyły w rzymskich legionach oraz pełniły rolę psów stróżujących.

Reklama

Współczesne mastify neapolitańskie mają zrównoważony charakter, są inteligentne i opanowane, a w stosunku do członków swojej rodziny wykazują się łagodnością, wrażliwością i potrafią doskonale okazywać swoje uczucia i przywiązanie. Jako dawne psy stróżujące zachowały natomiast wrodzoną czujność i nieufność wobec obcych.

Włoskie rasy psów – bolończyk

Bolończyk zalicza się do włoskich ras psów o prawdziwie arystokratycznym pochodzeniu – psy tej rasy przez wiele lat cieszyły się ogromną popularnością wśród włoskich wyższych sfer i były często przekazywane jako podarunki przez lub dla osobistości takich jak król Hiszpanii Filip II Habsburg, książę Florencji Cosimo di Medici czy caryca rosyjska Katarzyna II.

Reklama

Taka popularność jest w pełni zrozumiała, biorąc pod uwagę charakter bolończyka – jest to rasa mocno i bezwarunkowo oddana swojemu opiekunowi, o wesołym usposobieniu i praktycznie niewyczerpanych zasobach energii i entuzjazmu. Bolończyk jest inteligentny i pojętny – chętnie uczy się nowych rzeczy i współpracuje z człowiekiem, ale jednocześnie potrafi zająć się sobą, kiedy zorientuje się, że opiekun nie ma dla niego w danym momencie czasu. 

Włoskie rasy psów – charcik włoski

Charcik włoski był popularny już w czasach starożytnych i to nie tylko na terytorium współczesnych Włoch, ale także w północnej Afryce czy w Grecji. Wykorzystywany był tam do bardzo różnorodnych zadań – zarówno jako pies myśliwski, jak i wyścigowy czy po prostu towarzyszący. Z czasem, w epoce nowożytnej, zaczął stawać się popularny także w innych częściach Europy, m.in. w Anglii, Francji czy w Niemczech.

Charcik włoski jest najmniejszym z grupy chartów – ma to bezpośredni związek z historią jego rosnącej popularności wśród arystokracji. Celem selekcji hodowlanej pod kątem jak najmniejszych rozmiarów było bowiem stworzenie psa, który mógłby bez problemu być przenoszony zarówno przez mężczyzn, jak i damy dworu.

Charcik włoski jest łagodnym, spokojnym i delikatnym psem, ale jednocześnie chętnie angażuje się w różne zabawy i ma co do zasady radosne usposobienie. Mocno przywiązuje się do człowieka, jest lojalny, inteligentny i mało hałaśliwy.

Reklama

Włoskie rasy psów – cirneco dell’Etna

Istnieją dwie hipotezy co do pochodzenia rasy cirneco dell’Etna. Pierwotnie zakładano, że są to psy, których przodków należy upatrywać w starożytnych psach myśliwskich, które hodowane były w dolinie Nilu mniej więcej w tym samym okresie, kiedy na Sycylię przybyły wraz z Fenicjanami psy faraona. Obecnie za najbardziej prawdopodobną uważa się jednak teorię, że jest to rasa, która rozwinęła się samoistnie na Sycylii, w okolicy wulkanu Etna, od którego pochodzi jej nazwa. 

Cirneco dell’Etna był wykorzystywany przede wszystkim jako pies myśliwski i instynkt ten jest w nim nadal bardzo silny, jednak abstrahując od stosunku do małych zwierząt i skłonności do nagłego wyrywania się w pogoń za potencjalną zdobyczą, jest z natury psem łagodnym, spokojnym i delikatnym.

Włoskie rasy psów – wyżeł włoski szorstkowłosy

Wyżeł włoski szorstkowłosy w ojczystym języku nazywany jest spinone italiano, co odwołuje się do rodzaju jego sierści – “Spinone” oznacza w Lombardii psa o szorstkim włosie. Pierwsze wzmianki na temat rasy pochodzą z XVII-wiecznej książki “Le perfait chasseur”, w której opisany został będący przodkiem współczesnego spinone italiano “griffon”. 

Wyżeł włoski szorstkowłosy jest psem inteligentnym i pełnym energii, ale jednocześnie zachowującym spokój w większości sytuacji, opanowanym i wrażliwym.

Reklama
Reklama

Włoskie rasy psów – wyżeł włoski krótkowłosy

Włoska nazwa wyżła włoskiego krótkowłosego to bracco italiano. Jest to jedna ze starszych włoskich ras psów – podobne do bracco italiano psy uwiecznione już przez artystów z przełomu IV i V w. p.n.e. Prawdziwą popularność wyżeł włoski krótkowłosy zdobył jednak w epoce nowożytnej, kiedy jego hodowlą zajęły się tak znakomite włoskie rody jak Medyceusze.

Wyżeł włoski krótkowłosy jest psem z natury przyjacielskim i życzliwym, zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych zwierząt. Chętnie się uczy i wykazuje się ogromną cierpliwością i łagodnością w stosunku do dzieci.

Włoskie rasy psów – lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo jest rasą pochodzącą z położonego w północnych Włoszech regionu Emilia – Romania. Jest jedną z najstarszych znanych ras psów dowodnych i aportujących, jednak prawdziwą popularność zawdzięcza swojej unikatowej umiejętności, jaką jest poszukiwanie drogocennych trufli. Samo słowo “lagotto” pochodzi od “lagot”, które przetłumaczyć można jako “wodnego” lub “bagiennego” psa o “kudłatym” tudzież “włochatym” wyglądzie.

Włoskie rasy psów – gończy włoski

Gończy włoski to kolejna z włoskich ras psów pochodzących od czworonogów sprowadzonych przez Fenicjan i wykorzystywanych przez lata jako psy myśliwskie. Rasa powstała prawdopodobnie w okolicy II w. n.e., jednak prawdziwą popularność zyskała w czasach nowożytnych. Gończy włoski jest psem wytrzymałym i chętnym do współpracy z człowiekiem, jednak okazywanie uczuć czy wspólne zabawy z rodziną nie należą do jego mocnych stron i ulubionych aktywności.

Włoskie rasy psów – owczarek bergamasco

Wśród pozostałych włoskich ras psów można wymienić jeszcze dwa owczarki (owczarka bergamasco i owczarka maremma), szpica włoskiego i volpino.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Foxhound angielski - opis rasy

Foxhound angielski to wytrzymały i niezależny pies myśliwski stworzony do polowań na lisy. Potrzebuje dużo [...]

Dodaj komentarz

Reklama