Owczarek z dredami jaka to rasa?

Bergamasco (Owczarek z dredami) – opis rasy

Bergamasco, znany jest jako pies z dredami, a jego wygląd jest naprawdę imponujący. Oryginalna jest nie jest jednak jego główną zaletą. Przede wszystkim jest to psiak inteligentny, niezależny i bardzo opiekuńczy. Nie sprawia kłopotów podczas szkolenia, a jego pewność siebie jest naprawdę imponująca. 

Bergamasco – charakter 

Ten niezwykły psiak jest bardzo odważny i pewny siebie. Mimo swojego lekko groźnego wyglądu, jest bardzo łagodny, zarówno w stosunku do innych zwierząt, jak i do dorosłych, i dzieci. Bergamasco nawiązuje z dziećmi naprawdę wyjątkową relację, a jego opiekuńczość i delikatność są godne podziwu. Można go nazwać idealna nianią. 

Początkowo psiaki te były wykorzystywane do ciężkiej pracy jako psy gruzowe, przez co są bardzo silne i wytrzymałe. Są również nieufne w stosunku do obcych ludzi, co sprawia, że idealnie nadaje się na psy stróżujące – co prawda nie skrzywdzą intruza, raczej go odstraszą, ale ostrzegą przed niebezpieczeństwem szybko i skutecznie. 

Psiak ten nie nadaje się dla ludzi, którzy oczekują ślepego posłuszeństwa od czworonoga. Bergamasco zawsze będzie mieć swoje zdanie. Ważna jest jednak solidnie przeprowadzona socjalizacja od samego początku życia psiaka, mimo tego, że jest dość łatwy w wychowaniu. 

Z uwagi na swoją historię psa gruzowego, potrzebuje on dużej ilości duchu i konkretnych zajęć, bez tego śmiertelnie się nudzi i mogą zacząć się u niego przejawiać zaburzenia behawioralne. 

Reklama

Bergamasco – historia 

Nazwa psiaka pochodzi od włoskiego miasta Bergamo. Niektórzy uważają, że historia tej rasy sięga aż 2000 lat wstecz. Przodkowie bergamasco prawdopodobnie byli hodowani do pilnowania bydła i owiec. 

Kuzynami bergamasco są między innymi owczarek kataloński, terier tybetański, bearded collie i polski owczarek nizinny. Bergamasco jest psiakiem, który dzięki swojej niezwykłej sierści wydaje się o wiele większy niż faktycznie jest. Dredy zaczynają się formować po kilku miesiącach od urodzenia, a po kilku latach sięgają nawet ziemi. 

Reklama

W Polsce rasa ta nie jest popularna. Została sprowadzona do naszego kraju w 1991 roku przez Barbareę Rayską – Świst. Dokupiła jeszcze dwa psy. W jej hodowli przyszły na świat 42 szczenięta. 

Pies z dredami – pielęgnacja 

Choć może się to wydawać niesłychane, szata tego psiaka wcale nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani interwencji psiego fryzjera. Dresy tworzą się samoistnie, nie trzeba ich filcować samemu, ale warto od czasu do czasu pomóc im osiągnąć zamierzony kształt. Jest to psiak, który nie linieje, dlatego należy go strzyc. Kąpiel jest w przypadku tej rasy dość ważna, podobnie jak czesanie. Czynności te pozwalają na utrzymanie higieny w większym stopniu. W dredach psiaka, tak łatwo się domyślić, kryje się naprawdę dużo kurzu i brudu, dlatego sierść powinna być regularnie czyszczona. 

Co ciekawe, im bergamasco jest starszy, tym jaśniejszą ma sierść. Jej kolor jest również uzależniony od pory roku – latem może być bardziej rudawy, zimą ciemniejszy. 

Poza czesaniem i kąpielą trzeba również zadbać o higienę uszu, oczu, pazurów i jamy ustnej psiaka. Pazury powinny być przycinane co kilka tygodni albo w zależności od potrzeb (kiedy zaczynają stukać o podłoże, nadchodzi najwyższy czas, żeby je skrócić). 

Reklama

Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, należy regularnie myć zęby psiaka. Warto uczyć go tego od najmłodszych lat. Poleca się także zakup specjalnych gryzaków ułatwiających pozbycie się kamienia nazębnego. 

Psy z dredami – zdrowie i żywienie 

Trudno powiedzieć o jakichkolwiek problemach zdrowotnych tej rasy, jest to naprawdę bardzo wytrzymały i zdrowy pies. Jeśli zaś chodzi o żywienie, sprawa ma się bardzo podobnie – nie jest zupełnie wybredny i każda dobrej jakości karma powinna sprawdzić się dobrze. 

Owczarek z bergamo – opis rasy 

Bergamasco waży od 32 – 38 kg (pies) i od 26 – 32 kg (suczka). Jego wysokość to 58 – 62 cm (pies) i 54 – 58 cm (suczka). 

Psiak ten żyje zazwyczaj od 12 – 14 lat, a szczeniak tej rasy to koszt od 2500 – 3000 zł. Jego miesięczne utrzymanie oscyluje od 150 – 200 zł miesięcznie. 

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama