Amerykańskie rasy psów – czy znasz je wszystkie?

Amerykańskie rasy psów mają zazwyczaj stosunkowo krótką historię (tak jak same Stany Zjednoczone), chociaż zdarzają się wśród nich także rasy pierwotne, obecne w Ameryce Północnej jeszcze przed przybyciem osadników z Europy. Jeszcze inne dzielą swoje pochodzenie z innymi rasami i dopiero od pewnego momentu kształtują się jako całkowicie odrębne, ściśle amerykańskie rasy psów.

Amerykańskie rasy psów – boston terrier

Boston terrier jest jedną z najpopularniejszych ras pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Za jego przodków uznaje się buldogi angielskie, które wykorzystywane byli w Wielkiej Brytanii w bardzo okrutnym celu, jakim były walki psów. Kiedy w XIX wieku przedstawiciele brytyjskiej klasy robotniczej zaczęli emigrować do Stanów Zjednoczonych, sprowadzili ze sobą te psy, a następnie zaczęli je krzyżować z białymi angielskimi terierami.

To właśnie wynikiem takiego skrzyżowania był uznawany za  protoplastę rasy boston terrier o imieniu Judge – stał się on przedmiotem transakcji dokonanej na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku pomiędzy sprzedającym Williamem O’Brienem a Robertem C. Hooperem. To właśnie ten ostatni Amerykanin uznawany jest w związku z tym za twórcę rasy – jego bostońskie pochodzenie dało z kolei początek nazwie.

Boston terriery są wspaniałymi psami do towarzystwa (w takiej zresztą grupie znalazły się w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej). Są z natury radosne i towarzyskie, a do tego pełne energii i ciekawości świata – mimo niepozornego wyglądu potrzebują sporej dawki aktywności fizycznej. Boston terriery doskonale potrafią dogadać się z dziećmi i mocno przywiązują się do człowieka.

Amerykańskie rasy psów – alaskan malamute

Alaskan malamute to pies amerykański w typie szpica, który obecny był na terenie Ameryki Północnej jeszcze przed przybyciem osadników ze Starego Kontynentu. Jest uznawany za jedną z ras pierwotnych, a więc takich, których materiał genetyczny w największym stopniu wciąż przypomina ten, który występuje u wilków.

Reklama

Jest też jedną z najstarszych znanych ras psów pociągowych – wykorzystywany był przez rdzenne plemiona zamieszkujące tereny położone na wschód od cieśniny Beringa. Były to ludy koczownicze, które potrzebowały wsparcia ze strony zwierząt, aby móc sprawnie przemieszczać się między kolejnymi miejscami pobytu. W wypadku tych terytoriów zwierzętami tymi były właśnie psy zaprzęgowe. Jednym z tych plemion mieli być właśnie “malamuci” (drugi człon nazwy rasy), zamieszkujący obszar współczesnej Alaski (pierwszy człon).

Alaskan malamute jest psem silnym zarówno w dosłownym, fizycznym znaczeniu, jak i w kontekście jego charakteru. Jest bardzo wytrzymały i co do zasady cieszy się dobrym zdrowiem i odpornością. Chętnie pracuje z człowiekiem i mocno przywiązuje się do całej swojej rodziny, ale jednocześnie cechuje się dużym poziomem niezależności, więc nie jest psem, który bezwarunkowo słuchał będzie poleceń swojego opiekuna. Nie należy się tym jednak zniechęcać, zwłaszcza że wspólne treningi mają bardzo dobry wpływ na tę wyjątkowo aktywną rasę. Znudzony alaskan malamute może wykazywać niepożądane zachowania takie jak niszczenie rzeczy, a ponadto jeszcze chętniej próbować ucieczek z domu, w których jest prawdziwym ekspertem – potrafi zarówno wysoko skakać, jak i sprawnie podkopywać się pod ogrodzeniem.

Reklama

Amerykańskie rasy psów – cocker spaniel amerykański

Cocker spaniel amerykański jest rasą, która swoje pochodzenie dzieli z cocker spanielem angielskim. Uważa się, że słowo “spaniel” pochodzi od przymiotnika “epagneul” i wskazuje na Hiszpanię jako pierwotną kolebkę współczesnych spanieli. Według tej teorii spaniele miałyby pojawić się w pozostałych europejskich krajach, jak Francja czy Anglia w czasie wypraw krzyżowych, a więc na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia naszej ery.

Pierwszy człon nazwy ma natomiast wskazywać na specjalizację, jaka nastąpiła wśród brytyjskich psów myśliwskich na przełomie XVI i XVII wieku – “springer” spaniele były większymi psami, które pracowały w czasie polowania z sokołami, a z kolei mniejsze “cocker” spaniele wykorzystywano do polowań na ptaki, w tym te o nazwie “woodcock” (słonka zwyczajna).

Dopiero od przełomu XIX i XX wieku można jednak mówić o cocker spanielu amerykańskim – pierwszy przedstawiciel rasy został wpisany do rejestru amerykańskiego klubu kynologicznego w 1879 roku, a dwa lata później powstał klub rasy. Dopiero po kilkudziesięciu latach – w 1951 roku – powstał natomiast wzorzec rasy. Rok później została zaakceptowana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Cocker spaniele amerykańskie są psami, w których doskonale wyważone są z jednej strony spory temperament, energia i żywiołowość, a z drugiej – łagodne usposobienie i umiejętność zachowywania spokoju w różnych sytuacjach. Uwielbiają eksplorować otoczenie i wprost kochają zabawę, a do tego są towarzyskie i mocno przywiązują się do członków swojej rodziny.

Reklama

Amerykańskie rasy psów – catahoula leopard dog

Catahoula leopard dog jest psem o imponującej historii – uważa się, że jego przodkami były rdzenne psy amerykańskie – przypominające kojota wilki czerwone. Miały się one krzyżować z psami – prawdopodobnie chartami i psami w typie mastifa – przybywającymi do Ameryki Północnej wraz z hiszpańskimi konkwistadorami.

Etymologia nazwy “catahoula” nie jest co prawda potwierdzona, podejrzewa się jednak, że słowo mogło powstać w wyniku zniekształcenia nazwy jednego z plemion zamieszkujących obszar współczesnej Luizjany, Alabamy, Florydy i Mississippi – Choctaw. Również pełna nazwa rasy – louisiana catahoula leopard dog – wskazuje na terytorium południowych Stanów Zjednoczonych jako prawdopodobną kolebkę rasy.

Catahoula leopard dog ma ogromny temperament – jest psem odważnym, pewnym swojej wartości i potrafiącym zachować zimną krew nawet w obliczu bardzo stresujących sytuacji. Wykorzystywany był zarówno jako pies myśliwski, jak i stróżujący, w wyniku czego do teraz zachował z jednej strony inteligencję, ale i niezależność myślenia, a z drugiej – wrodzoną czujność i nieufność w stosunku do obcych. 

Amerykańskie rasy psów – chesapeake bay retriever

Chesapeake bay retriever jest spokrewniony z labrador retrieverem, chociaż bez wątpienia jest mniej rozpoznawalny niż jego kanadyjski kuzyn. Za początki tej rasy uznaje się przełom XVIII i XIX wieku, a na umiejscowienie jego kolebki z punktu widzenia geograficznego wskazuje sama nazwa – łącząca się z Oceanem Atlantyckim Zatoka Chesapeake znajduje się na terenie współczesnych stanów Wirginia i Maryland.

Reklama
Reklama

Wspólny z labradorem człon “retriever” odnosi się z kolei do funkcji, jaką pełniły te psy w czasie polowań oraz połowów – pomagały one bowiem “odzyskiwać” człowiekowi inne zwierzęta poprzez przynoszenie myśliwym upolowanych przez nich ptaków oraz pomaganie rybakom w utrzymywaniu ryb w sieciach.

Chesapeake bay retrievery są psami, które wprost rozpiera energia. Cechuje je wrodzony optymizm i ciekawość świata, do tego są niezwykle towarzyskie i przyjacielskie w stosunku do osób zaufanych, chociaż raczej nieufne w kontakcie z nieznajomymi. Potrzebują na co dzień dosyć dużo aktywności fizycznej i mogą zacząć wykazywać niepożądane zachowania, jeśli nie będą miały zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu.

Amerykańskie rasy psów – american eskimo dog

American eskimo dog jest psem w typie szpica, przypominającym nieco z wyglądu samojeda. Zalicza się do ras o względnie krótkiej, około stuletniej historii – po raz pierwszy rasa została oficjalnie zarejestrowana w 1919 roku przez United Kennel Club, pierwszy klub rasy założony został w roku 1970, a w 1995 roku rasa została wpisana do rejestru American Kennel Club. Do teraz american eskimo dog nie został jednak uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

American eskimo dogi są psami, które kochają zabawę i chętnie angażują się w różne psie sporty czy treningi – są inteligentne, szybko się uczą i chętnie współpracują z człowiekiem. Są ponadto zwierzętami mocno przywiązującymi się do swojej rodziny, czułymi i kochającymi.

Amerykańskie rasy psów – inne rasy

Wśród innych amerykańskich ras psów wymienić można jeszcze owczarka australijskiego (typ amerykański), amerykańskiego spaniela dowodnego, buldoga amerykańskiego, owczarka amerykańsko – kanadyjskiego, pitbulla amerykańskiego, amerykańskiego staffordshire terriera, toy fox terriera, redbone coonhounda, alapaha blue blood buldoga, alaskan klee kaia, amerykańskiego bezwłosego teriera, foxhounda amerykańskiego, akitę amerykańską, black tan coonhounda i boykin spaniela.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

KANGAL – opis rasy

Klasyfikacja FCI, ale organizacja rejestruje je jako owczarki anatolijskie – grupa II FCI, sekcja 2.2, [...]

Dodaj komentarz

Reklama