Psy pasterskie- najpopularniejsze rasy

Rasy psów są podzielone w większości ze względu na ich pierwotne przeznaczenie.  Dzięki temu możemy dowiedzieć się bardzo dużo o ich charakterze, usposobieniu i  możliwościach. Dzięki temu wybór konkretnej rasy nie będzie przypadkowy! Można  wybierać choćby wśród psów myśliwskich, zaprzęgowych, pasterskich i stróżujących.  Przyjrzyjmy się jednak bliżej psom pasterskim. Które rasy są najpopularniejsze?

Psy pasterskie – co warto o nich wiedzieć? 

Rola ras pasterskich zmieniała się na przestrzeni wieków. Mimo tego, że istnieje dość długa lista ras stworzonych do towarzyszenia człowiekowi i umilania mu czasu, inne rasy,  w tym psy pasterskie są również brane pod uwagę jako świetne psiaki do towarzystwa.  

Z uwagi na nieustannie zmieniający się tryb życia, psiaki coraz rzadziej zaganiają stado i  bronią przed drapieżnikami, a coraz częściej spędzają czas w domu, na kanapie, podczas  joggingu, czy wędrówek. Psy pasterskie uprawiają również sporty kynologiczne i biorą udział w różnych wystawach, w których ocenia się nie tylko ich wartość użytkową, jak  robiono kiedyś, ale przede wszystkim wygląd. Ba, wiele z psów pasterskich nie widziało  na oczy ani owiec, ani pastwiska!  

Które z psiaków są najbardziej popularne i co sprawia, że ludzie tak chętnie robią z nich  swoich towarzyszy, nawet w samym centrum miasta? 

Pies pasterski – przykładowe rasy 

Tak jak w przypadku psów do towarzystwa, tak w przypadku psów pasterskich ich lista jest długa. Zobaczcie kilka z nich, które cieszą się szczególną popularnością: 

Reklama
  1.  Berneński pies pasterski:

Berneńczyk jest jednym z najpopularniejszych psów pasterskich, jest spora szansa, że  kojarzycie jak wygląda. Jego ojczyzną jest Szwajcaria, gdzie w każdym sklepie z  pamiątkami można kupić jego podobiznę. Są to bardzo spokojne i stabilne emocjonalnie  psy. Ich towarzyskość i przyjazność sprawia, że trudno ich nie pokochać! Ich charakter  jest bardzo łagodny, a „misiowaty” wygląd sprawia, że są bardzo cenione jako psy dla  całej rodziny.  

Uważa się, że są dość niezależne, co jest do pewnego stopnia prawdą, ale wymagają również sporej ilości uwagi. Nie znoszą samotności, warto mieć to na względzie  wybierając tę rasę.  

Reklama
  1. Owczarek niemiecki

Owczarka niemieckiego zna chyba każdy, przynajmniej w naszym kraju. Ten psiak jednak  rzadko kiedy kojarzy się z psem pasterskim. O wiele częściej myślami o nim w  kategoriach psa ratowniczego, czy policyjnego, a nawet rodzinnego. Jest to jedna z  najbardziej popularnych ras w Polsce.  

Wbrew pozorom jest to bardzo solidnie pracujący pies pasterski, który pierwotnie został stworzony właśnie do pełnienia tej funkcji – miał być idealnym stróżem stara.

Każdy  owczarek powinien przejść szkolenie. Dobrze wychowany będzie bardzo pewnym siebie,  zrównoważonym, ale również łagodnym i posłusznym zwierzęciem.  

  1. Polski owczarek podhalański 

Oto polski owczarek podhalański. Na pierwszy rzut oka można pomylić go z goldenem,  choć różnic jest sporo, zaczynając od jaśniejszego koloru futra. Jest to wspaniały pies,  który może pochwalić się wysokim wzrostem (ma 75 cm w kłębie) i waży aż 60 kg. Kolor  jego futra jest jednolicie biały, u niektórych osobników pojawiają się niechciane  przyciemnienia.  

Reklama

Psiaki te są najczęściej spotykane w rejonie Beskidów i Tatr, gdzie spełniają się w swojej  pierwotnej roli. Natomiast coraz częściej można spotkać je też w innej części kraju. Jest  to bardzo czujny, ale spokojny i zrównoważony psiak. Bardzo dobrze sprawdzi się jako  stróż. Nie jest najłatwiejszy do szkolenia, ale jest za to bardzo oddany i wierny swojemu  opiekunowi. Kluczem do dobrej relacji z tym psiakiem jest współpraca, która będzie  układać się bardzo dobrze, jeśli zastosuje się odpowiednie metody.  

  1. Duży szwajcarski pies pasterski 

Szwajcarski pies pasterski, tak jak berneńczyk, pochodzi ze Szwajcarii. Na tym  podobieństwa się nie kończą, bowiem obie rasy są do siebie bardzo podobne fizycznie i  psychicznie. Zanim duży pies pasterski został uznany za osobną rasę, nazwano go  krótkowłosym berneńskim psem pasterskim. W Polsce nie cieszy się zbyt dużą popularnością, ale na świecie jest nieustannie ceniony za swój łagodny i spokojny charakter.  

Mimo tego, że jest fantastycznym stróżem i pasterzem, a także ratownikiem,  współcześnie najczęściej sprawdza się jednak jako pies rodzinny, ponieważ jest bardzo  cierpliwy i delikatny w stosunku do dzieci. Jest też bardzo radosnym czworonogiem,  który uwielbia się bawić.  

  1. Welsh corgi

Mówiąc „corgi” nie sposób nie pomyśleć o Wielkiej Brytanii i jej królowej, która kocha i  hoduje te psiaki od dzieciństwa. Corgi są bardzo pociesznymi, uroczymi psiakami, które  raczej nie kojarzą się z psami pasterskimi, prawda? Tymczasem są bardzo silne,  wytrzymałe i odporne na warunki terenowe. Warto wiedzieć, że wśród psów pasterskich  istnieją także mniejsze rasy, które ważą mniej niż 12 kg i mierzą zaledwie około 30 cm. To  wspaniałe, towarzyskie psy, które uwielbiają towarzystwo człowieka! 

Reklama
Reklama
  1. Inne rasy pasterskie 

Wśród innych popularnych ras psów pasterskich możemy znaleźć między innymi border collie, kuvasza, owczarka belgijskiego, owczarka szkockiego długowłosego i owczarka  szetlandzkiego. Równie zdolnym psem pasterskim i stróżującym jest owczarek nizinny,  który jest naszą rodzimą rasą (nie jest jednak zbyt często wykorzystywany w tej roli – ze  względu na swój imponujący wygląd i radosne usposobienie jest idealnym towarzyszem całej rodziny) czy zagraniczny owczarek maremma.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jindo - opis rasy psa

Pochodzenie rasy nie jest znane. Jej nazwa pochodzi od wyspy Jindo położonej na południowy zachód [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama