Rasa Cane Corso charakter

Cane Corso Italiano – cena, usposobienie, szczeniaki

Cane corso to dostojne psy, który były doceniane ze względu na swój silny charakter i wytrzymałość już w czasach Starożytnego Rzymu. Również dzisiaj ich muskularna sylwetka i dystyngowany sposób bycia mogą u wielu budzić respekt. Pozory są tu jednak mylące – cane corso italiano, mimo silnego instynktu terytorialnego, jest przede wszystkim kochającym psem rodzinnym, który ponad wszystko uwielbia przytulać się ze swoimi opiekunami. 

Cane corso – opis rasy 

Cane corso to pies, którego nazwa może łatwo naprowadzić zarówno na jego pochodzenie, jak i historię – pełne brzmienie to bowiem cane corso italiano. Pies ten rzeczywiście pochodzi z Półwyspu Apenińskiego, ale jego historia jest dużo dłuższa niż samego państwa Włochy. 

Początki tej starej rasy łączone są z molosami asyryjskimi, a pochodzi prawdopodobnie bezpośrednio od mieszkających tereny Italii jeszcze w Starożytnym Rzymie molosów “canis pugnax”. Rzymianie mieli z psów cane corso ogromny pożytek – nie tylko pomagały w polowaniach na dziką zwierzynę, ale po powrocie dalej służyły człowiekowi, pilnując jego domostwa i dobytku. Do teraz nie ma w zasadzie pełnej zgody, do której z tych funkcji odnosi się pochodząca od łacińskiego “cohors” cząstka “corso” w nazwie – według niektórych odnosi się to do stróżowania i wybiegu lub pastwiska, z kolei według innych oznacza dzika, z którym te psy miały pierwotnie wiele do czynienia. 

W czasach współczesnych pies cane corso cieszył się popularnością jeszcze pod koniec lat 40., niestety wkrótce jego liczebność znacznie się zmniejszyła, do etapu, na którym realne stało się widmo całkowitego wyginięcia tej rasy. Na szczęście udało się ją odbudować rasę w latach 70. i 80. XX wieku. Włoch Antonio Morsiani opracował pod koniec lat 80. pierwszy wzorzec rasy, a w połowie lat 90. został on zaakceptowany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. 

Cane corso – wygląd 

Cane corso wygląda już na pierwszy rzut oka na psa silnego i cieszącego się dobrym zdrowiem – jest bardzo dobrze zbudowany i umięśniony, sylwetka sprawia wrażenie atletycznej. Wzorzec tej rasy nie jest w pełni ujednolicony, w związku z czym można mieć do czynienia z dwoma typami: wysokim cane corso, który ma dłuższą kufę i łapy oraz nieco niższym, raczej średniej wielkości psem corso o krótszej kufie i kończynach. Częściej spotkać można ten drugi typ. 

Reklama

Sylwetka psów tej rasy będzie wyraźnie przypominała prostokąt – długość tułowia jest zdecydowanie większa niż wysokość w kłębie – ta ostatnia wynosi od 64 do 68 cm u psów i od 60 do 64 cm u suk, przy tym tolerancja zakłada jeszcze około 2 cm w górę lub w dół. Cane corso pies waży od 45 do 50 kg, a suka od 40 do 45 kg. 

Sierść jest krótka, o grubym włosie i błyszczącym wyglądzie. Raczej nie ma wiele podszerstka. Występuje wiele różnych typów umaszczenia – dużą popularnością cieszy się często poszukiwany przez miłośników tej rasy cane corso blue, czyli w charakterystycznym błękitnym odcieniu szarego. Oprócz tego możemy spotkać cane corso czarnego, w innych odcieniach szarości, jak ciemny, grafitowy czy łupkowy, a także w różnych wariantach płowego, pręgowanego czy rudego. Nie występuje natomiast cane corso biały – kolor ten dopuszczalny jest wyłącznie w małej ilości na klatce piersiowej lub końcówkach łap. 

Reklama

Cane corso – usposobienie 

Cane corso charakterem potrafi wiele osób zaskoczyć, ale zdecydowanie pozytywnie. To pies, który ogólnie ma duży temperament, ale dzięki pewności siebie i wysokim poczuciu własnej wartości jest zrównoważony, spokojny i opanowany. 

Zazwyczaj wybiera sobie jedną osobę, którą uznaje za przywódcę stada i swojego osobistego przewodnika, ale jest lojalny i przyjazny wobec całej swojej rodziny – bardzo przywiązuje się do człowieka i potrzebuje kontaktu. Jak wygląda relacja cane corso a dzieci? Nie ma się czego obawiać, bo bardzo dobrze się z nimi dogaduje – ma do nich cierpliwość i czułość, wydaje się być wręcz opiekuńczy. Niestety ze względu na swoje duże rozmiary może niechcący zrobić najmłodszym krzywdę, dlatego warto, żeby w trakcie zabawy pupilowi i dziecku towarzyszyła osoba dorosła, która kontrolowała będzie czy zabawa nie wymyka się przypadkiem spod kontroli. 

To co dla wielu może być niespodzianką, ze względu na budzący respekt wygląd cane corso, to fakt że jest on ogromnym pieszczochem, który bardzo chętnie będzie spędzał czas ze swoją rodziną, najchętniej wylegując się z nią na kanapie i dopraszając głaskania od każdej osoby po kolei. 

Jednocześnie jest to pies decydowany i o silnym charakterze, ale nie agresywny – jeśli nie zostanie sprowokowany, nie będzie sam z siebie atakować ludzi czy innych zwierząt. Wykazuje jednak silny instynkt terytorialny, połączony z chęcią ochrony swoich najbliższych. Jeśli więc jakiś nieszczęśnik postanowi włamać się do domu, w którym przebywa cane corso, spotka go bardzo niemiła niespodzianka. 

Reklama

Rasa psa cane corso jest bardzo czujna – psy uważnie obserwują swoje otoczenie i o ile w stosunku do znanych sobie ludzi są przylepami, jakich mało, tak do nieznajomych wykazują się dużym poziomem nieufności. 

Cane corso – szczeniaki 

Cane corso to pies, który dobrze odnajdzie się w domu z ogrodem, gdzie będzie miał stały dostęp do podwórka – jest odporny na warunki atmosferyczne, od tego jest dobrym stróżem i obrońcą rodziny. Nawet największy teren wokół domu nie zastąpi mu jednak codziennych spacerów i kontaktu z innymi ludźmi czy psami. 

Jeśli chodzi o szkolenie corso, pies ten jest inteligentny i chętny do pracy ze swoim opiekunem. Warto z tego skorzystać, ale w mądry sposób – cane corso jak przystało na molosa ma a różne tematy swoje własne zdanie i potrafi być uparty. Umiejętnie poprowadzony, urozmaicony trening oparty na nagrodach i pochwałach, będzie jednak dla niego bardzo przyjemny i satysfakcjonujący. Nie wolno stosować wobec niego przemocy, niezależnie od tego, czy będzie ona fizyczna czy psychiczna ani też próbować psa do czegoś przymusić. Cane corso dobrze odnajdzie się w niektórych psich sportach, np. tych opartych na tropieniu, nie sprawdzi się raczej natomiast w takich, które wymagają szybkiego reagowania na polecenia, czyli np. agility. 

Szybko i z łatwością uczy się poleceń i sztuczek, można więc już od najmłodszych lat uczyć szczeniaka cane corso podstawowych komend, skupienia na przewodniku, a także – co bardzo istotne w przypadku psów dużych ras – chodzenia na smyczy i przy nodze. Przydatna może też się okazać komenda przywołująca. 

Reklama
Reklama

Potencjalny opiekun powinien pamiętać, że ta rasa ma duży temperament, a do tego wyrośnie na silnego psa. Odpowiednie wychowanie jest tutaj więc podstawą – pies musi nauczyć się zarówno tego, jak zachowywać się w stosunku do swojego opiekuna i czego oczekuje od niego, wydając poszczególne polecenia, jak również zasad, które panują w świecie psów i ich swoistego savoir-vivre’u. Prawidłowa socjalizacja pozwoli uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych i problematycznych sytuacji i zachowań, które w przypadku tak silnego i dużego psa mogą się okazać bardzo niebezpieczne. 

Cane corso – cena 

W przypadku cane corso cena szczeniaka z dobrej, certyfikowanej hodowli, wyniesie około 1500 – 4000 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Rasy psów dla dzieci

Idealne rasy psów dla dzieci o wiele lepiej byłoby zastąpić sformułowaniem „idealne rasy psów dla [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama