Serengeti – opis rasy kota

Serengeti jest kotem mieszanym – krzyżówką rasy bengalskiej i orientalnej krótkowłosej. Koty te znane są z tego, że są lojalne, energiczne i zwinne.

Serengeti został wyhodowany tak, aby przypominał domową wersję dzikiego kota serwala, dlatego jak można się spodziewać, przedstawiciele tej rasy są bardzo wysportowani i wymagają dużo codziennego ruchu. Jeśli chcesz przygarnąć pod swoje skrzydła kota serengeti musisz przygotować dużo czasu na zabawę, sporą przestrzeń i co najmniej jedno kocie drzewko.

Chociaż na początku reprezentanci rasy serengeti mogą być nieco nieśmiali, gdy tylko nawiązują więź z człowiekiem, stają się bardzo lojalni. Warto także wspomnieć, że przedstawiciele rasy serengeti są głośni i żywiołowi, dlatego ich opiekunowie rzadko się z nimi nudzą.

Historia Serengeti 

Serengeti pojawił się po raz pierwszy w latach 90-tych za sprawą biolożki i właścicielki cenionej hodowli Karen Sausman, która stworzyła osobnika,  wyglądem i zachowaniem przypominającego dzikiego kota Serval, zamieszkującego Afrykę. 

Obecnie serengeti jest rasą oficjalnie uznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów (TICA).

Reklama

Kot serengeti – wielkość, wygląd i pielęgnacja

Serengeti to koty średniej wielkości posiadające sierść w kolorze złotym lub szarym, która odznacza się charakterystycznymi lamparcimi cętkami.

Jeśli chodzi o pielęgnację, serengeti to koty niewymagające, gdyż ich krótka i jedwabista sierść może być szczotkowana tylko raz w tygodniu. Taka częstotliwość pozwoli nie tylko na uniknięcie tworzenia się kołtunów, ale także umożliwi utrzymanie sierści zwierzaka w czystości i dobrej prezencji. Jeśli chodzi o klimat, kot serengeti jest ogólnie postrzegany jako osobnik przystosowujący się do danych warunków, preferujący jednak częściej nieco wyższe temperatury. To o czym należy pamiętać, jest to aby zawsze zapewnić kotu odpowiedni cień i świeżą wodę, kiedy na termometrze pojawiają się wyższe wartości.

Reklama

Osobowość kota serengeti

To na co w pierwszej kolejności zwraca się uwagę w osobowości serengeti jest aktywność i zwinność! Koty serengeti są wyjątkowo wysportowane – osobniki uwielbiają spędzać czas wspinając się na drzewa i meble, często grzęznąc na ich szczycie i obserwując otaczający je świat. W związku z tym musisz pamiętać o zapewnieniu serengeti odpowiednio przestronnego i zróżnicowanego otoczenia, w którym będzie mógł swobodnie funkcjonować.

Poza tym, że koty serengeti są żywiołowe i energiczne, są kochającą rasą kotów, które tworzą bardzo silne więzi z ludźmi, z którymi żyją na co dzień. W rzeczywistości, nie jest niczym niezwykłym, że serengeti zawsze podąża za swoim człowiekiem i na dodatek ochoczo wdaje się z nim w rozmowę 😉

Zdrowie kota serengeti

Koty serengeti są generalnie uważane za zdrowe koty, niemniej jednak, warto zaplanować regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii.

Chociaż koty serengeti nie miewają żadnych problemów zdrowotnych charakterystycznych dla ich rasy, zawsze należy zwracać uwagę na oznaki świadczące o tym, że kot może odczuwać ból lub cierpieć.

Reklama

Pielęgnacja kota serengeti

Tak jak w przypadku wszystkich kotów, ważne jest, aby regularnie poddawać serengeti badaniom weterynaryjnym w celu wczesnego wykrycia wszelkich problemów zdrowotnych. Kolejną istotną kwestią, o której musisz pamiętać jako właściciel jest ruch Twojego kota. Ważne jest, aby Twój serengeti miał wystarczająco dużo miejsca do biegania i wspinania się, gdyż jest to niezbędne dla utrzymania tej rasy w zdrowiu i dobrym nastroju – w przeciwnym razie otyłość kotów i poczucie frustracji z powodu nudy mogą stać się uciążliwym problemem.

Dla bardziej ciekawskich i ruchliwych osobników sprawdzą się interaktywne zabawki, które pochłoną ich uwagę na dłużej. Na koniec musimy wspomnieć o dwóch istotnych kwestiach związanych z pielęgnacją, czyli o regularnym czyszczeniu uszu Twojego kociaka i pazurach, które muszą być sprawdzane, obcinane, lub ścieranie o właściwie dobrany drapak.

Kot serengeti a dzieci i inne zwierzęta

Serengeti jest doskonałym kotem, który bez problemu odnajdzie się w nowym domu. Obawiasz się jednak o to jak żyją koty serengeti z dziećmi lub innymi zwierzętami domowymi? Na początku bądź ostrożny – postaraj się dowiedzieć, czy kot nie wykazywał agresywnych zachowań, a po wprowadzeniu go do domu obserwuj jak kształtują się jego relacje z innymi domownikami. Chociaż koty serengeti z natury nie są problematyczne, ich charakter zależy w dużym stopniu od wychowania i usposobienia danego osobnika.

Pamiętaj jednak, aby nagradzać serengeti za dobre zachowanie, gdy przyniesiesz go do rodzinnego domu i spokojnie oswajać!

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Kot manx - opis rasy

Kot manx dzięki wszystkim swoim przymiotom przypomina kulę do kręgli - to okrągły, ciężki kot [...]

Kot pixie-bob - opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe. Kot rasy pixie-bob z wyglądu mocno przypomina swego dzikiego kuzyna, rysia rudego [...]

Reklama

Czytaj dalej

Legrys - hybryda lwa z tygrysem

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o legrysie, koniecznie musicie przeczytać ten artykuł! O  narodzinach legrysa usłyszał [...]

Kot burmski - opis rasy

Koty burmskie są osobnikami otwartymi, bardzo rozrywkowymi i co najważniejsze uwielbiającymi ludzi. Kiedy kot burmański [...]

Dodaj komentarz

Reklama