Rasy brachycefaliczne – przegląd.

Rasy brachycefaliczne – dlaczego budzą kontrowersje?

Małe pyszczki, duże oczy, spłaszczone noski. Większość psów o cechach brachycefalicznych właśnie w taki sposób się prezentuje. Ich specyficzna budowa porusza wiele ludzkich serc, jednakże ostatnio jest to też kontrowersyjny temat. Choć pies wygląda uroczo to tego typu budowa pyska bywa bardzo niebezpieczna dla samego zwierzęcia. 

Psy brachycefaliczne – charakterystyka.

Czworonogi należące do grupy psów o płaskim pysku cechują się specyficzna budową ich czaszki. Ma ona bowiem kształt kwadratowy, a kufa na niej znajdująca się jest krótka, a sam pysk jest spłaszczony. Powoduje to występowanie u tych psów syndromu o nazwie BAS (ang. Brachycephalic Airway Syndrome). To zespół wad anatomicznych, które powodują szereg dolegliwości oraz wad, na które zwierzę cierpi. Często bywają one o tak dużym nasileniu, że zagrażają życiu psa. Syndrom BAS to między innymi defekty ich budowy anatomicznej takie jak: zwężone nozdrza, zapadnięcie krtani, niedorozwinięta tchawica oraz przerost podniebienia miękkiego. Szereg tych ułomności powoduje, że pies ma olbrzymie problemy z oddychaniem. W związku z tym zwierzę należące do tej grupy oddycha przez otwarty pysk, co powoduje, że jego oddech jest świszczący, a podczas snu – chrapie. Psy brachycefaliczne mają również problemy w trakcie spożywania pokarmów. Ich skrócone kufy oraz płaskie pyski sprawiają, że krztuszą się one podczas posiłków, nie rzadko wymiotując bezpośrednio po nich. Co więcej, ogromnym problemem u tej grupy zwierząt jest ich niska tolerancja na wysokie temperatury. Jest to na tyle poważne, że psy o takiej budowie pyska mają skłonność do udarów cieplnych. 

Należy wiedzieć, że rasy brachycefaliczne niechętnie podejmują się mocno natężonego wysiłku fizycznego. Nie są to psy o dużej potrzebie pożytkowania swojej energii. Obniżona tolerancja na aktywność ruchową wpływa na wydłużony okres odpoczynku tych zwierząt. Wiąże się to bezpośrednio z ich specyficzną budową pyska. Skrócona kufa oraz drogi oddechowe powodują, że wdychane powietrze przedostaje szybciej niż w normalnych warunkach. Dodatkowo przerośnięte podniebienie blokuje gardło co z kolei sprawia, że ilość powietrza przepływającego jest stanowczo zmniejszona. Wszystko to sprawia, że zwierzę to się szybko męczy. 

Specjaliści sygnalizują również, że psy należące do grupy brachycefalicznej mają problemy okulistyczne. Czworonogi te mają płytko osadzone, duże gałki oczne co skutkuje nieustanne uszkodzenia rogówki, ich świądu, wrzodziejącego zapalenia rogówki, zespołu suchego oka oraz keratopatii. Tego rodzaju dysfunkcje oka nie wywołują zagrożenia życia zwierzęcia, ale mają duży wpływ na ich nastrój oraz dobrostan.

W równym stopniu występuje u tych psów zapalenie uszu. Rasy brachycefaliczne cierpią z powodu nawracających chorób ich wąskich kanałów słuchowych. Są to bardzo kłopotliwe schorzenia, przewlekłe oraz bolesne. Co więcej, czworonogi te mają duże predyspozycje do chorób skóry.

Reklama

Rasy brachycefaliczne – przegląd.

Mopsy i buldogi francuskie to obecnie najbardziej popularne psy z krótką kufą i wielkimi oczami. Właśnie te duże i okrągłe oczy oraz ich charakterystyczne czoło powoduje, że mają pyski przypominające twarz człowieka. Czworonogi należące do tych ras często występują w reklamach, ponieważ ludzie uważają je za rozczulające. Właśnie to podobieństwo do człowieka sprawia, że wzbudzają one bardzo silne pozytywne emocje. 

Psy rasy cavalier king charles spaniel to zwierzę, którego mózgoczaszka jest dość zmieniona, co wiąże się z ciężkimi przypadłościami neurologicznymi takimi jak np. wodogłowie. Schorzenie to bardzo często powoduje uszkodzenie mózgu tego czworonoga.

Reklama

Do psów brachycefalicznych zaliczane są również rasy większe takie jak bokser albo buldog angielski. Natomiast znane małe czworonogi o takiej budowie pyska to także shih-tzu czy pekińczyk.

Świat powiedział – koniec. 

W ciągu ostatnich kilku/kilkunastu lat w wyniku intensywnej hodowli ras o spłaszczonym pysku, zmiany w obrębie budowy anatomicznej ich czaszki wciąż zachodzą. Do tego stopnia, że po za problemami z układem oddychania, anatomią i funkcjonowaniem oka oraz nieradzeniem sobie z wysokimi temperaturami, czworonogi zaczęły cierpieć na niewydolność serca oraz na komplikacje ze strony kręgosłupa. Kręgi bowiem zaczęły być nieprawidłowo rozwinięte co tym samym powodując ogromny ból. Liczne alergie, a także przodogryz także zaczęły doskwierać tym zwierzętom, a poród szczeniąt w sposób naturalny stał się niemalże niemożliwy (stąd zaczęto przeprowadzać liczne cięcia cesarskie).

Wszystkie te problemy zdrowotne trapiące psy należące do grupy brachycefalicznych stały się powodem ogromnej rewolucji zainicjowanej przez sieć brytyjskich klinik Valley Vets, która zaczęła stanowczo sprzeciwiać się hodowaniu psów o płaskich pyskach. Kliniki te odmawiają leczenia niepłodności u tych zwierząt, przeprowadzaniu badań pozwalających krzyżować poszczególne osobniki. Dodatkowo stosują taktykę, która ma na celu odwieść potencjalnych chętnych od zakupu szczeniąt należących do ras brachycefalicznych. Jest to pewnego rodzaju protest, ponieważ duża część hodowców oraz właścicieli lekceważy problemy zdrowotne tych zwierząt. Tym samym powodując cierpienie setek tysięcy osobników na całym świecie. 

Z najnowszych informacji można się dowiedzieć, że psy o płaskich pyskach są narażone na większe ryzyko podczas podróżowania samolotem. Część linii lotniczych zabrania przewożenia zwierząt tego typu w luku bagażowym. 

Reklama

Każdy opiekun psa brachycefalicznego powinien z należytą troską opiekować się swoim pupilem. Dbać o jego zdrowie, kondycję fizyczną oraz psychiczną. Należy pamiętać, że intensywna zabawa, stres, zbyt duża aktywność fizyczna mogą wywołać u nich znaczne niedotlenienie. 

Prawdopodobnie tylko ustalenie pewnych zasad hodowlanych i ich rzetelne egzekwowanie mogłoby pomóc w walce o zdrowie wszystkich ras brachycefalicznych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Gra o psach – Petsbury

Współczesny hit internetowych gier, idealny dla miłośników czworonożnych przyjaciół ludzi. Okazuje się, że Petsbury potrafi [...]

Reklama

Czytaj dalej

Czy psy widzą duchy?

Duchy od wieków fascynowały ludzkość, która do dzisiaj zadaje sobie pytania o ich istnienie. Wielu [...]

Dodaj komentarz

Reklama