Gryfonik belgijski - charakter

Gryfonik belgijski- opis rasy

Gryfonik belgijski jest psiakiem o niewielkiej, ale mocnej budowie i występuje w kilku odmianach włosa. Ma bardzo charakterystyczny pyszczek, nieco przypominający pekińczyka. To bardzo miły psiak, który jest niezwykle pogodny, zrównoważony i bardzo miało szczeka. Jest blisko spokrewniony z gryfonikiem brukselskim i brabantczykiem.

Kiedyś psiaki te były absolutnymi ulubieńcami belgijskich dorożkarzy, były one trzymane w stajniach i radziły sobie znakomicie z tępieniem gryzoni. Obecnie są cudownymi psiakami do towarzystwa, nadają się jednak również do uprawiania niektórych psich sportów, o czym więcej poniżej. 

Gryfonik belgijski – charakter 

To bardzo pogodne i przyjacielskie psiaki, które są bardzo mocno przywiązane do swojej rodziny i nie znoszą samotności, dlatego mimo tego, że świetnie nadają się do życia w mieszkaniu, nie powinnny zostawać długo same. Niestety nie nadają się dla osób często podróżujących i przebywających poza domem. Są ogromnymi pieszczochami, uwielbiają przebywać na kolanach swoich opiekunów i spać z nimi w łóżku. 

Uwielbiają dzieci i nigdy nie tracą energii do zabawy. Trzeba jednak pilnować, żeby dzieci niechcący nie skrzywdziły gryfonika. Ten psiak naprawdę późno dojrzewa (dopiero w wieku 3 lat), a do tego czasu rozpiera go energia. Z wiekiem staje się spokojniejszy i bardziej stateczny. To mało hałaśliwy psiak, który uwielbia spacery. Jest bardzo mało agresywny i uwielbia inne zwierzęta. Może się bać większych od siebie zwierząt, chyba, ze razem z nimi mieszka i są zaprzyjaźnieni. 

Gryfonik belgijski – zdrowie i żywienie 

Psiaki te mają tendencję do wypadania rzepek i dysplazji stawów biodrowych, choć nie zdarza się ona bardzo często. Trzeba regularnie przecierać psiakowi bruzdę nosową, najlepiej solą fizjologiczną, by nie dopuścić do odparzeń. Oczka mogą często łzawić, psiak może mieć skłonność do zatykania się kanalików łzowych. 

Reklama

Uszy powinny być również regularnie kontrolowane i czyszczone. Psiaki nie powinny gryźć twardych rzeczy ani bawić się w przeciąganie liny – mają do tego zbyt słabe zęby. 

Jeśli chodzi o żywienie, trzeba uważać, żeby nie przybrały zbytnio na wadze, ponieważ apetyt zawsze im dopisuje. Warto dodawać preparaty wapniowo – witaminowe do ich pożywienia. Po posiłku warto umyć psiakowi włosy na brodzie. 

Reklama

Gryfonik belgijski – historia 

Niestety nie do końca znamy historię gryfoników. Wszystkie trzy odmiany wywodzą się prawdopodobnie od tych samych pinczerów co pinczer małpi, jednak nie ma co do tego pewności. Pinczery od wieków były używane w Europie do tępienia gryzoni. 

Hodowcy z czasem dodali do krwi gryfonika nieco krwi teriera irlandzkiego, yorka i cavalier king charles spaniela, a także mopsa, by nieco poprawić jego wygląd. W Belgii w 1880 roku powstał pierwszy klub tej rasy, w już w 1883 roku odbyła się pierwsza wystawa, na której zaprezentowano tego psiaka. 

Gryfoniki były bardzo popularne aż do II wojny światowej, niestety po jej nastaniu prawie wyginęły (jak mnóstwo innych ras). Były jednak utrzymywane przez pasjonatów rasy i udało imm się przetrwać. 

Gryfonik belgijski – pielęgnacja 

Pielęgnacja opiera się głównie na czesaniu psa raz w tygodniu. Ponadto jego sierść wymaga trymowania, które należy zacząć, kiedy psiak będzie miał mniej więcej dwa miesiące. Dorosłego psa trzeba trymować od 3 – 4 razy w roku. 

Reklama

Kąpiel powinna odbywać się w zależności od potrzeb. Gryfonikowi trzeba regularnie czyścić bruzdę koło nosa, ponieważ mogą się tam tworzyć odparzenia. Psa należy kąpać w szamponie dla psów szorstkowłosych. 

Gryfonik belgijski cena i opis rasy 

Na szczeniaka trzeba niestety u nas trochę poczekać, z uwagi na to, że w naszym kraju działa zaledwie kilka hodowli. Trochę, czyli zazwyczaj kilka miesięcy. Cena szczeniaka to koszt od 2500 – 3500 zł, a jego miesięczne utrzymanie kosztuje od 80 – 120 zł (nie wliczając oczywiście jakichkolwiek kosztów weterynaryjnych). 

Gryfonik belgijski żyje średnio 15 lat, ale osiąga dojrzałość dość późno, bo dopiero w 3 roku życia. 

To malutki piesek, który waży zaledwie od 3,5 do 6 kg. 

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jindo - opis rasy psa

Pochodzenie rasy nie jest znane. Jej nazwa pochodzi od wyspy Jindo położonej na południowy zachód [...]

Reklama

Czytaj dalej

Otterhound - opis rasy psa

Poszukujesz psa energicznego, figlarnego i spragnionego codziennej dawki ćwiczeń? Otterhound może być zwierzakiem właśnie dla [...]

Australijski koolie - opis rasy

Koolie (celowo zapisywany przez “k”, aby uniknąć nieporozumień i pomyłek z owczarkiem collie) to pochodząca [...]

Dog z majorki - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa II, sekcja 2.1, nr wzorca 249. Pies z majorki to zwierzę szybko uczące [...]

Dodaj komentarz

Reklama