PUDEL MINIATURKOWY CHARAKTER

Pudel miniaturowy – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa IX, sekcja 2, nr wzorca 172.

Pudel miniaturowy to zwierzę o wysokiej inteligencji, z łagodnym usposobieniem oraz przyjaznym stosunkiem wobec świata. Szybko się uczy. Jest to pies nie wymagający doświadczenia w prowadzeniu lecz w pielęgnacji swego futra.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Psy rasy pudel to zwierzęta powstałe jako pomocnicy myśliwych. Najstarsze malowidła przedstawiające te czworonogi pochodzą z terenów Niemiec oraz Hiszpanii, a datuje się je na XV wiek. 

Psy pracujące głównie w wodzie zazwyczaj były zwierzętami o kręconej sierści, stale rosnącej. Nie każdy z nich musiał być przedstawicielem pudli, ponieważ używano także czworonogi blisko spokrewnione z tą rasą. Cechą wspólną była ich gęsta, kręcona o właściwościach wodoodpornych – okrywa włosowa

Pudel to bliscy krewni portugalskich i hiszpańskich psów dowodnych, jak również francuskiego barbeta. Ich sławna fryzura „na lwa” pochodzi z czasów, gdy służyły jako psy myśliwskie. Miało to duże znaczenie, ponieważ futro strzyżone w taki sposób (golenie tylnej części psa) usprawniało poruszanie się tych czworonogów w wodzie, a gęsta okrywa z przodu – chroniła przed zimnem.

Reklama

W związku z dużą inteligencją wykorzystywano psy tej rasy jako zwierzęta cyrkowe. Natomiast odmiany charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami zajmowały się poszukiwaniem trufli. Były też takie osobniki, które stały się pupilami arystokracji i dzięki temu brylowały one na salonach. Choć FCI uznało Francję za ojczyznę pudli, to okazuje się, że kraje takie jak Niemcy, Hiszpania oraz Włochy, również roszczą sobie prawa do tego tytułu. 

Słowo „pudel” utworzono z niemieckiego „pudeln”, które określa wyrażenie takie jak – pluskać się. Z kolei naród francuski nazywa te psy „caniche” i oznacza to „psa na kaczki” (m.in. pudle odpowiadały za aportowanie dzikiego ptactwa).

Reklama

Czworonogi te to zwierzęta znane i bardzo cenione na całym świecie. Największych miłośników tej rasy możemy dziś spotkać na obszarach Niemiec, w Skandynawii oraz Rosji. Na terenie Polski pudel miniaturowy najbardziej popularny jest w kolorze czarnym i morelowym. Z kolei tych w odcieniach srebrnych i brązowych jest niewiele, przez co są trudniej dostępne.

PUDEL MINIATUROWY WYGLĄD:

Pudel miniaturowy ma sylwetkę wpisującą się w kształt kwadratu albo prostokąta. Budowa jego ciała charakteryzuje się dużą gracją oraz harmonią. Głowa jego jest długa o prostych liniach, z nosem o prostym profilu. Pudel ten ma wyraźnie zaznaczony grzebień potyliczny. Jego uzębienie cechuje się mocną budowa oraz kompletnością, choć pewne braki w zębach trzonowych są akceptowane. Z kolei zgryz występujący u tej rasy jest typu nożycowego. Pudel miniaturowy ma długie uszy, zwisające luźno wzdłuż głowy. Są one w kształcie płatka, płaskie, dość bogato owłosione. Natomiast oczy pies ten ma migdałowatego kształtu, osadzone w sposób ukośny, w ciemnym odcieniu. Szyja jego jest łukowato wygięta, mocna i średniej długości. Pudel to pies o zwartym tułowiu, z prostym i krótkim grzbietem oraz stosunkowo pojemnej klatce piersiowej. Czworonóg ten ma dobrze zaznaczone przedpiersie i wysoko osadzony ogon, który w stanie pobudzenia noszony jest ukośnie. Jego kończyny przednie są prostej budowy, równolegle ustawione, z doskonałym umięśnieniem. Z kolei kończyny tylne pudla miniaturowego mają dobrze kątowane stawy skokowe, a ich uda mają doskonale rozwinięte mięśnie. 

Akceptowa przez FCI maść tych psów to jednolita biała, czarna, srebrna, morelowa („apricot”), brązowa, czerwona. Na terenach Stanów Zjednoczonych dopuszczane są wszystkie jednolite kolory m.in. kremowy czy niebieski. Okazuje się, że niektóre kluby rasy uznają również osobniki dwukolorowe np. czarno-białe lub czarne podpalane. Oczywiście okrywa włosowa pudla miniaturki cechuje się mocnym skrętem (a nawet bywa ona sznurowata). Sierść jego jest gęsta, wełnista w dotyku, elastyczna. Zazwyczaj po rozczesaniu tworzy jednolite runo na całym ciele zwierzęcia.

Dorosłe osobniki osiągają wysokość w granicach 28 – 35 cm w kłębie. Natomiast ich masa ciała dochodzi od 4 do 7 kg. 

Reklama

Pudel miniaturowy ze względu na swoje niewielkie rozmiary i stosunkowo dobre zdrowie żyje ok. 17-18 lat.

Cena za szczenię z rodowodem w Polsce wynosi od 1800-3000 zł, a miesięczny koszt utrzymania dorosłego zwierzęcia to 150 zł.

PUDEL MINIATUROWY PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Niestety jest to rasa psów, która wymaga szczególnej uwagi w zakresie pielęgnacji okrywy włosowej. Właściciel pudla miniaturowego musi poświęcać sporo czasu na odpowiednie zabiegi oraz prawidłowe strzyżenie tego czworonoga. Warto w tym wypadku zakupić maszynkę do golenia albo chodzić do psiego fryzjera co kilka miesięcy. Co więcej, dbanie o zdrową sierść należy rozpocząć już od przeglądu jej po każdym spacerze, w celu usunięcia zaplątanych patyczków, liści, nasion itp.

Warto też wiedzieć, że długa okrywa włosowa u pudla, chroni go od zmianami temperatur na zewnątrz. Jeżeli pies obcinany jest na krótko, warto ubierać mu psie ubranka, które zapobiegną ewentualnym infekcjom czy przeziębieniom. 

Reklama
Reklama

Istotna jest również regularna kontrola uszu tego zwierzęcia. Nie mają one dobrej wentylacji w związku z tym (najczęściej po pływaniu) mają one tendencje do zachorowań.

Pudel miniaturka to pies określany mianem „zdrowy”. To jedna za najdłużej żyjących ras. Jednakże i u tych czworonogów można spotkać osobniki cierpiące z powodu różnorodnych dolegliwości np. chorób oczu typu PRA, zwichnięcie rzepki bądź dysplazję biodrową.

Mają także duże predyspozycje do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego odpowiednia profilaktyka oraz stała kontrola uzębienia również należą do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych tych psów.

PUDEL MINIATURKOWY CHARAKTER:

Początkowo pudle były psami myśliwskimi. Obecnie możemy wyróżnić cztery odmiany tych zwierząt: duże, średnie, miniaturowe oraz tzw. „toy”. Natomiast w krajach anglosaskich kynolodzy dzielą je na trzy warianty tzn. standardowe (powyżej 38 cm w kłębie), miniaturowe (od 28 do 38 cm) i toy (poniżej 28 cm). Co więcej, uznają oni wszystkie jednolicie umaszczone osobniki (w związku z tym można spotkać osobniki ubarwione np. na kolor kremowy). 

Wszystkie pudle (niezależnie od wielkości) mają bardzo zbliżone charaktery. Mimo to hodowcy są w stanie określić pewne różnice w ich zachowaniach np. pudel królewski jest najspokojniejszy, natomiast miniaturki oraz toy’e są niezwykle ruchliwe.

Pudel miniaturowy to zwierzę o przyjaznej naturze, zwłaszcza w stosunku do człowieka. To towarzyski pies, silnie przywiązujący się do członków swego ludzkiego stada. Może okazywać zazdrość o uwagę swojego opiekuna. 

Czworonogi te wykazują bardzo pozytywne nastawienie do otoczenia. Są doskonałymi kompanami do zabaw z dziećmi, innymi psami czy zwierzętami. Oczywiście i u tej rasy zdarzają się osobniki strachliwe lub okazujące zachowania asocjalne.

Wszystkie pudle wyhodowano jako psy pracujące, dlatego też uwielbiają one współpracować z człowiekiem oraz wykonywać wszelkie wydane im polecenia.

Nie jest to pies dla osób starszych i tych mało aktywnych fizycznie.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama