FIŃSKI LAPPHUND CHARAKTER

Fiński Lapphund (Suomenlapinkoira) – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 3, nr wzorca 189.

Najpopularniejsza rasa na terenach Finlandii. Suomenlapinkoira to aktywny pies, który w swej ojczyźnie uważany jest za doskonałego zwierzaka rodzinnego.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Suomenlapinkoira wykorzystywano na północnych terenach Finlandii do pilnowania reniferów.

Pierwsze ujednolicenie rasy rozpoczęto przez Norwegów oraz Szwedów, zaraz przed wybuchem II wojny światowej. Jednakże w okresie powojennym czworonogi te były poważnie narażone na wyginięcie z powodu panującej epidemii nosówki. Dlatego też zaczęto krzyżować fińskie i szwedzkie lapphundy z karelskimi psami na niedźwiedzie oraz innymi psami pasterskimi. Takie działania miały zwiększyć liczebność psów rasy suomenlapinkoira. 

W 1945 roku stworzono i zatwierdzono pierwszy standard związany z tymi czworonogami przez fiński Kennel Club. Natomiast w 1966 roku powstał pierwszy oficjalny opis związany z fińskim lapphundem (wcześniej łączono go z lapońskim psem pasterskim). Jednakże zwierzęta te do końca lat 80. nie były popularne po za swoją ojczyzną. Dopiero w roku 1988 pojawił się pierwszy miot tych psów w innym państwie – mianowicie w Stanach Zjednoczonych. Natomiast rok później suomenlapinkoira po raz pierwszy pojawił się na Wyspach Brytyjskich. 

Obecnie rasa znana i akceptowana jest w Australii oraz Kanadzie.

Reklama

FIŃSKI LAPPHUND WYGLĄD:

Suomenlapinkoira to pies o średniego wzrostu, z mocno zbudowaną sylwetką wpisującą się w kształt prostokąta. Pies ten jest niezwykle wytrzymały fizycznie. Ma głowię o mocnym zarysie, szeroką, z czaszką dłuższą aniżeli szerszą, lekko wypukłą. Fiński lapphund ma średniej wielkości uszy, osadzone dość szeroko, zazwyczaj stojące albo półstojące, o trójkątnym kształcie. Oczy są owalne, ciemnobrązowe, z kolei nos – czarny (zwykle ubarwienie ich idealnie współgra z kolorem sierści psa). Suomenlapinkoira ma silną, średniej długości szyję oraz głęboką, długą, nie za szeroką klatkę piersiową. Ogon stosunkowo wysoko osadzony, średniej długości i haczykowato zakończony. Kończyny jego charakteryzują się mocnym kośćcem, siłą, prostą budową oraz równoległym ustawieniem.

Fiński lapphund to czworonóg z bardzo obfitą okrywą włosową. Zbudowaną z gęstego, krótkiego i puszystego podszerstka oraz z dłuższej, zdecydowanie grubszej warstwy wierzchniej. Sierść o takiej budowie doskonale chroni psa zarówno przed zimnem jak i wodą. Włos znajdujący się w okolicy głowy oraz szyi tworzy kryzę. Akceptowane przez hodowców umaszczenie to praktycznie każdy kolor, pod warunkiem dominacji jednej z barw. Najczęściej spotykana maść to podpalana czerń, jak również wszystkie odcienie kremowego, czerwieni, brązu, czerni, sable oraz wilczego sable. Dodatkowo u suomenlapinkoira można spotkać się z występowaniem specyficznych znaczeń na pysku psa (np. charakterystyczne jaśniejsze pierścienie wokół oczu). 

Reklama

Dorosły samiec tej rasy osiąga wysokość w kłębie 49 cm, natomiast suki – ok. 44 cm. Waga tych zwierząt oscyluje w granicach 16-25 kg. 

Cena za szczenię z rodowodem wynosi 1500-2000 zł, a miesięczny koszt utrzymania takiego czworonoga to 150-200 zł.

FIŃSKI LAPPHUND PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Wbrew pozorom suomenlapinkoira to rasa psów nie wymagająca specjalnej pielęgnacji swej obfitej szaty. Jedynie najważniejszą czynnością w tym wypadku jest co tygodniowe szczotkowanie czworonoga. Oczywiście w okresie intensywnej utraty włosa należy robić to częściej.

Fiński lapphund jest zdrowym, odpornym i dość długowiecznym psem. Najczęściej spotykane dolegliwości u tych czworonogów to: dysplazja biodrowa oraz choroby oczu o podłożu genetycznym (zwłaszcza postępujący zanik siatkówki albo zaćma).

Reklama

FIŃSKI LAPPHUND CHARAKTER:

Rasa tych psów charakteryzuje się przyjaznym usposobieniem w stosunku do człowieka (tego małego też). Suomenlapinkoira przywiązuje się do całego swego ludzkiego stada. Lubi on również inne zwierzęta domowe m.in. koty, króliki. Jednakże wobec dzikiej zwierzyny lub zwierząt nie mieszkających z nim pod jednym dachem wykazuje silne instynkty łowieckie. 

W domu czworonogi te są spokojne i nie sprawiają one większych problemów. W Finlandii uznawane są za niezwykle rodzinne psy.

Fiński lapphund jest ciekawskim zwierzęciem o dużych predyspozycjach i umiejętnościach szybkiego uczenia się. Jednakże nie jest on ślepo posłuszny człowiekowi. 

Suomenlapinkoira ma opinię psa odpowiedniego dla praktycznie każdego, a zwłaszcza dla osób poszukujących miłego, ale zarazem aktywnego pupila.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama