Alergia na psa- objawy i leczenie

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – chyba że człowiek jest na niego uczulony. Alergia na psa czy inne zwierzęta domowe jest powszechnym  zjawiskiem w Polsce. Według badań dotyka ona 15 do 30 procent społeczeństwa. Chociaż alergie na koty są około dwa razy częstsze, uczulenie na sierść psa zwykle przebiega ciężej. Dotyczy to zwłaszcza osób z astmą.

Alergia na psa: Co ją powoduje?

Organizm psa produkuje białka, które trafiają do łupieżu (martwej skóry), śliny i moczu. Alergia na psa występuje wówczas, gdy układ odpornościowy osoby wrażliwej reaguje nieprawidłowo na zwykle nieszkodliwe białka. Różne rasy wytwarzają różny łupież, więc niektóre psy mogą bardziej uczulać niż inne. Alergen ostatecznie trafia do sierści psa. Stamtąd ląduje w dywanach, ubraniach, ścianach i między poduszkami kanapy. Sierść psa sama w sobie nie jest alergenem, ale może zawierać kurz i łupież.

Sierść zwierząt domowych może również unosić się w powietrzu przez długi czas. W końcu może dostać się do twoich oczu oraz płuc.

Alergia na psa: Leczenie

Osobom zadającym sobie pytanie „Czy alergia na psa mija?” odpowiadamy, że niestety najczęściej nie. Jedynym pewnym sposobem na pozbycie się alergii na psa jest usunięcie go z domu. Istnieją jednak sposoby na zminimalizowanie ekspozycji na alergeny i złagodzenie objawów, jeśli rozstanie ze swoim pupilem nie wchodzi w grę.

Poniżej przedstawię kilka leków i metod leczenia, które mogą pomóc zniwelować objawy alergii na psa:

Reklama
  • Leki przeciwhistaminowe to leki dostępne bez recepty (OTC), takie jak Benadryl, Claritine, Allegra i Alertec WZF, które mogą pomóc złagodzić swędzenie, kichanie i katar.
  • Kortykosteroidy donosowe, takie jak Flonase lub Nasonex, mogą zmniejszać stan zapalny i kontrolować objawy alergii na psa.
  • Cromolyn Sodium to spray do nosa dostępny w aptekach, który może pomóc złagodzić objawy, które powoduje alergia na sierść.
  • Leki zmniejszające przekrwienie ułatwiają oddychanie, zmniejszając obrzęk tkanek w kanale nosowym. Są one dostępne w postaci doustnej lub aerozolu do nosa.
  • Zastrzyki alergiczne (immunoterapia) narażają Cię na działanie białka zwierzęcego (alergenu), który wywołuje reakcję i pomagają organizmowi stać się mniej wrażliwym, zmniejszając objawy. Zastrzyki podaje alergolog i często są stosowane w cięższych przypadkach, które powoduje uczulenie na sierść.
  • Leki modyfikujące leukotrien to leki na receptę, które mogą być przepisane, jeśli nie tolerujesz donosowych leków przeciwhistaminowych lub kortykosteroidów. 

Alergia na psa: Naturalne środki lecznicze

Niektóre osoby, którym alergia na psy daje się we znaki mogą uznać, że pomocne w jej niwelowaniu może być codzienne płukanie nosa solą fizjologiczną w celu oczyszczenia dróg nosowych z alergenów. „Płukanie nosa” może złagodzić objawy alergii, takie jak przekrwienia błon śluzowych i wyciek wydzieliny z nosa. Spraye z solą fizjologiczną OTC i zestawy do płukania nosa są łatwo dostępne. Możesz również zrobić własną, mieszając 1/8 łyżeczki soli kuchennej z wodą destylowaną.

Alergia na psa: Zmiany stylu życia

Jest kilka rzeczy, które właściciele czworonogów mogą zrobić w domu, aby zmniejszyć ilość alergenów:

Reklama
  • stworzyć strefy wolne od psów (niektóre pokoje, takie jak sypialnia, do których pies nie ma wstępu),
  • myć psa raz w tygodniu szamponem przyjaznym dla zwierząt (powinna wykonywać osoba nie uczulona),
  • usuwać wykładziny, meble tapicerowane, żaluzje poziome, zasłony i wszelkie inne przedmioty, które mogą przyciągać łupież,
  • stosować oczyszczacze powietrza (HEPA) w celu zmniejszenia ilości alergenów przenoszonych drogą powietrzną,
  • trzymać psa na zewnątrz (tylko w niektórych klimatach w dobrze izolowanym miejscu i przy zachowaniu godnych warunków)
  • przygarnąć hipoalergiczną rasę psa.

Alergia na psa: Podsumowanie

Wiele z wymienionych powyżej zmian stylu życia i leków przeciwalergicznych może pomóc zmniejszyć nieprzyjemne objawy, jeśli kochasz psy i nie wyobrażasz sobie bez nich życia. Alergolog może przeprowadzić testy i stwierdzić, jak ciężka jest alergia  na sierść psa i jakie rodzaje leczenia mogą przynieść ulgę. Porozmawiaj z lekarzem o swojej alergii i możliwościach jej zwalczania. Czworonogi są istotami emocjonalnymi, koniecznie uwzględnij to przy dokonywaniu zmian. Najważniejsze jest to aby nie wyrządzić im krzywdy, a jednocześnie poradzić sobie z własną alergią. Pamiętaj, że zwierzaki nie są winne twojego uczulenia na ich sierść. Tylko Ty jesteś winny zaistniałej sytuacji, dlatego musisz ponieść za nią odpowiedzialność, bez szkody dla innych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama