Rasy psów dla początkujących – pomagamy wybrać

Nadchodzi czas w którym decydujesz się na psa i zastanawiasz się – jakiego wybrać? Wybór jest szczególnie ważny w przypadku w którym w Twoim domu są dzieciaki albo jest to Twój pierwszy psiak i nie masz za bardzo doświadczenia w opiece nad zwierzętami. W dzisiejszym artykule opowiem o tym, jakie psy dla początkujących będą najlepszym wyborem i na co zwrócić uwagę. 

Rasy psów dla początkujących 

Jeśli przez całe dzieciństwo marzyłeś o psie ale niestety nie było Ci dane psiaka otrzymać, nic dziwnego, że chcesz teraz zaopiekować się zwierzakiem. Może szukasz też psa dla rodziny albo próbujesz przekonać ciągle rodziców, żeby zaadoptowali małego, uroczego czworonoga. Niezależnie od powodu, jeśli czeka Cię zaopiekowanie się Twoim pierwszym psem w życiu, warto wiedzieć, jaką rasę warto wybrać, żeby nie rozczarować się trudnością opeiki nad pupilem. 

Jakie rasy psów dla początkujących warto zatem rozważyć? 

1. Golden Retriever 

Goldeny potrzebują dużo czułości ze strony swojego właściciela. Można je nazwać typowymi przylepkami. Potrzebują i lubią przytulania i dotrzymywanie towarzystwa rodzinie. Sprawdzą się idealnie jako psy dla małych i większych dzieci. Natomiast jeśli poszukujesz psiaka, który będzie również pełnić funkcję stróża, lepiej zdecyduj się na inną rasę, golden nie sprawdzi się w tej roli zbyt dobrze, a konkretnie – w ogóle. 

Golden retriever uwielbia wodę. W zasadzie w każdej postaci, co sprawia, że potrafi wytaplać się porządnie na spacerze w błocie i zupełnie nie przeszkadza mu sklejona sierść. Uwielbia i potrafi fantastycznie pływać i aportować – warto to wykorzystać podczas spacerów, ponieważ ten psiak naprawdę lubi się trochę zmęczyć. 

Łatwiej przyjdzie mu pomóc włamywaczowi wynosić rzeczy, niż go przegonić. Nie można mieć mu tego za złe, golden retriever jest po prostu chodzącą dobrocią. Bardzo szybko i mocno przywiązuje się do swojego właściciela, co sprawia, że nie cierpi być sam, nie lubi samotności i naprawdę źle ją znosi. Dlatego jeśli nie ma Cię często w domu, lepiej dla dobra zwierzaka będzie zrezygnować z kupna tej rasy. 

Reklama

2. Pudel 

Pudle są niezwykle inteligentnymi psiakami. I trudno się dziwić, w końcu w większości rankingów zajmują zaszczytne 1 miejsce w kategorii najbardziej inteligentnego psiaka. Niezwykle szybko się uczą i uwielbiają zabawiać domowników sztuczkami. Uwielbiają spacery i aportowanie. Kupując jednak pudla, trzeba się liczyć z tym, że jest to rasa, która nie traci sierści, przez co trzeba co kilka tygodni odwiedzać psiego fryzjera. Natomiast jest to świetny pies, jeśli masz alergię. Z uwagi na to, że nie traci sierści, a trzeba go strzyc, jest większe prawdopodobieństwo, że nie wywoła alergii. Warto jednak przed adopcją sprawdzić, czy nie jesteś uczulony nawet na pudla. Dla dobra siebie i zwierzaka. 

3. Labrador 

Chyba każdy zna labradora. To radosny, chętny do zabawy i bardzo cierpliwy psiak, który jest wręcz idealną rasą psów dla rodzin z dziećmi. Labradory są bardzo inteligentne, bardzo lubią zabawy w wodzie i z dzieciakami. Są bardzo lojalne i przyjacielskie, na tyle, że czasami mówi się o nich, że pomogłyby włamywaczom wynosić rzeczy. Będzie to, podobnie jak golden, świetny psiak dla początkujących. Jest mało wymagający w wychowaniu i pielęgnacji, Pamiętaj tylko, żeby dobrze sprawdzić hodowlę z której pochodzi. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama