Drentse patrijshond- opis rasy psa

Drentse patrijshond, czyli holenderski pies na kuropatwy, to rasa należąca do wyżłów i seterów.   Pierwsi hodowcy tej rasy bardzo dbali o zachowanie czystości krwi. Uzyskiwali to poprzez unikanie krzyżówek z innymi rasami. Niestety, potrzeba udoskonalania innych ras psów myśliwskich przyczyniła się do częstych mieszanek z Drentse patrijshond.

Pochodzenie rasy Drentse patrijshond

Hodowlę tych psów myśliwskich rozpoczęto na przełomie XVI wieku w Holandii. Klasyfikacja FCI – Grupa VII, Sekcja 1, nr wzorca 224. Podlega próbom pracy. Związek Kynologiczny w Holandii uznał rasę 15 maja 1943 roku. 

Wygląd Drentse patrijshond

Drentse Patrijshond to pies o harmonijnej budowie i dobrych proporcjach. Jego sylwetka daje wrażenie siły. Jego głowa jest lekka, natomiast kufa sprawia wrażenie nieco stępionej z powodu suchych, nie obwisłych fafli. Podłużny pysk zwieńczają okrągłe bursztynowe oczy, a uszy psa tej rasy są osadzone wysoko i mają lekko zaokrąglone końcówki. Długość tułowia jest nieco większa od wysokości w kłębie, zatem sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta. 

Futro krótkie, mimo że wydaje się nieco dłuższe z powodu mocno  owłosionych nóg, ogona i uszu. Rasa ta posiada gęste owłosienie między palcami. Dopuszczalnym typem umaszczenia jest białe z brązowymi lub pomarańczowymi znaczeniami w formie łat. Znaczenia mogą być podpalane lub cętkowane. 

Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłego osobnika Drentse Patrijshond wynosi od 55 do 63 centymetrów. Psy tej rasy ważą średnio od 20 do 34 kilogramów.

Szkolenie Drentse Patrijshond

Jest to rasa wszechstronnego psa myśliwskiego, który uwielbia pracować i spędzać czas na świeżym powietrzu. Większa część psów tej rasy pozostaje w rękach myśliwych. Psy te nie są trudne w prowadzeniu  i bardzo szybko przywiązują się do swojego opiekuna. Źle reagują na awersyjne metody szkoleniowe, np. kolczatki, obroże elektryczne czy krzyki. Drentse Patrijshond są czułe i troskliwe w stosunku do dzieci oraz uwielbiają spędzać czas wśród swoich najbliższych.

Reklama

Użytkowanie Drentse Patrijshond

Drentse Patrijshond to idealny pies myśliwski, który może polować na zmiennym terenie, pracować w zasięgu broni i nie oddalać się zbytnio od myśliwego. W czasie polowania wystawia zwierzynę w twardej stójce ze średniej odległości, czekając aż myśliwy podejdzie wystarczająco blisko. Jeżeli opiekun nie zareaguje, pies zaniecha stójki. 

Holenderskie psy na kuropatwy radzą sobie równie dobrze na polu co w wodzie; skutecznie tropią i odnajdują zwierzynę. Psy tej rasy nie wymagają intensywnego szkolenia, gdyż większość właściwości ma charakter wrodzony. 

Reklama

Charakter Drentse Patrijshond

Drentse patrijshond to idealny pies dla myśliwych oraz tych, którzy kochają aktywny czas spędzany z psem np. na uprawianiu sportu. On zawsze gotowy jest aby pracować w różnorodnym terenie, spokojnie i bez większego wysiłku. Podczas pracy nie oddala się od swojego opiekuna. Psy rasy Drentse patrijshond posiadają wybitne zdolności adaptacyjne, dzięki którym może wykonywać wszelkiego rodzaju pracę na ziemi i w wodzie. To idealny pies tropiący, z łatwością znajdujący zwierzynę. Te cechy są wrodzone, dlatego psy te wymagają niewielkiego szkolenia w tym kierunku. Są to psy o stosunkowo łagodnym charakterze, więc treningi oraz nauka powinny przebiegać łagodnie i cierpliwie. 

Drentse patrijshond to inteligentny uczeń, który szybko pojmuje oczekiwania człowieka. Szybko uczy się zarówno komend i metod pracy jak i tzw. ,,zachowań śmieciowych”. Jest to pies odważny i ciekawski. Jest wysoce uczuciowy, łagodny, posłuszny oraz zrównoważony. Przedstawiciel tej rasy nie zniesie przebywania przez cały rok w kojcu czy wielu godzin spędzanych w samotności ponieważ bardzo lubi czułość i bliskość człowieka. Jest czujny, ale szczeka jedynie wtedy, kiedy wyczuje niebezpieczeństwo. Psy tej rasy z reguły dobrze odnoszą się do dzieci. Nie sprawiają kłopotów w kontaktach z innymi psami i zwierzętami. Jest to duża rasa, ale nie potrzebuje nad wyraz dużo ruchu. Chętnie towarzyszą nam w czasie jazdy rowerem, pływaniu czy podczas górskich wędrówek. Aportowanie i długie spacery również sprawią mu ogromną radość. Jeśli zdarzy się kilka dni mniej aktywnych, nie będzie to problemem, pod warunkiem, że będzie miał zapewnione towarzystwo człowieka i swobodę zajęcia się sobą np. poprzez gryzienie gryzaków czy zabawek.

Choroby Drentse Patrijshond

Drentse patrijshond ma genetyczne tendencje do zwyrodnień stawów oraz dziedzicznej stomatocytozy, czyli niedokrwistości. Aby zapobiegać tym chorobom, należy zapewnić psu dużą dawkę ruchu i dietę bogatą w żelazo. Co jakiś czas konieczne jest wykonywanie badań kontrolnych krwi, szczególnie jeśli widzisz, że pupil jest zmęczony i osowiały. Drentse patrijshond to generalnie bardzo zdrowa rasa. Dość często występującą przypadłością psów tej rasy jest jedynie postępujący zanik siatkówki. 

Żywienie Drentse Patrijshond

Holenderski pies na kuropatwy to dynamiczna rasa o sporym apetycie. Dlatego w celu zachowania pełnego zdrowia oraz odpowiednie sylwetki koniecznym jest znalezienie dla naszego pupila karm wysoko mięsnych, bez dodatków zbóż. Mogą to być zarówno karmy suche, mokre, półwilgotne czy też gotowane. Swojego pupila można także karmić surowym mięsem np. przy zastosowaniu diety Barf, która oparta jest, na żywieniu surowymi produktami z dodatkiem podrobów oraz mięsnych kości, a także suplementów. W diecie tej, musimy sami bilansować ilość poszczególnych produktów, dlatego warto się z nią zapoznać.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Owczarek grecki – opis rasy.

Rasa nieuznana przez FCI. Owczarek grecki to zwierzę o silnym instynkcie stróżującym i bardzo stabilnym charakterze. [...]

Pies Kai - opis rasy

Kai należy do japońskich szpiców i charakteryzuje go niesamowity upór i niezależność połączona z silnym przywiązaniem [...]

Reklama

Czytaj dalej

Kerry blue terrier - opis rasy

Kelly blue terrier jest średniej wielkości terrierem o niezwykłej sierści, która naprawdę wygląda, jakby była [...]

Dodaj komentarz

Reklama