Kot orientalny krótkowłosy – opis rasy, charakter, cena

Kot orientalny krótkowłosy to rasa, którą bardzo łatwo pomylić można z kotem syjamskim i jest to w pełni zrozumiałe – ich wygląd jest praktycznie identyczny, różnią się jedynie umaszczeniem i kolorem oczu. Kot orientalny krótkowłosy jest też nieco bardziej opanowany niż kot syjamski, chociaż nadal za jego wyróżniającą cechę charakteru można zdecydowanie uznać ogólną ruchliwość, aktywność i skłonność do zabawy.

Kot orientalny krótkowłosy – opis rasy

Kot orientalny krótkowłosy, czyli “oriental shorthair” swoim wyglądem przywodzi od razu na myśl kota syjamskiego i jest to jak najbardziej uprawnione skojarzenie – w historii tych dwóch ras nie ma żadnych niespodzianek i kot orientalny krótkowłosy jest po prostu bezpośrednim potomkiem “syjama”.

Początki hodowli kotów syjamskich wiązane są współcześnie z końcówką XIX wieku. Naturalnym procesem było okazjonalne pojawianie się wśród miotów tej rasy kociąt o umaszczeniu całkowicie niebieskim lub czarnym, które przez kilkadziesiąt lat nie były zupełnie akceptowane przez hodowców. Dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym stały się one przedmiotem pewnego zainteresowania – opisywał je szczegółowo pochodzący z Niemiec. prof. Friedrich Schwangart.

Dalszy rozwój prac nad utworzeniem rasy znanej współcześnie jako kot orientalny częściowo wynikać mogło z niedostatku kotów towarzyszących, które z kolei związane było z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej – konflikt ten zdziesiątkował bowiem nie tylko społeczeństwa biorące w nim czynny udział, ale także czworonożnych rezydentów krajów, w których toczyły się walki. Z drugiej strony mimo ogromnego powodzenia, jakim cieszyły się już wtedy koty syjamskie, zaczęto poszukiwać możliwości wyhodowania podobnie wyglądającego, ale inaczej umaszczonego kota. Koty syjamskie zaczęto więc krzyżować z innymi rasami, takimi jak kot brytyjski, kot abisyński czy kot rosyjski niebieski). Dzięki tak prowadzonej hodowli kot orientalny krótkowłosy mógł zyskać tak liczne kolory, jakie obecnie występują w jego umaszczeniu.

Oficjalnie kot orientalny krótkowłosy został uznany za rasę przez FIFe (Fédération Internationale Féline – Międzynarodową Federację Felinologiczną) w roku 1972.

Reklama

Kot orientalny krótkowłosy – wygląd

Kot orientalny krótkowłosy ma taką samą, smukłą i elegancką budowę ciała, co kot syjamski – różnicą między tymi dwiema rasami jest ich umaszczenie oraz kolor oczu. Mimo ogólnie szczupłej i wizualnie nieco wydłużonej sylwetki, jest jednocześnie całkiem atletycznie zbudowany, a jego muskulatura jest wyraźnie zaznaczona. Jego sposób poruszania jest pełen gracji i niewymuszonej delikatności.

Kot orientalny krótkowłosy to rasa średniej wielkości – zarówno kot, jak i kotka osiąga wysokość około 30 cm, a ich prawidłowa waga wynosi odpowiednio od 3 do 6 kg i od 2 do 5 kg. Dorastają do tych rozmiarów mniej więcej w momencie ukończenia pierwszego roku życia, czasami maksymalnie 3 miesiące szybciej.

Reklama

Głowa jest u tej rasy średniej wielkości i zachowuje odpowiednie proporcje w stosunku do reszty ciała, a czaszka jest nieco wypukła. Ma klinowaty kształt – jest węższa u nasady nosa i stopniowo rozszerza się aż do uszu. Te z kolei są sporych rozmiarów, szerokie u nasady, a od środka rosną w nich delikatne włosy. Nos jest prosty i długi, nie ma na nim załamania.

Zarówno podbródek, jak i szczęki są u tej rasy silne, za to szyja jest podobnie jak cała sylwetka smukła i długa. Również ogon odpowiada takiej charakterystyce – jest długi i już u samej nasady jest dosyć cienki, przy czym dodatkowo zwęża się jeszcze w kierunku koniuszka.

Oczy kota orientalnego krótkowłosego są średniej wielkości, są ustawione pod lekkim kątem, a ich kształt przypomina migdał. Kolor może być mocno niebieski lub zielony, a w przypadku niektórych przedstawicieli rasy (tych o białym umaszczeniu) także występować w różnych odcieniach na obojgu oczu.

Jeśli chodzi o umaszczenie kota orientalnego krótkowłosego, może ono występować w kilku wersjach (takich jak tabby, pręgowany, bikolor, partikolor, szylkretowy oraz oczywiście klasycznie jednolity) oraz w zróżnicowanych kolorach, do których zaliczają się czarny lub tzw. “seal”, dymny, szynszylowy, cynamonowy, płowy, czekoladowy, srebrny, liliowy, niebieski lub łupkowy, prudy, kremowy, biały, a nawet złoty. Nie wszystkie związki  felinologiczne dopuszczają natomiast umaszczenia brzoskwiniowe i karmelowe.

Reklama

Kot orientalny krótkowłosy – charakter

Kot orientalny krótkowłosy jest przyjacielski i towarzyski. Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna oraz całej ludzkiej rodziny, chociaż zazwyczaj wybiera sobie jednego jej członka jako swojego osobistego ulubieńca. Z powodu tej konkretnej cechy charakteru nie najlepiej znosi niestety dłuższe rozłąki i samotne przebywanie w mieszkaniu. Z drugiej strony jeśli ktoś poszukuje prawdziwego pieszczocha, który zawsze skłonny będzie przyjść do swojego opiekuna, położyć się koło niego na kanapie czy fotelu (a jeszcze lepiej bezpośrednio na wybranej części ciała człowieka) i spędzać czas w międzygatunkowych objęciach, kot orientalny krótkowłosy z pewnością będzie w tej sytuacji strzałem w dziesiątkę.

Kot orientalny krótkowłosy wykazuje się też co do zasady dużym poziomem zaufania i otwartości w stosunku do nowo poznawanych osób – chętnie podchodzi do odwiedzających dom gości i jest raczej ciekawy tego, kim są niż wystraszony i niepewny, czy ktoś nie wyrządzi mu krzywdy.

Patrząc całościowo na jego charakter i najważniejsze cechy usposobienia, można powiedzieć, że kota orientalnego krótkowłosego jest “wszędzie pełno” – jest to zwierzak pełen energii, ruchliwy i żywiołowy, który chętnie wskakuje w każdy możliwy zakątek mieszkania i podejmuje najbardziej karkołomne próby kociej kaskaderki meblowej. Koresponduje to doskonale z jego ogólnym usposobieniem – wrodzoną wesołością, pogodnym nastawieniem do życia i skłonnością do wszelkich zabaw i harców.

Poza umiłowaniem typowo fizycznej aktywności, równie dużą wagę przykłada do stymulacji intelektualnej. To kot, który chętnie angażował się będzie w różne formy zagadek do rozwiązania, wymagających od niego nieco więcej czasu, uwagi i przemyślenia strategii. Równie skłonny powinien być do współpracy z człowiekiem przy rozmaitych treningach kojarzonych zazwyczaj z psami niż kotami – te ostatnie można wbrew pozorom również uczyć sztuczek czy rozumienia niektórych słów. Z kotami orientalnymi sprawa jest zdecydowanie ułatwiona, ponieważ są to zwierzęta bardzo inteligentne i szybko oraz chętnie uczące się nowych rzeczy.

Reklama
Reklama

Nie można na pewno o kocie orientalnym krótkowłosym powiedzieć, że brak mu temperamentu, ale jednocześnie jest dużo bardziej opanowany i zrównoważony niż kot syjamski. Wykazuje też zdecydowanie więcej pokojowego nastawienia czy wręcz uległości.

Kot orientalny krótkowłosy – hodowla

Kotu orientalnemu krótkowłosemu należy przede wszystkim zapewnić rozrywkę – jest to kot, który bardzo potrzebuje zabawy i pomimo że na co dzień nie powinien sprawiać kłopotów, warunkiem jest tu odpowiednia opieka ze strony człowieka. Pozbawiony zajęcia kot orientalny krótkowłosy może niestety próbować zapewnić sobie rozrywkę na własną rękę (a raczej łapę) i forma, jaką sobie na to wymyśli, np. niszczenie jakichś znalezionych przedmiotów, niekoniecznie musi spodobać się opiekunowi.

Ze względu na swój silny charakter kot orientalny krótkowłosy może też czasem wykazywać tendencję do badania, na ile może sobie pozwolić, a w razie gdyby opiekun wykazywał bezwarunkową uległość, może się okazać, że kot będzie próbował w miarę możliwości podporządkować sobie opiekuna.

Ze względu na fakt, że kot orientalny krótkowłosy jest bardzo skoczny i ruchliwy warto zadbać o to, aby w mieszkaniu zaaranżowana była odpowiednia, przystosowana do niego “kocia infrastruktura”, taka jak półki i regały, na które mógłby wskakiwać czy połączone z drapakami wielopoziomowe kocie podesty i schowki. Jeśli opiekun nie chce, aby kot był wychodzący, powinien nie tylko zadbać o rozrywkę w środku domu, ale także odpowiednio zabezpieczyć kluczowe miejsca, jak okna (np. siatką) – ze względu na ogólną ruchliwość i skłonność do zabawy kot orientalny krótkowłosy jest potencjalnym uciekinierem w pogoni za dostrzeżonym gdzieś w oddali ptakiem lub gryzoniem.

Z drugiej strony warto też dbać o jego rozwój i wysiłek umysłowy – specjalne zabawki, które zmuszają go do pomyślenia dłużej nad odpowiednim rozwiązaniem będą dla niego doskonałym sposobem na spędzanie czasu i nie powinien z nich zbyt łatwo rezygnować, a raczej traktować jako atrakcyjne wyzwanie, któremu z pewnością będzie w stanie sprostać. Tego rodzaju akcesoria można zakupić w sklepie zoologicznym, ale także zrobić samodzielnie w domu. W internecie można znaleźć wiele przykładów bardzo prostych łamigłówek z ukrytą nagrodą w postaci smakołyków – często można je skonstruować z materiałów dostępnych w absolutnie każdym domu, jak rolka po papierze toaletowym i srebrna folia spożywcza.

Cierpliwy, skłonny do pogłębiania swojej wiedzy i niezrażający się zbyt szybko niepowodzeniem opiekun kota orientalnego krótkowłosego może też z powodzeniem spróbować ćwiczeń, które oparte są na współpracy człowieka z kotem i rozumieniu poleceń – trenować można np. podawanie łapy czy aportowanie zabawek, a więc aktywności kojarzone zazwyczaj raczej z psami.

Kot orientalny krótkowłosy jest bardzo przywiązany do całej swojej rodziny i dobrze dogada się także z obecnymi w domu dziećmi, chociaż najlepiej jeśli są one nieco starsze i nauczone prawidłowego obchodzenia się ze zwierzęciem. Bardzo dobrym pomysłem jest zapewnienie mu drugiego kota jako towarzysza – pomoże to mu lepiej znosić dłuższe nieobecności opiekunów domu, a dodatkowo zapewni komfort związany z możliwością dzielenia “kocich spraw” z przedstawicielem tego samego gatunku, czego nawet najbardziej troskliwy i kochający opiekun nie będzie nigdy w stanie mu dać.

Nie będzie mieć też raczej problemu z zaakceptowaniem innych czworonożnych domowników – po koniecznym w takiej sytuacji ustaleniu wzajemnej hierarchii będzie się jej trzymał i nie będzie próbował dominować ponownie innych zwierząt. Oczywiście w każdym z tych aspektów, jak również w kwestii kontaktu z nowo poznawanymi ludźmi, naturalne predyspozycje kota, mimo że bardzo sprzyjające, mogą łatwo zostać zmarnowane, jeśli opiekun zaniedba proces prawidłowej socjalizacji kota od najmłodszych lat.

Pielęgnacja kota orientalnego krótkowłosego nie należy do skomplikowanych (wystarczy regularne szczotkowanie sierści, np. raz w tygodniu), ale rasa może być narażona na wrodzone wady genetyczne, np. oczu takie jak PRA (postępujące zwyrodnienie siatkówki) czy zez, PKD (wielotorbielowatość nerek), Choroba Taya-Sachsa (gangliozydoza), a także deformacje szczęki czy niewłaściwa ilość palców. Abstrahując od tych potencjalnych schorzeń kot orientalny krótkowłosy żyje między 10 a 20 lat (średnio około 15 lat).

Kot orientalny krótkowłosy – cena

Cena małego kota orientalnego krótkowłosego, pochodzącego oczywiście z legalnie działającej, certyfikowanej i przede wszystkim dobrze traktującej zwierzęta hodowli to zazwyczaj koszt wahający się w przedziale od około 2500 do 3000 złotych. Potencjalny opiekun kota orientalnego krótkowłosego nie powinien mieć problemu z zakupem tej rasy również w Polsce.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Kot Cymric - opis rasy

Kot Cymric jest to siostrzana rasa kotów Manx. Różnią się one długością sierści, bowiem koty [...]

American Curl- opis rasy

American curl jest pięknym, wyjątkowym kotem o bardzo charakterystycznych uszach w  kształcie półksiężyca wywiniętego na [...]

Dodaj komentarz

Reklama