Kot pixie-bob – opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe.

Kot rasy pixie-bob z wyglądu mocno przypomina swego dzikiego kuzyna, rysia rudego zamieszkującego tereny Stanów Zjednoczonych. Ten silnie zbudowany czworonóg uwielbia być towarzyszem ludzi. Ma dużo wewnętrznego spokoju, co sprawia, że idealnie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi czy też dla osób starszych.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Ojczyzną kota rasy pixie-bob są Stany Zjednoczone. To stosunkowo dobrze umięśniony czworonóg, który z powodu swojego wyglądu przypomina w dużym stopniu rysia rudego (amerykańskiego kuzyna rysia europejskiego występującego na tamtych terenach). W języku angielskim ten dziki kot nazywany jest określeniem „bobcat” (termin „bob” oznacza krótki ogon, z kolei „cat” kota). Choć pixie-bob jest mocno zbliżony z wyglądu do rysia amerykańskiego, to jego cechy charakteru są zdecydowanie typowe dla mruczków domowych.

Carol Ann Brewer w roku 1985 zakupiła kota o umaszczeniu cętkowanym, posiadającym krótki ogon, od małżeństwa pochodzącego z podnóża Gór Kaskadowych znajdujących się na obszarze stanu Waszyngton. Zwierzę to posiadało także dodatkowe palce. Natomiast w roku 1986 Carol Ann przygarnęła pod swój dach kota o klasycznym wyglądzie. Czworonóg ten otrzymał imię Keba i choć był na tamten moment mocno niedożywiony, to wzrostem przewyższał on zdecydowanie standardowego mruczka domowego. Należy wiedzieć, że w tamtej okolicy twierdzono, że koty są krzyżówką pupili domowych z rudym rysiem (obecna wiedza stanowczo temu zaprzecza). W każdym razie Keba pokrył kotkę pochodzącą z sąsiedniego domostwa, której imię brzmiało — Maggie. Miot powstały z tego połączenia pojawił się na świecie w kwietniu 1986 roku. Jednego z nowo narodzonych kociąt wzięła Carol Ann. Wybrała ona osobnika rudo – płowego o dzikim umaszczeniu, czyli z lekko rozmytymi cętkami. Zwierzak ten otrzymał imię Pixie. Niewiele później Carol Ann zaobserwowała, że osobniki krótkoogoniaste mają bardzo specyficzny wygląd. Zaintrygowana zaczęła wyszukiwać koty zbliżone wyglądem do siebie (obowiązkowo z posiadające krótki ogon), w celu utworzenia nowej rasy. W związku z postawionym sobie celem jej hodowlę zasiliło 23 osobników pochodzących z Gór Kaskadowych. Ich wygląd był dość charakterystyczny, więc ludzie zaczęli traktować je jako krzyżówkę z rysiem i w bardzo krótkim czasie do systemu rozrodu takich czworonogów dołączyli inni miłośnicy kotów. W roku 1989 Carol Ann opracowała standard rasy. Wynikiem pracy wszystkich tych wielbicieli krótkoogoniastych zwierząt było złożenie wniosku o rejestrację nowej rasy w TICA (Międzynarodowej Organizacji Felinologicznej) i nastąpiło to w 1993 roku. Tymczasem oficjalne zatwierdzenie czworonogów pixie-bob pojawiło się dopiero 5 lat później, czyli w 1998 roku. Dopiero w tym czasie rasa ta otrzymała rangę championa. Aktualnie pixie-bob uznany jest również przez organizacje takie jak ACFA oraz CCA.

Największą popularnością ten czworonóg cieszy się w Stanach Zjednoczonych, lecz na obszarze Wielkiej Brytanii zwierzę zaczyna być coraz bardziej sławne.

Reklama

KOT PIXIE-BOB WYGLĄD:

Kot rasy pixie-bob to zwierzę o masywnej sylwetce, z mocno rozwiniętymi mięśniami. Kształt jego ciała wpisuje się w prostokąt. Czworonóg ten ma głowę dużego lub średniego rozmiaru, wyglądem przypominającą odwróconą gruszkę. Włosy tworzące futro kota rasy pixie-bob rosną na jego policzkach w kierunku ku dołowi, tym samym tworząc charakterystyczne bokobrody podobne jak te pojawiające się na głowie rysia. Uszy tego czworonoga są średniej wielkości i są stosunkowo szerokie oraz głębokie. Ich głębokość jest równa szerokości ich podstawy, z kolei rozstawienie ich na głowie zwierzęcia określane jest jako szerokie. Co więcej, jego uszy na końcach są zaokrąglone, a u odmiany długowłosej pożądane są pędzelki w tym miejscu. Natomiast na ich tylnej powierzchni pojawia się znamię określane mianem „odcisk kciuka”. Kot rasy pixie-bob ma średniej wielkości oczy, które zwykle są głęboko osadzone. Kształtem zbliżone są do trójkąta, zwykle zabarwione na złoty, brązowy bądź agrestowozielony kolor. Jego nos zbudowany jest z dużego lusterka, co czyni go szerokim z lekko zbieżnymi liniami. Ciało tego czworonoga zbudowane jest z muskularnego tułowia, dość krzepkiego, z grzbietem lekko wznoszącym się w kierunku zadu. Pixie-bob ma szerokie boki, tak samo, jak klatkę piersiową. Kończyny jego charakteryzują się długą budową, muskulaturą, a przednie kończyny są zdecydowanie krótsze aniżeli tylne. Łapy tego kota są duże i okrągłe. Czworonóg tej rasy wyróżnia się krótkim na 5 cm ogonem, który powinien być elastyczny, swobodny i ruchliwy na wielu poziomach. Niektóre osobniki mają tę część ciała długości sięgającej ich stawu skokowego. Z kolei, koty posiadające ogon krótszy niż 2,5 cm bądź tak zwany pełny są nieakceptowane i dyskwalifikowane z hodowli. 

Okrywa włosowa tego kota występuje w dwóch odmianach krótkiej i długiej. Koty krótkowłose charakteryzują się krótkim włosem pokrywającym całe zwierzę. Co najważniejsze, one lekko odstają od ciała zwierzęcia. W okolicach brzucha jest on znacznie dłuższy. Natomiast osobniki długowłose charakteryzują się futrem długim na 5 cm, które w dotyku jest miękkie i w całości przylega do ciała zwierzęcia. Umaszczenie tego zwierzęcia zwykle odznacza się cętkowaniem na tle koloru od płowego do rudo-brązowego. Jednak najbardziej pożądanymi osobnikami są te o odcieniach cieplejszych, choć można spotkać także zwierzęta zabarwione na mysią szarość.

Reklama

Dorosły osobnik rasy pixie-bob osiąga wielkość 33 do 38 cm w przypadku kocurów, natomiast kotki są znacznie mniejsze, ponieważ ich wartości mieszczą się w przedziale 33 a 38 cm.

Masa ciała tych zwierząt oscyluje w granicach 5-7 kg u samców i 3–5 kg u samic.

Należy wiedzieć, że dojrzałość fizyczną kot pixie-bob uzyskuje dopiero po ukończeniu 2 lub 3 lat. Natomiast długość życia przeciętnego czworonoga wynosi około 12 – 20 lat. Jednak średnio zwierzę to żyje 14 lat.

Cena za kocię tej rasy pochodzącego z hodowli wynosi 2 700 do 4 500 zł. Niestety na terenie Polski nie występują hodowle tych czworonogów. Młode osobniki są dostępne jedynie poza granicami naszego kraju. Największa ilość miejsc zajmujących się rozrodem kotów pixie-bob można spotkać w Stanach Zjednoczonych, choć w niektórych państwach europejskich również można spotkać hodowle tych zwierząt. Cena za osobnika jest uzależniona od renomy hodowli, pochodzenia, płci oraz wieku czworonoga. Miesięczny koszt utrzymania kota tej rasy wynosi około 120 do 150 zł.

Reklama

KOT PIXIE-BOB PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Kot rasy pixie-bob jest zwierzęciem niewymagającym stosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet osobniki posiadające futro w odmianie półdługiej mogą być wyczesywane tylko raz na tydzień. Należy wiedzieć, że czworonogi te gubią dość mało sierści w ciągu całym roku. Z kolei warto czyścić stosunkowo regularnie temu zwierzęciu uszy i kąciki oczu. Fachowcy zalecają osobnikom niewychodzącym z domu, przycinać pazurki raz na 2 lub 3 tygodnie. Natomiast kotom rasy pixie-bob długowłosym polecane jest podawanie środków pomagających odkłaczać ich organizm.

Zwierzę tego typu określany jest jako bardzo zdrową rasę, a tym samym wytrzymałą i odporną. Jest to ściśle powiązane z dość dużą bazą genetyczną pozyskaną w trakcie tworzenia rasy. Wciąż wielu hodowców praktykuje dołączanie do rozrodu nowych osobników nienależących do obecnej puli genotypowej. Wciąż nie ma pełnego spisu chorób nękających kota pixie-bob, wręcz nie ma zbyt wielu informacji na temat predyspozycji do pojawiających się w obrębie rasy. Niektóre osobniki miewają problemy związane ze znacznie skróconym kręgosłupem. Na szczęście hodowcy nie naciskają mocno na maksymalną redukcję ogona tego kota, więc problemy wynikające ze skrócenia tej części ciała pojawiają się dość rzadko.

Do tej pory zaobserwowano, że niektóre czworonogi należące do rasy pixie-bob wykazują wrażliwość na określone leki oraz część szczepień ochronnych. Jest również narażony na działanie chorób typowych dla kotów, czyli wszystkie związane z jamą gębową.

Zwierzę to powinno być żywione karmą wysokiej jakości o odpowiednio zbilansowanych składnikach. W porównaniu do reszty kotów czworonóg ten nie wykazuje skłonności do tycia.

Reklama
Reklama

KOT PIXIE-BOB CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Kot rasy pixie-bob jest zwierzęciem aktywnym i mocno towarzyskim. Właściciele opisują go jako silnie rodzinnego czworonoga, który w swoim przywiązaniu przypomina psa. Doskonale dogaduje się z dziećmi, będącymi częścią jego ludzkiej rodziny. Nie ma także problemu z porozumieniem się z innymi kotami oraz psami zamieszkującymi domostwo. Pixie-bob przywiązuje się do całej ludzkiej rodziny, z którą uwielbia spędzać czas i się bawić. Ma duże zdolności do nauki na przykład aportowania czy też chodzenia na smyczy. Ma silną potrzebę przebywania blisko swojego człowieka. Dlatego też lubi towarzyszyć mu w każdej codziennej czynności. Równocześnie jest to spokojne zwierzę, lecz nie narzuca się on nadmiernie domownikom, po prostu zawsze jest obok nich. Uwielbia ocierać się głową o głowę swego ukochanego opiekuna, tym samym okazując mu uczucie.

Kot rasy pixie-bob to całkiem głośne i gadatliwe zwierzę. Ma szeroki wachlarz dźwięków komunikacyjnych. Potrafi gruchać, ćwierkać, a nawet warczeć. Jednak mimo różnorodnych umiejętności wokalizacyjnych bardzo rzadko miauczy.

Czworonóg tej rasy określany jest jako niezależny. Dzięki temu bez problemu radzi sobie pozostawiony sam sobie w domu. Mimo wszystko musi on mieć pozostawione zabawki, miskę pełną jedzenia, świeżą wodę w misce oraz czystą kuwetę.

Kot rasy pixie-bob potrzebuje częstych i dość intensywnych zabaw pozwalających na doskonałe rozładowanie jego nagromadzonej energii. Potrafi z dużym zachwytem i radością bawić się w pojedynkę, jak również z człowiekiem. Zwierzę to jest silne oraz bardzo zwinne, lubi wszelką wspinaczkę i jest mocno ciekawy świata. Dlatego warto zamontować mu wiele półek oraz akcesoriów na ścianie, tym samym urozmaicając mu otoczenie, w którym żyje.

Zwierzę to najbardziej preferuje znajome cztery kąty, w związku z tym nie wykazuje chęci do ucieczek czy też oddalania się poza teren domostwa. Jednak mimo wszystko jest to kot, który wykazuje dużą ciekawość wobec otaczających go przedmiotów.

Kot rasy pixie-bob doskonale odnajduje się w towarzystwie ludzi. Nie przeszkadzają mu małe dzieci, wręcz przeciwnie lubi się z nimi bawić, jak również wspólnie drzemać. Z kolei, taka cecha charakteru jak spokój sprawia, że jest idealnym zwierzęciem dla osoby starszej. Jedynym warunkiem jest zapewnienie kotu aktywności fizycznej w odpowiedniej chwili.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Serengeti - opis rasy kota

Serengeti jest kotem mieszanym - krzyżówką rasy bengalskiej i orientalnej krótkowłosej. Koty te znane są [...]

Kot burmski - opis rasy

Koty burmskie są osobnikami otwartymi, bardzo rozrywkowymi i co najważniejsze uwielbiającymi ludzi. Kiedy kot burmański [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama