wyjący pies

Dlaczego psy wyją?

Dlaczego psy wyją? Czy ma to związek z tym, że pochodzą od wilków? Psiaki wyją w przeróżnych sytuacjach i w dzisiejszym artykule opowiem więcej o tym, dlaczego to robią, oraz, czy można coś na to poradzić. 

Dlaczego psy wyją w nocy do księżyca? 

Wycie wywodzi się od dzikich przodków Twojego psiaka, czyli wilków i dzikich psów. Wycie było nawoływaniem pozostałych członków stada do powrotu po polowaniu. Jeśli Twój pies wyje, kiedy tylko wychodzisz z domu, może to oznaczać, że cierpi na lęk separacyjny, przez co bardzo mocno się stresuje i nawołuje nas do powrotu. Możliwe również, że cierpi na traumę z okresu szczenięctwa – może być zbyt wcześnie oddzielony od matki? Takie sytuacje są zdecydowanie lampką alarmową do wezwania behawiorysty

Z kolei tak zwane wycie do księżyca i niepokój zwierzaka są sygnałami, że usłyszał coś niepokojącego, albo po prostu rozmawia z psami w okolicy. 🙂 Właściciele często zastanawiają się też, dlaczego psy wyją gdy jedzie karetka i czy można coś zrobić z takim wyciem? Niestety raczej nie, pamiętajmy, że psy mają o wiele bardziej wyczulony zmysł słuchu od ludzi, przez co słyszą dźwięki, które dla nas mogą być zupełnie niewykrywalne. Potrzeba wycia w takich sytuacjach jest bardzo silnie zakorzeniona w genach psiaka, nie można go za to winić. 

Jakie mogą być inne powody wycia psa? 

Wycie może mieć wiele powodów. Znudzony pies to nieszczęśliwy pies. Ziewanie, wycie i szczekanie mogą być objawem znudzenia. Najlepszym lekarstwem w takiej sytuacji będzie zwiększenie częstotliwości spacerów i zabawy. W innym przypadku frustracja psa będzie rosnąć, a w końcu zależy Ci na tym, by pies był szczęśliwy i zdrowy. 

W kulturze istnieje również pewien przesąd dotyczący wyczuwania przez psów śmierci, przez co do dziś właściciele zastanawiają się, dlaczego psy wyją gdy ktoś umiera i czy faktycznie ma to związek z nadzwyczajnymi mocami tych zwierzaków. Przesąd ten wywodzi się z Wielkiej Brytanii, gdzie uważano, że trzykrotne zawycie psa jest zwiastunem śmierci. Na szczęście można takie opowieści włożyć między bajki. Najlepszym wytłumaczeniem takiego zachowania może być to, że pies wyczuwa smutek osób otaczających umierającą osobę. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Czy psy widzą duchy?

Duchy od wieków fascynowały ludzkość, która do dzisiaj zadaje sobie pytania o ich istnienie. Wielu [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama