Pieseł rasa cena

Pieseł – rasa psa – poznaj bohatera memów

Pieseł – rasa tego bohatera memów od 2013 roku (bo właśnie wtedy mem z piesełem stał się popularny) jest bardzo popularna i można to bez problemu zauważyć na ulicy. Czasami opiekun pieseła wychodzi z nim na spacer, spotyka się z zachwytem, robieniem zdjęć i śmiechami. Jakiej rasy jest pieseł i co warto o nim wiedzieć? 

Pieseł jaka to rasa

Internet jest zasypany zapytaniami „pieseł jaka to rasa?” I „pieseł wow rasa”. Rasa pieseł oczywiście nie istnieje, bohater memu jest rasy shiba inu i pochodzi z Dalekiego Wschodu, a konkretnie z Japonii, a przynajmniej tak się przypuszcza. W kraju kwitnącej wiśni mały psy nazywano właśnie „shiba”, co oznacza krzewy lub zarośla. Nazwa wzięła się stąd, że psy te początkowo były używane do polowań na dziki i ptaki. W związku z tym shiba inu można przetłumaczyć jako „mały pies do polowania w krzewach”. 

Rasa pieseł została uznana w 1937 za pomnik przyrody. Obecnie ta rasa cieszy się popularnością na całym świecie, ale największą zdecydowanie w Ameryce, Holandii, Danii i Belgii. 

Do Polski pies tej rasy przybył dopiero w 1992 roku, właśnie z Danii. Suczka przybyła w 1993 roku, a w 1995 urodził się pierwszy polski miot tej rasy. 

Jaki jest pieseł

Szpic shiba inu jest dość wymagającą rasą i będzie się nadawał dla opiekuna, który ma silną i jednocześnie cierpliwą osobowość. Jednocześnie wielką zaletą tego psa jest jego bezgraniczne oddanie całej rodzinie, bez znajdywania ulubieńców. Shiba anu kocha wszystkich domowników jednakowo i uwielbia się bawić. Należy jednak od szczenięctwa zadbać bardzo dobrze i starannie o jego wychowanie – ta rasa źle wychowana potrafi być naprawdę bardzo uciążliwa. O co warto zadbać? Przede wszystkim o przyzwyczajenie psa do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych. Przycinanie pazurów, zaglądanie w zęby, czyszczenie uszu, szczotkowanie, kąpiele, mycie łapek po spacerze – to czynności, do których trzeba tego psa przyzwyczajać najwcześniej jak się da, ponieważ dorosłe shiby, które nie zostały do nich przyzwyczajone, potrafią stanowczo i nawet agresywnie odmawiać współpracy. 

Reklama

Z całą pewnością warto wybrać się z psiakiem tej rasy na szkolenie i szczególnie mocno zwrócić uwagę na jego przywoływanie – jest to pies dość niezależny. Ponadto wymaga i potrzebuje dużej ilości ruchu, dlatego nie powinno się go trzymać w mieszkaniu i nie nadaje się dla osób, których nie ma dużo w domu – ten pies wymaga dużo uwagi. Nada się jednak bez problemu dla rodzin z dziećmi – lubi dzieci i uwielbia się z nimi bawić. 

Pieseł rasa cena 

Cena szczeniaka rasy shiba inu to wydatek oscylujący w granicach 3500 – 5000 zł. Mimo tak wysokiej ceny, jego miesięczne koszty utrzymania są dość niskie, bo mieszczą się w granicach 100 zł. 

Reklama

Pieseły żyją długo, bo aż 15 – 16 lat i co ciekawe, występują w dwóch wersjach umaszczenia: złotej, która tak dobrze znana jest z memów i czarnej podpalanej. 

Jeśli chodzi o wielkość shiba inu, mierzy on 40 cm w przypadku psów i 37 cm w przypadku suczek. Waga u psów waha się w granicach 9 – 14 kg, z kolei suczki ważą od 8 – 13 kg. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama