Linienie psa

Linienie psa – kiedy występuje i skąd się bierze

Każdy kto ma lub miał w domu psa, prawdopodobnie dobrze zna problem linienia. Linienie psa potrafi być naprawdę uciążliwe dla opiekunów. Szczególnie nasilone jest latem i jesienią, kiedy organizm psa przygotowuje się do innych warunków pogodowych i zmienia szatę na zimową, grubszą, albo letnią, lżejszą. Czym tak naprawdę jest linienie i co warto o nim wiedzieć? 

Sierść jest dla psiaka tym, czym dla nas jest ubranie – chroni go przed warunkami pogodowymi i pełni funkcję termoregulacji. Chroni również psiaka przed urazami, słońcem i bakteriami. Sierść jest wymieniana gruntowanie dwa razy do roku, jesienią i latem, ponieważ po prostu przestaje spełniać swoją funkcję – zimowa staje się zbyt ciepła, a letnia zbyt lekka. Każdy pies linieje, jednak nie każdy linieje z taką samą częstotliwością i intensywnością. Np. pudle zrzucają minimalnie włosy, dlatego trzeba je regularnie strzyc. Linienie trwa zazwyczaj około 1,5 miesiąca i dotyczy całego ciała psiaka. 

Co sprawia, że psiaki linieją? 

Do linienia psa stymulują czynniki zewnętrzne, np. hormony, zdrowie, rodzaj jedzenia – warto dodać, że pies może zrzucać sierść ze stresu, łysieć tylko miejscowo). Czynniki zewnętrzne również są kluczowe dla psiaka, tzn, długość dnia, to, czy pies bierze jakieś leki, jaka jest pogoda za oknem). Tak jak na ludzi, tak na psiaki bardzo silnie działa zmiana światła w otoczeniu – duża ilość sztucznego światła może zaburzyć zegar psiaka i sprawić, że będzie on linieć częściej, niż dwa razy w roku i o wiele bardziej obficie. 

Jeśli widzisz, że Twój psiak linieje bardziej intensywnie i trwa to dłużej, niż powinno, powinieneś się zaniepokoić, ponieważ może to oznaczać jakieś stany zapalne w organizmie, pasożyty, czy poważne choroby, takie jak np. Niedoczynność tarczycy. 

Linienie psa – zapobiegania 

Można na szczęście zrobić kilka rzeczy, żeby sprawić, by linienie nie było tak uciążliwe. Warto jednak uświadomić sobie, jeszcze przed adopcją psiaka, że niektóre rasy są o wiele bardziej predysponowane do obfitego linienia, niż inne. Np. samoyed będzie tracił naprawdę dużo sierści i niewiele będzie można na to poradzić. O wiele mniejszy problem z linieniem będą miały np. Yorki, psy krótkowłose ( w ich przypadku włosa będzie mniej, jednak będzie on ostry i kłujący, lubiący wbijać się w tkaniny i będzie dość trudno się go pozbyć). Dlatego jeśli absolutna czystość w mieszkaniu jest dla Ciebie priorytetem i nie wyobrażasz sobie walającej się sierści (a trzeba pogodzić się z tym, że ona zawsze będzie), lepiej będzie zrezygnować z posiadania psa albo wybrać rasę bez sierści. 

Reklama

Jednak przejdźmy do rozwiązań i tego co można zrobić, żeby psiak tracił mniej sierści. Przede wszystkim – psiaka trzeba czesać. Szczególnie często i intensywnie w okresie linienia. Należy usuwać martwe włosy furminatorem albo specjalną szczotką. 

Szczotkowanie i trymowanie sprawi, że większość sierści zostanie na szczotce, a nie na podłodze, czy poduszkach. 

Reklama

Kolejną kwestią jest suplementacja – warto podawać psiakowi suplementy z kwasami omega 3 i 6, a także cynk i biotynę – sprawią one, że włos będzie o wiele silniejszy. Trzeba jednak pamiętać, że suplementy trzeba psiakowi podawać regularnie, tylko wtedy będą one miały pożądane działanie. 

Można również zastosować preparaty wzmacniające włosy do pielęgnacji, tzn., szampony, odżywki, etc. Warto również zadbać o dietę psiaka, o to, by niczego w niej nie brakowało, można wybrać karmy, które w szczególny sposób dbają o kondycję włosa psiaka. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama