Klatka dla psa – wady i zalety klatek kennelowych.

Choć samo słowo „klatka” źle się kojarzy (a tym bardziej „klatka dla psa”) to wbrew pozorom jest to doskonały i wygodny sprzęt dla kudłatych członków rodziny. 

Wiele osób uważa, że, zamykanie w takim miejscu swojego ukochanego czworonoga to zwyczajne bestialstwo czy sadyzm. Okazuje się jednak, że umiejętnie wprowadzone korzystanie z klatki przez psa w codziennym życiu staje się oczywistym miejscem jego spoczynku, azylem, bezpiecznym kątem.

DO CZEGO SŁUŻY KLATKA DLA PSA?

Wiele psów potrzebuje mieć swój ciasny, mało widoczny kąt, do którego będzie mógł udać się w momencie stresującej dla niego sytuacji, bądź po prostu do odpoczynku. Choć nie każdy ma świadomość to np. remont przeprowadzany u sąsiada, wizyta w domu nowych ludzi, burza z piorunami albo włączony odkurzać może wywoływać lęk u psa (a nawet kota).

Niewielkie przestrzenie są potrzebne zwierzętom w momencie zagrożenia. Dopiero w ciasnym miejscu są one w stanie przejść z trybu „czuwanie” w tryb „głęboki sen”. Dlatego też pojawiły się na rynku klatki, które są w stanie zapewnić czworonogowi schronienie, umożliwić mu odpowiedni odpoczynek (*przeciętny pies powinien spać głębokim snem ok. 14 godzin).

Jeżeli właściciel odpowiednio wprowadzi użytkowanie przez zwierzę takiego miejsca, wykona z nim trening oswajający, zapoznający z takim pomieszczeniem. To przyzwyczajony już pies będzie traktował klatkę jako swoje legowisko, przestrzeń do regeneracji. W związku z tym należy pamiętać, że nie powinno się go z niej na siłę wyciągać, zaczepiać go czy drażnić. Czworonóg przebywający w jej środku musi mieć w niej zapewnioną ciszę i spokój.

Reklama

JAKI PIES POTRZEBUJE KLATKI?

Klatka kennelowa (bo taka jest jej pełna nazwa) to sprzęt odpowiedni dla każdego typu psa. Nie zależnie od rozmiaru, masy czy rasy. Mogą z niej korzystać zwierzęta małe i duże, młode i stare, aktywne fizycznie i leniwe kanapowce. Nawet psiaki po przejściach, które jakiś czas (większy bądź mniejszy) spędziły żyjąc w schronisku dla bezdomnych psów, mogą korzystać z klatki kennelowej. Ma ona na celu ograniczyć dostęp niepotrzebnych, często stresujących bodźców, a czworonogi zabrane z psiego bidula często potrzebują dużo spokoju i poczucia bezpieczeństwa. 

Dobrze jest przyzwyczajać zwierzę od najmłodszych lat (szczenięcych) do użytkowania klatki kennelowej. Wystarczy sprawić by miejsce to stało się atrakcyjniejsze dla malucha i z pewnością będzie ono chętniej w niej przebywać. 

Reklama

Tego typu miejsce będzie idealne dla psów z problemami behawioralnymi. Zwłaszcza dla osobników cierpiących na silny lęk separacyjny. Oczywiście nie jest to złoty środek na pozbycie się tego problemu u zwierzęcia. Nic bardziej nie pomoże jak odpowiednia terapia z psim behawiorystom czy trening z właścicielem. Jednakże klatka kennelowa w tym przypadku może w dużym stopniu pomóc – psu i opiekunom. 

Wielu fachowców poleca stosowanie tego sprzętu u osobników biorących udział w psich wystawach, zawodach, konkursach. To bez wątpienia bardzo stresogenna sytuacja w związku z tym takie miejsce do ochłonięcia i wyciszenia okazuje się być bardzo przydatne. 

Klatka kennelowa przydaje się opiekunom i zwierzętom, także podczas wypraw np. samochodowych. Obecnie dostępnych jest wiele modeli mieszczących się do auta, a tym samym umożliwiających spokojne podróżowanie psom. Można również spotkać się z opiniami, że korzystanie z takiego sprzętu w trackie wyjazdu w znacznym stopniu niweluje objawy choroby lokomocyjnej u czworonogów.

RODZAJE KLATEK:

Obecnie rynek oferuje wiele modeli klatek. W związku z tym przed jej zakupem warto się zagłębić w różne proponowane warianty.

Reklama

Klatki plastikowe to dobre rozwiązanie dla psów należących do mniejszych ras (o niewielkich rozmiarach). Idealnie sprawdzają się do transportu zwierząt. Cechują się dużą lekkością i dzięki temu poróżowanie z pupilem zwłaszcza środkami transportu zbiorowego staje się zdecydowanie łatwiejsze. Takie rozwiązanie będzie przydatne dla osób przewożących często swego czworonoga na różnego rodzaju wystawy, konkursy czy szkolenia. Plastikowe klatki zapewniają psu trwałe oraz bardzo stabilne schronienie. Jednakże dużym minusem w tym przypadku jest wentylacja, która częściowo jest ograniczona poprzez całą konstrukcję. Dlatego też taki wariant nie nadaje się do zamykania psa podczas nieobecność w domu właściciela. 

Klatki materiałowe charakteryzują się najlżejszą budową i lekkim wykonaniem. Zatem ich główną funkcją jest transport psa z miejsca do miejsca. Z kolei największą wadą takiego wariantu jest jego nietrwałość, zwłaszcza na psie zęby czy pazury. Natomiast wentylacja w tego typu klatce jest na odpowiednim poziomie, a dużą jej zaletą jest to, że nie używaną można swobodnie złożyć i schować. Mimo wszystko nie jest to dobry sprzęt na zamykanie psa podczas samotnego pobytu w domu.

Klatki metalowe są najbardziej trwałe. Dzięki swej budowie zapewniają zwierzęciu stabilny i bezpieczny azyl. Taka wersja klatki może również przydać się w trakcie transportu psa lecz w jej przypadku należy liczyć się z jej duża wagą oraz dużymi rozmiarami. Oznacza to, że auto powinno posiadać sporo wolnej przestrzeni, aby owa klatka mogła się zmieścić. Część osób uważa, że pod kątem estetycznym pozostawia wiele do życzenia. W związku z takimi opiniami producenci klatek kennelowych metalowych mają w swej ofercie co raz więcej opcji różnokolorowych.

JAK WYBRAĆ IDEALNĄ KLATKĘ DLA PSA?

Dokonując zakupu klatki powinniśmy zwrócić uwagę na kilka jej aspektów. Po pierwsze – gabaryty psa: zwierzęta masywniejsze, o dużych rozmiarach powinny użytkować sprzęt także duży o większej i stabilniejszej konstrukcji. Po drugie – sposób jej składania: jest to istotne dla osób korzystających z klatki tylko w celach transportowych. Po trzecie – występowanie rączki: taka opcja jest czysto związana z wygodą przenoszenia sprzętu wraz z zwierzęciem; istnieją wersje z łatwo zdejmowanym i montowanym uchwytem. Po czwarte – ilość drzwiczek oraz sposób ich umiejscowienia: wybór klatki z większą ilością otworów umożliwia użytkowanie jej przez więcej niż jedno zwierzę, dodatkowo ułatwia ona jej eskpozycję oraz jej aranżację w domowej przestrzeni. Po piąte – sposób zamykania: zazwyczaj zamknięcie tworzą proste skobelki lecz w sytuacji gdy pies potrafi samodzielnie otwierać drzwiczki warto rozważyć zakup dodatkowego zamknięcia. Po szóste – rodzaj podłogi: oczywiście każdy rodzaj klatki kennelowej uprzednio wyścielamy wygodnym posłaniem dla czworonoga lecz jej wykonanie ma duży wpływ na głośność sprzętu w trakcie zmiany pozycji psa. Po siódme – występowanie ścianki działowej: jest to dość istotny element w przypadku korzystania z tego typu sprzętu przez szczenię. 

Reklama
Reklama

W JAKI SPOSÓB DOBRAĆ ROZMIAR KLATKI DO PSA?

Klatka kennelowa bez względnie musi być dopasowana do gabarytów czworonoga mającego ją w przyszłości użytkować. Oznacza to, że nie będzie ona służyła tylko i wyłącznie jako legowisko lecz również jako transporter i narzędzie w szkoleniu wychowawczym.

Rodzaj klatki a raczej materiał, z którego została stworzona jest drugorzędną sprawą przy jej wyborze. Najważniejsze jest aby była na tyle duża aby zwierzę mogło w niej swobodnie stać, leżeć z wyciągniętymi łapami oraz bez problemu w niej się obracać. Warto więc po prostu zmierzyć swego pupila od czubka jego nosa aż do podstawy jego ogona i dodać do uzyskanego wyniku 20 cm. Jednakże trzeba zadawać sobie sprawę, że im więcej wolnej przestrzeni w środku klatki kennelowej tym większe istnieje ryzyko, że zwierzę uzna ją również za swą toaletę. W większej przestrzeni psu łatwiej jest wydzielić sobie miejsce do odpoczynku oraz łazienkę. 

JAK URZĄDZIĆ KLATKĘ DLA PSA?

Zapewne wnętrze takiego sprzętu dla czworonoga powinno charakteryzować się dużą swobodą oraz wygodą. W związku z tym polecane jest wyścielanie jej podłogi przyjemnym legowiskiem zwierzęcia. Najlepszym rozwiązaniem będzie to, z którego pies już korzysta. Można dołączyć też ulubione zabawki, koc lub poduszkę. Dobrym rozwiązaniem jest przykrycie klatki kocem (ale nie szczelnie! jedna ścianka powinna zostać odsłonięta). Metoda ta sprawi, że tzw. kennel stanie się miejscem jeszcze bardziej przytulnym, trochę odciętym od bodźców płynących z otoczenia. Umożliwi to psu szybsze i łatwiejsze wyciszenie się. Włożenie do środka klatki miski z wodą oraz przekąsek doskonale sprawdzi się w sytuacji gdy czworonóg zostanie w niej zamknięty podczas nieobecności w domu, właściciela.

DO CZEGO NIE SŁUŻY KLATKA KENNELOWA?

Klatka kennelowa nie może być stosowana jako kara dla psa. Musi być ona stałym elementem domu, w którym zwierzę mieszka i być dostępna dla niego przez całą dobę. Klatka nie służy aby zamykać czworonoga w momencie jego nieposłuszeństwa czy złego zachowania. Takie wykorzystywanie tego typu sprzętu może mocno zaburzyć chęć korzystania z niego przez psa czy sposobu jej spostrzegania. 

CZY KLATKA KENNELOWA JEST TYLKO DLA PSA?

Taki rodzaj sprzętu głównie wykorzystywany jest przez właścicieli psów. Jednakże co raz więcej osób posiadających koty czy fretki z chęcią kupują klatki kennelowe. Oczywiście i w tym przypadku należy wziąć pod uwagę gabaryty zwierzęcia tak, aby była ona dla niego przestrzenią bezpieczną, wygodną oraz miejscem zapewniającym mu podstawowe potrzeby.

GDZIE MOŻNA KUPIĆ KLATKĘ KENNELOWĄ?

Klatki kennelowe są na tyle popularne, że można je dostać w sklepach zoologicznych stacjonarnych oraz internetowych. Jest możliwość zakupu jej na zamówienie, dostosowanej do indywidualnego gustu oraz potrzeb. Jednak taka klatka kennelowa będzie zdecydowanie droższa od modeli dostępnych w sklepach.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Klatka dla psa – wady i zalety klatek kennelowych.

  1. Kokos – piesek ze schroniska w typie pekińczyka, adoptowany przez nas rok temu. Klatkę od razu przyjął bardzo naturalnie. Zamawialiśmy przez internet, więc trochę byłam niespokojna czy w rzeczywistości będzie psu i nam odpowiadała. Jesteśmy bardzo zadowoleni z takiej: https://canilove.pl/pl/p/Midwest-Klatka-Ultima-Pro-730-UP-78x55x60/2443
    Za niedługo od znajomych weźmiemy szczenię jamnika i chcielibyśmy kupić mu taką samą, a nie jestem pewna jak duży urośnie. Na stronie sklepu są wymienione rasy dla jakich dedykowana jest ta klatka. Klatka ma panel dzielący więc dopasować do rosnącego psa to nie problem.
    Chciałam się zapytać i upewnić czy TEN SAM ROZMIAR tej klatki będzie dobry dla dorosłego jamnika?

Dodaj komentarz

Reklama