Catahoula leopard dog – opis rasy

Catahoula leopard dog to pochodzący z Luizjany pracujący, niezależny i pewny siebie pies. Potrafi być bardzo nieufny w stosunku do obcych, jednak jego domownicy mogą liczyć na lojalnego, troskliwego i gotowego chronić ich za wszelką cenę członka rodziny.

Catahoula leopard dog – opis rasy

Dokładne początki rasy catahoula leopard dog wciąż są w dużej mierze przedmiotem spekulacji. Wiadomym jest bez wątpienia, że powstała ona na terenie współczesnych Stanów Zjednoczonych, a dokładnie w położonym na południu stanie Luizjana (pełna nazwa tej rasy to louisiana catahoula leopard dog). Nie ma jednak stuprocentowej pewności co do tego, kim dokładnie byli jej pierwsi przodkowie, skąd pochodzi jej nazwa ani nawet czy można ją uznać za odrębną rasę –  catahoula leopard dog akceptowany jest przez dwie organizacje amerykańskie (United Kennel Club i American Kennel Club), ale nie przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Podstawowa teoria odnośnie pochodzenia louisiana catahoula leopard doga zakłada, że początki tej rasy związane są z krzyżowaniem się rdzennych psów amerykańskich – przypominających kojota wilków czerwonych – z psami przybywającymi do Nowego Świata wraz z hiszpańskimi konkwistadorami (prawdopodobnie były to psy w typie mastifa i charty). Według niektórych specjalistów do tego specyficznego miksu genetycznego swoją cegiełkę mogli też dorzucić osadnicy francuscy – wraz z nimi do Ameryki przybyłu bowiem psy rasy Berger de Beauce, zwane potocznie beauceronami.

Przybywający do Nowego Świata osadnicy szybko zauważyli, że nietypowo wyglądające miejscowe psy wspaniale sprawdzają się w różnego rodzaju istotnych pracach na rzecz ludzi – rdzenni mieszkańcy wykorzystywali przodków dzisiejszym catahoula leopard dogów m.in. do zaganiania i pilnowania stad bydła oraz innych zwierząt gospodarskich. Nieco mniej chlubnym, lecz powszechnym w tamtych czasach zajęciem tych psów było także uczestniczenie w polowaniach na jelenie, dziki, rysie czy niedźwiedzie.

Istnieją liczne teorie co do etymologii drugiego członu nazwy louisiana catahoula leopard dog – za najbardziej prawdopodobną uznaje się tę związaną z nazwą jednego z plemion miejscowej, rdzennej ludności. Chodzi tutaj o plemię Choctaw, które zamieszkiwało obszar współczesnej Luizjany, Alabamy, Florydy i Mississippi – jego oryginalna nazwa mogła zostać zniekształcona przez przybyszów, co zaowocować miałoby właśnie powstaniem słowa “catahoula”.

Reklama

Na szczęście jeśli chodzi o bardziej współczesną historię, losy louisiana catahoula leopard doga są już dużo łatwiejsze do odtworzenia – pierwsze próby usystematyzowania hodowli podjęte zostały przez dwóch braci – Rezina i Jamesa Bowie, którzy na kartach historii zapisali się po jej niewłaściwej stronie, jako właściciele plantacji Acadia i przemytnicy niewolników. Trzeba mimo to przyznać, że to w wyniku ich zainteresowania psami louisiana catahoula leopard dog, które udało im się zaszczepić również swoim dzieciom, powstały trzy podstawowe linie w ramach tej rasy, zróżnicowane pod kątem wielkości i umaszczenia. Współcześni przedstawiciele rasy louisiana catahoula leopard dog są potomkami właśnie tych trzech linii.

Kolejne kroki milowe w historii rasy przypadają na wiek XX. Na początku tego stulecia popularności tej rasie przysporzyło zainteresowanie samego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Theodore’a Roosevelta. 9 lipca 1979 roku rasa została uznana dekretem gubernatora Luizjany za oficjalnego psiego reprezentanta tego stanu, a 1 stycznia 1995 roku – oficjalnie zaakceptowana przez amerykański United Kennel Club.

Reklama

Catahoula leopard dog – wygląd

Catahoula leopard dog to pies średniej wielkości – dopuszczalny zakres jeśli chodzi o wysokość w kłębie wynosi 56 – 66 cm w przypadku samców i 51 – 61 cm w przypadku samic. Ich waga to według wzorca odpowiednio 30 – 40 kg i 25 – 35 kg, przy czym istotne jest, aby pozostawała ona proporcjonalna do wysokości w kłębie.

Prawidłowo zbudowany catahoula leopard dog jest nieco dłuższy niż wyższy. Jego grzbiet jest szeroki i dobrze umięśniony, a lędźwie krótkie, mocne i delikatnie wygięte. Żebra są dobrze wysklepione i sięgają mocno do tyłu, a klatka piersiowa jest głęboka, umiarkowanie szeroka i sięgająca co najmniej do łokci. Szyja jest dobrze umięśniona, ale odpowiedniej długości – nie powinna być ani za krótka i przez to zbyt gruba, ani zbyt wątła.

Również głowa catahoula leopard doga jest mocno zbudowana, ale jednocześnie pozostaje harmonijna w stosunku do reszty ciała. Kiedy patrzy się na nią z boku, długość czaszki oraz długość kufy powinny być mniej więcej takie same i być połączone wyraźnym stopem. Sama czaszka jest szeroka i płaska, a policzki są dobrze rozwinięte.

Catahoula leopard dog ma opadające, krótkie do średniej długości uszy, które są szerokie u nasady i stopniowe zwężają się w kierunku lekko zaokrąglonego zakończenia. Ich kształt jest trójkątny, a kiedy pies jest czymś zainteresowany, wewnętrzna krawędź ucha przybliża się do policzka. Oczy są średniej wielkości, mają zaokrąglony kształt, a ich kolor może być według wzorca dowolny – dopuszczalna jest też heterochromia, a więc oczy w dwóch różnych kolorach. Podobnie dowolne zasady obowiązują jeśli chodzi o kolor powiek oraz nosa.

Reklama

Sierść catahoula leopard doga jest krótka lub średniej długości, nie ma podszerstka i przylega do ciała psa. Jeśli chodzi o występujące u tej rasy umaszczenie, potrafi ono być w naprawdę wielu wariantach kolorystycznych – ze względu na fakt, że są to psy przeznaczone przede wszystkim do pracy, kwestie wyglądu od zawsze pozostawały drugorzędne (pod warunkiem oczywiście, że np. budowa ciała była prawidłowa i nie utrudniała pracy czy ruchu). Charakterystycznym dla catahoula leopard doga jest umaszczenie z jednym bazowym kolorem i kontrastującymi plamkami w jednym lub większej liczbie innych kolorów. W innych wariantach umaszczenia mogą to być kontrastowe paski lub łaty. Popularne umaszczenia to np. czekoladowo – marmurkowe, niebiesko – marmurkowe, czekoladowe, czarne, rude czy pręgowane.

Catahoula leopard dog – charakter

Catahoula leopard dog to pies, którego charakter potrafi przypominać zmieniający się wygląd kameleona – przy pracy potrafi być niezwykle skupionym, poważnym i nie dającym się wytrącić z równowagi profesjonalistą, aby zaraz po powrocie do domu zmienić całkowicie swoje zachowanie, zmieniając się w skorego do harców i beztroskiego wesołka.Przez cały ten czas jedno się natomiast nie zmienia – jest to rasa, która zna swoją wartość i pozostaje pewna siebie, odważna i niewzruszona nawet w obliczu trudnych i stresujących sytuacji.

Są to jednocześnie psy obdarzone sporym temperamentem, a także bardzo inteligentne – łatwo i chętnie uczą się nowych rzeczy, chociaż współpraca z nimi nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wykazują się też sporą dawką niezależności. Wynika to z faktu, że przez dużą część swojej historii pełniły rolę psów uczestniczących w polowaniach – wykształciły w sobie w związku z tym dosyć dużą umiejętność samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji, która w niektórych sytuacjach może się niestety przeradzać w upór i niechęć do wykonywania poleceń opiekuna.

Kolejną cechą charakteru, która bezpośrednio związana jest z czysto użytkową przeszłością psów rasy catahoula leopard dog jest ich mocno rozwinięty instynkt stróżujący – są one niezwykle czujne i z łatwością wychwytują każdą najdrobniejszą zmianę w otoczeniu i wszystkie potencjalnie niepokojące bodźce. Przekłada się to zresztą nie tylko na samo terytorium, ale również na członków swojej rodziny czy nawet domowe przedmioty – instynkt obronny potrafi się u tych psów mocno uaktywniać w wielu sytuacjach.

Reklama
Reklama

Wiąże się to też z inną cechą tej rasy, jaką jest wrodzona nieufność w stosunku do obcych. Niestety o ile domownicy mogą liczyć na ogromne oddanie i lojalność ze strony catahoula leopard doga, ludzie których nie zna muszą naprawdę długo pracować na to, aby zostać dopuszczonymi do kręgu zaufania. Pomimo że psy tej rasy co do zasady nie powinny wykazywać ani zachowań lękliwych ani agresywnych, bardzo wiele zależy tutaj od opiekuna, jego umiejętności pracy z psami i tego, na ile poważnie potraktuje proces socjalizacji psa.

Catahoula leopard dog – hodowla

Catahoula leopard dog jest psem, którego hodowla nie należy do najłatwiejszych – najlepiej, jeśli jego opiekun ma już doświadczenie w wychowywaniu psów i jest w stanie odpowiednio go prowadzić, aby uniknąć niepożądanych zachowań. Podstawę jest w tym przypadku żelazna konsekwencja i stanowczość, dzięki którym pies będzie dobrze rozumiał panujące w domu zasady, ale jednocześnie pozostawanie w każdej sytuacji spokojnym i opanowanym.

Psy tej rasy potrafią być wspaniałymi i opiekuńczymi towarzyszami dla dzieci, jednak dopóki są szczeniakami nie mają jeszcze dobrego wyczucia i często mogą być niedelikatne w czasie zabawy. Istotne jest więc, aby przynajmniej jeden dorosły zawsze pilnował czy nie wymyka się ona spod kontroli – dzięki temu będzie można mieć pewność, że ani pies ani dziecko nie zrobią sobie wzajemnie krzywdy.

Ze względu na dużą nieufność w stosunku do obcych, a także instynkt stróżujący, kluczowa jest prawidłowa socjalizacja szczeniaka louisiana catahoula leopard dog. Już od pierwszych miesięcy, kiedy tylko będzie mógł przebywać na zewnątrz po otrzymaniu wszystkich niezbędnych szczepień, szczeniak powinien być jak najczęściej wyprowadzany na spacery. To właśnie tam ma bowiem okazję poznać nowych ludzi i inne psy i przekonać się osobiście, że w przypadku większości z nich nie ma powodów do obaw. Równie istotne jest zmienianie miejsc wycieczek i tras spacerów, aby pies miał także kontakt z innymi nowymi bodźcami i zapachami.

Catahoula leopard dogi są niezwykle sprawne fizycznie i wytrzymałe, doskonale odnajdą się więc w rozmaitych psich sportach i treningach, takich jak agility, sporty obronne czy nauka posłuszeństwa. W przypadku tej ostatniej należy jednak wziąć poprawkę na dużą niezależność tej rasy – uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać niepowodzeniami.

Catahoula leopard dog – cena

Catahoula leopard dog nie jest rasą popularną w Polsce – hodowli jest niewiele, a koszt szczeniaka to około 4500 – 5000 złotych. Alternatywą może być wybór zagranicznej hodowli – w sąsiednich Czechach, gdzie rasa jest nieco bardziej rozpowszechniona, za szczeniaka rasy catahoula leopard dog płaci się orientacyjnie około 1000 euro.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Lancashire heeler - opis rasy

Lancashire heeler to czworonóg niepozorny - zarówno pod kątem rozmiarów, jak i wyglądu, niekojarzącego się [...]

Szpic duży - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 4, nr wzorca 97. Największy przedstawiciel rodziny szpiców – szpic duży. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama