AKITA AMERYKAŃSKA

Akita Amerykańska to wychodowana przez Amerykanów rasa wywodząca się od japońskich akit. Akity Amerykańskie charakteryzują się mocniejszą budową, bardziej różnorodnym umaszczeniem i nieco innymi proporcjami głowy. Akity Amerykańskie są uparte lecz bardzo inteligentne, można je wyszkolić tylko dzięki uprzejmości i cierpliwości w szkoleniu, wywieranie presji podczas szkolenia sprawi że pies nie będzie nas słuchał lub może nawet prowadzić do agresji. Są doskonałymi towarzyszami, nadają się do zaprzęgów jak również do stróżowania. Psy te są bardzo wierne i przywiązane do właściciela, czym nie różnią się od akit-inu. O przywiązaniu akit idealnie opowiada historia psa Hachi-Ko, który jeszcze przez 9 lat od śmierci właściciela wypatrywał na dworcu swojego ukochanego pana.

Historia

Historia Akity amerykańskiej zaczyna się tak naprawdę dopiero po drugiej wojnie światowej, kiedy amerykańscy żołnierze przywozili do domu Akity z Japonii. Z powodu restrykcyjnych przepisów nie pozwalających na dokarmianie psów innych niż wojskowe Japońskie akity krzyżowano z owczarkami niemieckimi i właśnie te większe i silniejsze od typowych akit psy wpadły w oko amerykanom.  W ciągu lat po wojnie wykształciły się znaczne różnice w wyglądzie rasy japońskiej i amerykańskiej. Japończycy preferowali psy mniejsze o tradycyjnym umaszczeniu, podczas gdy amerykanie woleli psy większe i silniejsze. Brak porozumienia między amerykańskimi i japońskimi hodowcami doprowadził do zakazu importu do stanów Akit Inu. W 1992 związki Kynologiczne USA i Japonii doszły do porozumienia w sprawie importu Akit, jednak przez lata różnice między rasami stały się zbyt duże i łączenie ich nie jest już wskazane.

Charakter

Akita amerykańska bardzo lubi pieszczoty i bardzo przywiązuje się do właściciela. Jest psem spokojnym o zrównoważonym charakterze. Nie jest psem hałaśliwym i reaguje tylko wtedy kiedy dzieje się coś podejrzanego, rzadko zwraca uwagę na obcych przechodniów czy rowerzystów na spacerach. Nieznane osoby toleruje o ile właściciel jest do nich nastawiony przyjaźnie.

Akity są dominujące, dlatego stosunki z innymi psami w stadzie muszą być ustalone przez właściciela, w innym wypadku może dochodzić do walk o przywództwo. Akita amerykańska bez większych problemów dogaduje się z kotami, jednak musi być do nich przyzwyczajana od szczeniaka.

Reklama

Należy również pamiętać że Akita Amerykańska wywodzi się ze szpiców, i jak każdy szpic jest wielkim indywidualistą. Odpowiednio szkolony będzie łagodny i serdeczny dla właścicieli i jego rodziny, jednak w stosunku do obcych pozostanie nieufny. Źle wyszkolony będzie starał się zdominować opiekuna, a raz zdobytą pozycję w rodzinie będą wszelkimi sposobami bronić.

Akita nie lubi bezczynności, jest aktywna i wytrzymała, dlatego najlepiej czuje się jeśli ma zapewnioną odpowiednio dużą ilość ruchu. Oprócz spacerów warto zastanowić się nad uprawianiem psich sportów np.: dogtrekking, tropienie czy zaprzęgi.

Reklama

Ze względu na swoje rozmiary i sporą siłę nie jest polecana jako towarzysz dla dzieci, zazwyczaj dogaduje się z dziećmi jednak samym rozmiarem może niechcący zrobić krzywdę dziecku.

Akita Amerykańska może żyć w mieszkaniu, jednak właściciel musi zadbać o odpowiednią ilość ruchu i kondycje fizyczna psa.

Akita Amerykańska szczeniaki – gdzie kupić? jaka cena?

Szczeniaki akity amerykańskiej najlepiej kupić w renomowanej hodowli, dzięki temu jesteśmy pewni że nasz pies to rzeczywiście akita amerykańska. Akity są z natury odporne jednak wybór kiepskiej hodowli może sprawić ze trafimy na pieska bardziej podatnego na choroby. Dobrym wyborem będzie zakup psa z hodowli zrzeszonej w związku kynologicznym, ceny takich szczeniaków wąchają się od 2000zł za psa z rodowodem do 8000 zł za psa po championach.

Reklama

Żywienie

W kwestii pokarmu Akita nie jest psem wymagającym. Najważniejsze to zwracanie uwagi na odpowiednie proporcje białka w pożywieniu gdyż akita ma tendencje do alergii pokarmowych. Pomimo swojej wielkości Akita Amerykańska nie potrzebuje dużo pokarmu, ponieważ posiada świetny metabolizm który bardzo dobrze wykorzystuje wszystkie dostarczone kalorie.

Niektóre akity dobrze reagują na pożywienie naturalne i surowe tzw. Dieta BARF, jeśli jednak zdecydujemy się na podawanie jej domowego jedzenia należy pamiętać o niedoborach wapnia i witamin które powinniśmy uzupełniać odpowiednimi suplementami.

Jednak dla ludzi zabieganych i wygodnych, dostępne jest wiele gotowych karm na ras dużych z odpowiednimi ilościami mikro i makro elementów jak również witamin i glukozaminy.

Reklama
Reklama

Pielęgnacja

Akita linieje dwa razy w roku, w okresie linienia należy czesać psa doraźnie, można to robić nawet codziennie ale zwykle wystarcza co kilka dni lub raz na tydzień. Należy pamiętać że skóra jest wtedy wrażliwa i podatna na podrażnienia więc psa trzeba wyczesywać delikatnie. Najlepiej nadaje się do tego metalowy grzebień lub zgrzebło, sprawdza się równie twarda szczotka tzw pudlówka.

Kąpiel najlepiej robić w miarę potrzeby używając szamponów po sierści twardej i podkreślających umaszczenie. Idealna sierść akity powinna odstawać od ciałą dlatego nie powinno stosować się odżywek i kosmetyków obciążających włos. Przyzwyczajona od szczeniaka akita pozwala suszyć się suszarką.

Wzorzec rasy

Wygląd:

Żywy pies, duży, masywnej budowy dobrze wyważony i o mocnym kośćcu

Silnie zaznaczone cechy płciowe

Pies pełen godności, odważny o żywym usposobieniu

Suki dłuższe od psów.

Głowa płaska i szeroka między uszami, nos duży czarny, uszy małe i grube, trójkątne z zaokrąglonymi końcami, lekko nachylone do przodu

Grzbiet prosty, lędźwie szerokie i muskularne, dobrze rozwinięta klatka piersiowa.

Ogon gruby, wysoko osadzony, mocno owłosiony, noszony nad grzbietem lub na boku.

Wady i zalety

Wady:

Dwa razy w roku obficie linieje

Źle wychowana jest agresywna w stosunku do innych psów

Silny instynkt myśliwski sprawia że podążając za tropem nie słucha właściciela

Charakter dominujący, może próbować podporządkować sobie członków rodziny

Zalety

Bardzo przywiązuje się do właścicieli.

Pies bardzo wierny

Szybko się uczy, jeśli podchodzi się do niego z konsekwencją

Łatwy w pielęgnacji ponieważ sierść nie wchłania brudu

Ciekawostki

  1. Pies samurajów i shogunów stosowany do polowań na „Grubego Zwierza”, para tych psóch ( pies i suka ) potrafią osaczyć i pokonać niedźwiedzia grizzly
  2. Niektóre ze źródeł Japońskich przedstawiają akity jak psy pomagające rybaką w połowach, pies potrafi zanurkować do głębokości 1 metra by złapać rybę.
  3. Drewniane posążki Akit wykonane przez Japońskich rzeźbiarzy były stosowane jako prezenty świąteczne przynoszące szczęście obdarowanemu
  4. W 1957 roku japońska ekspedycja uciekając przed załamaniem pogody na biegunie południowym porzuciła 20 akit, po trzech latach ekspedycje wznowiony a w dawnym obozie odnaleziono 12 z 20 akit, były zdrowe pomimo ekstremalnych warunków
  5. W Tokio przy wejściu na dworzec Shibuya znajduje się pomnik psa Hackiko, który przychodził na dworzec po swojego pana przez dziewięć lat po jego śmierci

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak zrobić legowisko dla psa?

Jako właściciel psa wiesz, że Twój futrzany przyjaciel zasługuje na wszystko, co najlepsze. Wśród kolorowych [...]

Jedna myśl na temat “AKITA AMERYKAŃSKA

Dodaj komentarz

Reklama