Terrier Bostoński rasa psa

Boston Terrier – opis rasy, cena, hodowla, charakter

Boston terrier jest radosnym psiakiem, cudownym towarzyszem i przyjacielem całej rodziny. Będzie czuł się bardzo dobrze zarówno w domu w ogrodem, jak i w mieszkaniu. Tak naprawdę najważniejsze jest dla niego to, żeby nie spędzał czasu w samotności, czuje się wtedy bowiem bardzo nieszczęśliwy i przybity. Co warto wiedzieć o boston terierze? 

Boston terrier charakter 

Boston terriera często nazywa się amerykańskim dżentelmenem. Nie bez powodu! Jest to psiak o bardzo eleganckim i smukłym wyglądzie, i bardzo dostojnym i pogodnym jednocześnie charakterze. Przypomina nieco buldoga, ale jego budowa jest smuklejsza, a pyszczek zgrabniejszy. Psiak ten bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i uwielbia spędzać z nim czas, leżąc mu na kolanach, czy w niedalekiej odległości na kanapie. Potrafi upominać się o poświęcenie mu czasu. Warto, żeby przez większość czasu ktoś z domowników był w domu, ponieważ źle znosi samotność. Najlepiej czuje się wtedy, kiedy wszyscy są w domu. Najlepiej, żeby nie przebywał sam dłużej, niż mniej więcej 5 godzin. Oczywiście, że nie zawsze jest to wykonalne, w końcu zdecydowana większość z nas pracuje na pełny etat, jednak warto mieć na uwadze, że po powrocie do domu psiak potrzebuje dużo uwagi i wynagrodzenia mu naszej nieobecności. Jeśli jednak nie ma Cię w domu przez większość czasu, lepiej będzie zdecydować się na inną rasę. Kiedy boston zostaje w domu sam przez dłuższy czas, ma tendencję do niszczenia rzeczy i załatwiania swoich potrzeb w mieszkaniu. 

Jest to psiak, który świetnie nada się do rodziny z dziećmi, ale trzeba się upewnić, że dzieci nie będą mu przeszkadzać i dokuczać. Warto, żeby kontakty dzieci z psiakiem odbywały się pod nadzorem dorosłych. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, zupełnie nie jest agresywny. Uwielbia bawić się z innymi psami w parku. 

Mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest to psiak o imponującej kondycji fizycznej i wręcz nieskończonej energii. Potrzebuje zatem dużej ilości ruchu i ćwiczeń umysłowych. Myli się ten, który myśli, że boston terrier jest typowym kanapowcem. Uwielbia on psie sporty, aportowanie, skoki i długie wędrówki, nawet górskie (ale raczej po niskich górach / pagórkach). 

Świetnie i szybko dostosuje się do nowych warunków, dzięki czemu stanowi świetnego kompana podróży. Zazwyczaj nie ma problemu z podróżowaniem samochodem. Jest dość spokojnym psem i nie szczeka zbyt dużo. Da jednak znać, kiedy wyczuje niebezpieczeństwo. 

Reklama

Jego przodkowie byli psami bojowymi. Boston terrier jest jednak wyhodowany stricte do towarzystwa, przez co nie ma w sobie praktycznie żadnej agresji. Bardzo dobrze nadaje się do obedience, flyballu i agility. Świetnie sprawdzi się również podczas kursów posłuszeństwa. Uwielbia smakołyki i jest to jeden z lepszych sposobów w jaki można zapewnić sobie jego uwagę. 

Wszelkie szkolenia i treningi powinny być zróżnicowane, ponieważ boston szybko się nudzi. Jest również uparty, więc kiedy uzna, że ma dość ćwiczeń, po prostu przestanie je wykonywać i nic nie będzie w stanie zmienić jego zdania. 

Reklama

Bostony miewają skłonności do dominacji, dlatego warto od samego początku ustalić w domu hierarchię. W innym wypadku psiak okręci nas sobie wokół ogona szybciej, niż będziemy w stanie zauważyć. Psiak ten nadaje się zarówno dla doświadczonych, jak i dla początkujących właścicieli. Jest bardzo łatwy w socjalizacji i niewiele trudniejszy w wychowaniu. Warto uczęszczać z nim na zajęcia do psiego przedszkola, by jeszcze bardziej wzmocnić jego umiejętności społeczne. 

Boston terrier wady 

Do wad można z pewnością zaliczyć jego chrapanie w nocy. Psiak ten ma również niestety tendencję do gromadzenia się gazów w jelitach. Źle znosi samotność i niskie temperatury. Zalet jest jednak, jak widać powyżej, o wiele więcej! 

Boston terrier choroby 

Jest to rasa raczej zdrowa, chociaż może mieć problemy z przegrzaniem. Źle znosi również niskie temperatury. Może miewać problemy z zaćmą i jaskrą, chociaż zdarza się to raczej w starszym, niż w młodszym wieku. 

Boston może mieć również problemy z wypadającymi rzepkami i dysplazją stawów biodrowych i łokciowych. Miewa również problemy z alergią, głuchotą i mogą się u niego zdarzyć problemy kardiologiczne. 

Reklama

Terier bostoński historia 

Boston terrier jest psem do towarzystwa, chociaż w jego żyłach płynie krew bulterierów i american staffordshire terrierów. Boston pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jak zresztą sugeruje to jego nazwa. Jego przodkowie wywodzą się z Wielkiej Brytanii. 

W połowie XIX wieku w okolicach Bostoni angielscy i irlandzcy emigracji krzyżowali te psiaki z białymi terierami angielskimi. Na początku ich celem było po prostu uzyskanie lepszego psa bojowego. Z końcu uznano jednak, że psiak otrzymany w wyniku krzyżówek prezentuje bardzo interesujące cechy i o wiele lepiej nadaje się do towarzystwa, niż do obrony. Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1891 roku. 

Pielęgnacja 

Pielęgnacja tego psiaka jest bardzo prosta. Boston co prawda linieje dwa razy do roku, ale nie zrzuca dużej ilości sierści. W okresie linienia należy czesać psiaka gumowym zgrzebłem, natomiast przez resztę roku wystarczy czesanie raz na tydzień. 

Poza tym trzeba dbać o pielęgnację oczu, uszu i zębów, a także o regularne przycinanie pazurów. 

Reklama
Reklama

Opis rasy 

Boston terier występuje w 3 kategoriach wagowych: poniżej 6,8 kg, 6,8-9 kg i 9 – 11,35 kg. Psiak tej żyje średnio od 10 – 12 lat. 

Boston terrier cena 

Cena szczeniaka tej rasy to koszt od 2500 do 3000 zł. Jego miesięczne utrzymania waha się od 100 – 150 zł miesięcznie. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama