Kudłaty pies - historia

Schapendoes (Kudłaty pies) – opis rasy

Ten silny i dość duży owczarek jest idealny dla początkujących opiekunów i rodzin z dziećmi. Jego wrażliwość i inteligencja sprawiają, że jest świetnym kompanem zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych opiekunów. Jest to bliski kuzyn naszej rodzimej rasy – polskiego owczarka nizinnego. Różni się jednak od niego przede wszystkim lżejszą budową i innym umaszczeniem. 

Schapendoes – charakter 

Ta rasa pochodzi z Holandii. Jest to holenderski pies pasterski. FCI dopuszcza tak naprawdę wszystkie umaszczenia, ale najczęściej można spotkać łaciate psiaki. 

Psiak ten jest bardzo ceniony za swoją pracowitość i wysoką inteligencję. Bez problemu uczy się sztuczek i jest posłuszny. Uwielbia nowe wyzwania, dlatego powinno się zapewnić mu codzienną dawkę intelektualnej stymulacji. Uwielbia się bawić i do tego jest niezwykle odważny, radosny i ciekawy świata, dlatego spacery powinny być urozmaicone. Warto co jakiś czas zmieniać ścieżki, bo ten kudłaty pies może się szybko znudzić monotonnym spacerem. 

Jeśli chodzi o podejście do innych ludzi, zależy to tak naprawdę od danego osobnika – niektóre są bardzo otwarte i chętne do poznawania nieznajomych, inne wręcz przeciwnie. Schapendoes bardzo mocno przywiązuje się do swojej rodziny i jest niezwykle oddanym towarzyszem. 

Uwielbia dzieci i mógłby spędzić cały dzień na zabawie z nimi. Nie poleca się jednak tego psiaka do domu, w którym przebywają małe dzieci, ponieważ mógłby je niechcący skrzywdzić. 

Reklama

Jeśli planujesz albo masz już inne zwierzęta w domu, schapendoes będzie świetnym wyborem – ten psiak dogada się z każdym! 

Jest to idealna rasa to uprawiania psich sportów – uwielbia aktywność, w szczególności biegania i skakanie. Bardzo dobrze sprawdzi się zatem w agility, pasterstwie i frisbee. 

Reklama

Rasa ta będzie idealna dla osób, które spędzają w domu stosunkowo dużo czasu. Kudłate psiaki nie znoszą samotności i stagnacji, warto wziąć to pod uwagi przed podjęciem decyzji o zakupie tej rasy. 

Schapendoes – zdrowie i żywienie 

Jest to generalnie bardzo zdrowa rasa, ale jak w przypadku praktycznie każdej rasy psów, zdarzają się predyspozycje do chorób genetycznych, takich jak dysplazja stawów i zanik siatkówki. Na szczęście większość chorób genetycznych można wykryć szybko ogólnodostępnym testem. Mianowicie, od października 2008 roku można zakupić tekst, który sprawdza, czy pies ma predyspozycje do zachorowania na postępujący zanik siatkówki. Można dzięki temu zidentyfikować nosicieli i zapobiec przenoszeniu choroby na kolejne mioty w hodowli. 

Jeśli chodzi o żywienie, nie są to zbyt wymagające psiaki, wystarczy karmić je karmą wysokiej jakości, można zdecydować się na BARF. 

Kudłaty pies – historia 

Psiak ten pochodzi od wiejskich czworonogów, które były popularne w regionie Veluwe w Holandii. Jest to przepiękne miejsce pełne drzew, jezior, mokradeł i pagórków. Jest to miejsce dość podobne do naszych Mazur. 

Reklama

Psy tego typu były świetnie przygotowane do miejscowego klimatu i wszystkich zadań, jakie były im powierzane. Przez bardzo długo nie utworzono żadnego konkretnego wzorca rasy. Po raz pierwszy pojawiły się one na wystawach w latach 70 XIX wieku i nazywano je po prostu „rodzimymi psami pasterskimi”. Później nastąpiła II wojna światowa, przez którą rasa praktycznie wyginęła. Dzięki miłośnikom udało się ją odtworzyć i w 1947 roku powstał Holenderski Klub Schapendoesa, a kilka lat później, w 1952 roku rasa została oficjalnie uznana przez holenderski związek kynologiczny (chociaż wzorzec powstał dopiero w 1954 roku, czyli dwa lata po oficjalnym uznaniu rasy!). FCI zatwierdziło rasę schapendoes w 1971 r. Obecnie psiaki są najbardziej popularne w rodzimej Holandii, Francji, Niemczech i we Włoszech. 

Schapendoes – pielęgnacja 

Pielęgnacja tej rasy może być niestety dość czasochłonna, z uwagi na to, że do sierści przykleja się wszystko, co pies zbierze na spacerze, łącznie z piaskiem i błotem. Schapendoesa trzeba również regularnie kąpać – mniej więcej co trzy tygodnie. 

Najwięcej czasu i uwagi będzie mimo wszystko zajmować pielęgnacja psiaka do wieku około 3 lat, z uwagi na to, że im młodszy włos, tym bardziej jest puchaty i tym łatwiej może się kołtunić. Codzienne czesanie powinno być zatem absolutną koniecznością. O wiele lepiej jest regularnie czesać psiaka, niż próbować rozczesywać jego kołtuny, które niestety tworzą się dość szybko. 

Oczywiście pielęgnacja psiaka, który nie będzie wystawiany będzie o wiele prostsza. Psa wystawowego nie można zbytnio strzyc ani przesadnie stylizować. 

Reklama
Reklama

Poza czesaniem bardzo ważne jest również regularne przycinanie pazurów i czyszczenie uszu, które mają skłonność do infekcji. 

Schapendoes – cena i opis rasy 

Wielkość: pies mierzy od 43 – 50 cm, suczka od 40 – 47 cm Waga: osobniki tej rasy ważą od 13 – 20 kg 

Długość życia: kudłate psy żyją mniej więcej od 12 – 15 lat. 

Cena szczeniaka: szczeniak tej rasy kosztuje od 1000 – 2000 euro. Niestety obecnie w Polsce nie istnieje żadna hodowla, dlatego na szczeniaka trzeba nie tylko trochę poczekać, ale również sprowadzić go zza granicy, co automatycznie podwyższa jego cenę. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Szpic duży - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 4, nr wzorca 97. Największy przedstawiciel rodziny szpiców – szpic duży. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Norsk Lundehund - opis rasy

Norsk Lundehund jest bardzo rzadką, małą rasą w typie szpica, posiadającą kilka unikalnych cech, w [...]

Dodaj komentarz

Reklama