Pitbul - Pitbulterier rasa, charakter

Amerykański Pitbulterier (Pitbul)

Pitbulla znamy i kojarzymy wszyscy. Niestety najczęściej znamy go niestety z przykrych opowieści zawierających przemoc, której pitbull miałby się dopuszczać na ludziach, czy innych zwierzakach. Prawda jest jednak zupełnie inna. Pitbull jest bardzo wrażliwym psem, który z łatwością zamyka się w sobie i potrzebuje mądrego opiekuna. 

American bully charakter 

Mimo tego, że opowieści mówią inaczej, pitbull jest bardzo wrażliwym i dość spokojnym psiakiem, który wymaga delikatnego traktowania. Źle radzi sobie, kiedy opiekun na niego krzyczy, czy stosuje jakąkolwiek inną formę przemocy. Niestety wiele pitbullów zostaje bez domu, ponieważ opiekunowie nie potrafią sprostać zadaniu zapewnienia im czułości, troski i wychowania ich zarazem. 

Jakie zatem są pitbulle? Przede wszystkim są to psiaki bardzo pogodne i łagodne. Okazuje swojej rodzinie dużo czułości i uwielbiają się bawić. Są odrobinę niezdarne, ale wynika to po prostu z ich rozmiaru. Pitbulle są ciężkie i dość duże, dlatego zdarza im się niestety nie zauważyć, że zbyt entuzjastycznym machnięciem ogona coś stłukły. Psiak nie robi tego jednak w najmniejszym stopniu złośliwie. 

Są to psiaki, które świetnie nadają się do uprawiania psich sportów. Cechuje ich tzw. gemeness, która jest cechą określaną jako połączenie silnego dążenia do celu z nieustępliwością. Pitbulle, kiedy sobie coś zamierzą, będą dążyć do celu nawet mimo bólu i przeszkód. Prawdziwi z nich wojownicy! Oczywiście z jednej strony jest to ogromna zaleta, która przyda się między innymi podczas uprawiania z psiakiem sportów, ale z drugiej strony może to czasem być uciążliwa wada, szczególnie w przypadku, kiedy psiak wda się w bójkę z innym zwierzęciem. Nacisk szczęk pitbulla jest tak mocny, że zaleca się, by w przypadku tej rasy nosić ze sobą specjalne narzędzie do otwierania jego szczeki w razie, gdyby było to konieczne. 

Pitbull jest zdecydowanie psem dla bardziej doświadczonych opiekunów, którzy potrafią wyrobić sobie autorytet i stworzyć relacje opartą na wzajemnym szacunku. Pitbulle, mimo wielu wspaniałych cech charakteru, z łatwością wyczuwają słabość w człowieku i szybko to wykorzystują. Pitbull terier powinien od szczeniaka być socjalizowany i trenowany, tak, by nie stał się niebezpieczny dla innych ludzi i zwierząt. Psiaki te nie są z natury agresywne w stosunku do ludzi, ale nauczone agresji albo zaniedbane mogą się takie stać. 

Reklama

Pies pitbull jest niezwykle sprawnym psiakiem. Dobrze radzi sobie z bieganiem pływaniem i skakaniem. Można uprawiać z nim jogging, jednak jest to rasa, które lepiej sprawdzi się na średnich, niż długich dystansach. Pitbulle świetnie nadają się do weight pullingu, czyli specjalnej dyscypliny dla psiaków polegającej na ciągnięciu ciężarów. Lubi również dyscypliny typu wall climbing (psie zawody we wspinaniu się na ścianę). Niektóre osobniki odnajdą się również dobrze w agility. 

Pitbulterier wychowanie 

Pitbull jest przede wszystkim ogromnym łakomczuchem i uwielbia smakołyki. Jest to poniekąd klucz do wychowania tej rasy, a na pewno ważny element całego procesu. Szkolenie powinno zacząć się od samego początku, kiedy tylko psiak przejdzie niezbędne szczepienia i będzie mógł uczęszczać na szkolenie. Konieczne i absolutnie podstawowe będzie szkolenie z zakresu posłuszeństwa. Pitbulla trzeba nauczyć, że agresja wobec innych zwierząt jest absolutnie niedozwolona. 

Reklama

Na szczęście pitbull amerykański jest bardzo inteligentnym psem i uczy się naprawdę szybko, więc szkolenie powinno zakończyć się szybko. Pitbull potrzebuje również intelektualnych wyzwań, dlatego nauka nowych sztuczek jest dla niego naprawdę ciekawym i potrzebnym wyzwaniem, szczególnie biorąc pod uwagi to, że psiak ten naprawdę szybko i łatwo się nudzi. Warto zadbać o urozmaicenie zarówno treningu, jak i zabaw, tzn., warto od czasu do czasu chować część jego zabawek, by po jakimś czasie do nich wrócić. Psiak, który będzie mieć przez cały czas dostęp do wszystkiego, szybko się znudzi. Warto zatem dbać o urozmaicenia i przede wszystkim bawić się razem z psem, nie zostawiać go samego sobie, ponieważ w takiej sytuacji nawet jeśli psiak będzie mieć wszystkie zabawki świata, będzie zwyczajnie znudzony. 

Pit bull terrier będzie idealną rasą dla wszystkich doświadczonych i pewnych siebie właścicieli. Psiaki te świetnie nadają się również dla rodzin z dziećmi, ale warunkiem jest zrównoważony opiekun, który mądrze poprowadzi psiaka i sprawi, że będzie on dobrze wychowany i zsocjalizowany. 

Pitbull pies historia 

Historia pitbulla zaczyna się w Zjednoczonym Królestwie. Na początku XIX wieku mieszkańcy terenów Anglii, Szkocji i Irlandii zaczęli tworzyć krzyżówki terrierów z buldogami. Zależało im na uzyskaniu rasy, która łączyłaby najlepsze cechy obu ras. 

Kiedy w końcu udało się wyhodować zamierzoną rasę, nazwano ją „pit dog” z uwagi na przeznaczenie psiaka. Pitbulle początkowo były używane do walk z bykami, niedźwiedziami, czy do zabijania szczurów. W końcu jednak zabroniono wyżej wymienionych praktyk, co nie przeszkodziło jednak chciwym hodowcom znaleźć dla pitbulli inne przeznaczenie. Pitbulle zaczęto używać do walk psów, które odbywały się podziemiach. Były oczywiście nielegalne, ale sprawiły, że pitbulle stały się jeszcze silniejsze i bardziej zacięte. 

Reklama

Część pitbullów pozostała w Wielkiej Brytanii, część wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych razem ze swoimi opiekunami, gdzie kontynuowały swoją karierę jako psy przeznaczone do walk. Dopiero w okolicach 1890 roku zaczęto podejmować próby usystematyzowania hodowli. 

W latach 30 XX wieku hodowcy zaczęli starać się o uznanie rasy przez American Kennel Club. Związek zgodził się nazwać rasę staffordshire terrier, co dało początek rozłamowi w hodowli. W 1974 roku zmieniono nazwę rasy na American Staffordshire Terrier po to, by odróżnić bull terriery od amstaffów. Obecnie pitbulle rejestruje się w jednej z dwóch organizacji: w UKC albo ADBA. FCI nie uznaje oficjalnie rasy pitbull. 

Jeśli chodzi o karierę tej rasy w Polsce, jest ona na samym szczycie listy najpopularniejszych groźnych ras w naszym kraju. Na pozwolenie tego psiaka trzeba mieć jednak pozwolenie. 

Pit bull zdrowie 

Amerykański pit bull terrier ma tendencję do dysplazji bioder i stawów łokciowych. Dobre hodowle wykluczają z hodowli osobniki, które są genetycznie obciążone tą chorobą. Warto zatem dokładnie sprawdzić hodowlę, z której kupujemy psa. Czasami zdarzają się choroby stawów spowodowane zbyt intensywnymi treningami. Pitbulle miewają również skłonności do alergii, dlatego warto od razu zaopatrzyć się w dobrej jakości karmę i obserwować, czy psiak nie wykazuje niepokojących objawów. 

Reklama
Reklama

Amerykański pitbulterier -żywienie 

Pitbull potrzebuje karmy z dużą ilością dobrej jakości mięsa. Dobrze sprawdzi się dieta BARF, o ile oczywiście zadbamy o jej odpowiednie zbilansowanie i uzupełnimy ją odpowiednią ilością suplementów i witamin. Psiak po zjedzeniu posiłku powinien odpocząć, z uwagi na skłonność do skrętu żołądka, który niestety jest bezpośrednim zagrożeniem życia i kończy się operacją. Ze spacerem po posiłku należy zatem zaczekać. 

Pitbull terrier pielęgnacja 

Pielęgnacja pitbulla nie jest zupełnie problematyczna. Raz na mniej więcej dwa tygodnie warto psiaka wyczesać, żeby pomóc mu pozbyć się martwego naskórka i włosa. Pitbulla trzeba czesać częściej w okresie linienia. 

Do pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych trzeba z pewnością zaliczyć przemywanie co kilka dni oczy psiaka, tak, by pozbyć się z nich zalegającej wydzieliny, a także czyszczenie uszu, przycinanie pazurów i czyszczenie zębów. Zęby powinny być czyszczone regularnie od pierwszych chwil psiaka w domu. Z uwagi na ogromny nacisk szczęk pitbulla, nie chcemy zacząć uczyć go mycia zębów dopiero po kilku latach, byłaby to syzyfowa praca. 

Pittbull opis rasy 

American pitbull terrier pochodzi z USA. Jego średnia wielkość to 43 – 50 cm w przypadku suczek i 45 – 53 cm w przypadku psów. 

Pitbull żyje średnio 13 – 14 lat, a jego miesięczne utrzymanie to koszt od 150 – 200 zł miesięcznie. 

Pitbull pies cena – pitbull kosztuje od 1500 – 3000 zł. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

AKITA INU

Akita Inu - pies obdarzony niebywałym charakterem i inteligencją o którym w Japonii krążą legendy. [...]

Szpic mały – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 4, nr wzorca 97. To niewielkich rozmiarów pies o bardzo żywiołowym [...]

Reklama

Czytaj dalej

Rasy psów z włosami

Psy z włosami są idealną opcją dla alergików uczulonych na sierść, którzy kochają zwierzęta, ale [...]

Dodaj komentarz

Reklama