Border Collie opis rasy

Rasy psów średnich

Rasy psów średnich są najczęściej występującymi rasami psów. Nie za małe, nie za duże, wprost idealne do mieszkania, ich utrzymanie jest cenowo przystępne. Posiadają wiele zalet, a wachlarz ras wśród których można wybierać, jest bardzo szeroki. Jakie psy zaliczają się do ras psów średnich? 

Średni pies – definicja 

Trudno jednoznacznie określić co oznacza to, że pies należy do średniej rasy, bowiem wiele ras psów jest „średniej wielkości”, a różnią się one między sobą wzrostem od kilku do kilkunastu nawet cm. Można jednak generalnie uznać, że takie psiaki nie przekraczają raczej wzrostem wysokości naszych kolan. Rasy psów domowych średnich różnią się również między sobą wymaganiami żywieniowymi, potrzebami ruchowymi, problemami zdrowotnymi i wieloma innymi kwes ami, dlatego jeśli myślisz o zakupie konkretnej rasy, zawsze poszukaj informacji konkretnie o niej. 

Rasy średnich psów świetnie będą czuły się w mieszkaniu, o ile oczywiście zapewni się im codzienne spacery i dawkę zabawy. Pamiętaj, że pies potrzebuje nowych bodźców i dużej ilości ruchu – nie dostanie tego w mieszkaniu, dlatego ta potrzeba musi zostać zaspokojona poza nim. 

Wiele ras średnich psów została wyhodowana po to, by pomagać człowiekowi w pracy, dlatego wiele z nich należy do psów myśliwskich, pasterskich i stróżujących. 

Rasy psów średnich krótkowłosych 

Do najchętniej wybieranych ras krótkowłosych należą: 

Reklama

1. Beagle 

Ten uroczy psiak potrafi zauroczyć każdego, ale trzeba pamiętać, że jest dość uparty i znany z tego, że dość dużo szczeka, szczególnie, jeśli jest sam długo sam w domu. Poza tym Beagle jest świetnym przyjacielem całej rodziny. 

2. Buldog angielski 

Podobnie jak beagle, jest uparty i dość niezależny, ale jednocześnie bardzo lojalny i silnie przywiązany do rodziny. Mimo tego, iż na pierwszy rzut oka wygląda groźnie, z całą pewnością groźny nie jest. Przez pokolenia buldogi utraciły agresywność, która cechowała ich przodków. Jego minusem jest to, że jest dość niezdarny, przez co jego kontakty z dziećmi powinny być nadzorowane. Dzieci nie powinny również wyprowadzać go na własną rękę na spacery. 

Reklama

3. Basenji 

Jest to rasa uważana za najstarszą na ziemi. Co to wspaniałe psiaki, które wniosą mnóstwo radości do rodziny, a co więcej, z uwagi na specyficzną budowę krtani, nie szczekają. Oczywiście wydają dźwięki, natomiast nie jest to klasyczne szczekanie. Są one niezależne i bardzo dokładnie dbają o higienę, przez co często są porównywane do kotów. 

Rasy psów średnich długowłosych 

Do ras psów średnich z włosami, które są bardzo chętnie wybierane, należą: 

1. Border collie 

Border collie jest psem pasterskim, jest bardzo inteligentny, uwielbia długie spacery i świetnie dogaduje się z dziećmi, co czyni z niego idealnego psa dla rodziny. Collie uwielbiają zabawę, a jednocześnie jest łagodny i bardzo radosny. 

2. Owczarek szkocki Collie 

Są to psiaki dość nieufne w stosunku do obcych, dlatego sprawdzą się idealnie jako psy stróżujące. Ponadto bardzo szybko i mocno przywiązują się do swojego właściciela i są dość łatwe w prowadzeniu. Owczarki szkockie są również bardzo inteligentne i wrażliwe. Uwielbiają przebywać wśród ludzi. Wybierając jednak tego psiaka trzeba pamiętać, że będzie on tracił naprawdę dużo sierści. 2 razy do roku linienie stanie się szczególnie intensywne. 

Reklama

3. Cocker Spaniel 

To psiaki, które były kiedyś wykorzystywane do polowań! Kiedyś psy myśliwskie, dzisiaj idealne psy rodzinne. Pomimo swoich imponujących myśliwskich umiejętności, Cocker Spaniele to psy bardzo uczuciowe i lojalne, dlatego sprawdzą się świetnie dla rodzin z dziećmi, nie będą nawet szczególnie narzekać na przebywanie w mieszkaniu, o ile oczywiście będzie miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. 

Należy jednak pamiętać, że są to rasy, które będą wymagały o wiele więcej pielęgnacji, niż rasy psów średnich krótkowłosych, Przed zakupem, czy adopcją psa warto mieć to na uwadze, szczególnie, że poza pielęgnacją, psy tych raz będą dość intensywnie linieć dwa razy do roku. Jeśli nie masz czasu ani ochoty nieustannie sprzątać sierści ze wszystkich sprzętów w Twoim mieszkaniu / domu, lepiej zdecyduj się na psiaka krótkowłosego. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama