Każdy odpowiedzialny właściciel swojego czworonoga, prędzej, czy później spotka się z problemem zapalenia dziąseł u swojego pupila. Zastanawiacie się które zwierzęta są najbardziej narażone na choroby jamy ustnej? Jakie czynniki zwiększają ryzyko pojawienia się problemów z strefą przyzębną? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby wykryć zapalenie dziąseł u kota we wczesnym stadium? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdują się poniżej.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Zapalenie dziąseł u kota, czym jest i co je powoduje?
Zapalenie dziąseł u kota może mieć różne pochodzenie, dlatego też rozróżniamy kilka podstawowych odmian takich jak plazmocytarne, młodzieńcze i przerostowe. Zdarza się też tak, że powód stanu zapalnego nie jest znany. Dotyczy to w szczególności zpalenia limfocytarno-plazmocytarnego. W innych przypadkach za stan rzeczy odpowiada niewłaściwa dieta, nadmierna ilość kamienia nazębnego u kota oraz inne zaniechania prawidłowej higieny jamy ustnej lub zakażenia wirusowe bądź bakteryjne. Oczywiście za skłonności do tej dolegliwości odpowiadają również predyspozycje genetyczne.
Zapalenie dziąseł u kota- zmiany przerostowe
W pierwszej kolejności omówimy sobie problem zapalenia przerostowego. Jego bezpośrednią przyczyną jest po prostu przerost wolnego brzegu dziąsła. W wyniku tego następuje pogłębienie rowka dziąsłowego co prowadzi do powstania w jego obrębie zmian chorobowych. Jedną z nich jest kieszeń w której z łatwością gromadzą się bakterie. Rozkładające się resztki jedzenia są źródłem infekcji i stanów zapalnych. Gatunkami, które najczęściej dotyka ta dolegliwość to koty abisyńskie oraz persy.
Zapalenie dziąseł u kota- zmiany wieku młodzieńczego
Dotyka koty którym pojawiły się zęby stałe. Wtedy pomimo zakończonego procesu wyrzynania dziąsła są jeszcze opuchnięte i nadal krwawią. Zagojone rany wbrew temu co uważają nieświadomi właściciele młodych kotów, nie ulegają samoistnemu gojeniu. Często to prowadzi do sytuacji, kiedy zapalenie jest nieleczone od kilku do kilkanaście dni. Zaniedbane zapalenie dziąseł u kota może doprowadzić do przewlekłych chorób przyzębia a w krytycznych sytuacjach nawet do utraty zębów. Rasami które najczęściej cierpią na tą przypadłość to koty syjamskie, maine coon oraz krótkowłosy kot europejski.
Zapalenie dziąseł u kota- plazmocytarne
Jak wspominaliśmy wcześniej, przyczyną powstawania tego typu zmian nie jest znana. Dlatego leczenie schorzenia przysparza dużo kłopotu. Na wstępie należy wykluczyć poważniejsze choroby. Gdy mamy pewność, że mamy do czynienia tylko z zapaleniem dziąsła, podejmujemy działania w celu eliminacji przyczyny. Czasami niestety pozostaje nam tylko usunąć zęby w miejscach dotkniętych chorobą.
Zapalenie dziąseł u kota- inne rodzaje zmian
Innymi czynnikami powodującymi stan zapalny może być atopia, alergie kontaktowe czy powikłania po stosowaniu określonych leków. Czasami przyczyna bywa poważniejsza i jest objawem np. cukrzycy, mocznicy, czy zespołu eozynofilowego. Dlatego zapalenie dziąseł u kota bywa symptomem i nie należy go lekceważyć.
Zapalenie dziąseł u kota- objawy
Objawy zapalenia dziąseł u kota zwykle łatwo rozpoznać. Pod warunkiem, że jesteśmy uważnym opiekunem zwierzęcia. Kot cierpiący na tytułową dolegliwość z pewnością da nam do zrozumienia, że mu coś dolega. Naszą rolą jest uważna obserwacja i reakcja na zmiany w zachowaniu pupila.
Podstawowymi symptomami na które należy zwrócić uwagę to utrata apetytu oraz nadmierna senność. Ból, który mu doskwiera zmniejszy, bądź zniweluje chęć zabawy. Nawet takie koty które to uwielbiają, przy dotkliwym bólu, zapominają o tym czym jest zabawa i beztroska. Bardzo charakterystycznym objawem jest nadmierne ślinienie się oraz wzmożenie łaknienia wody.
Charakterystyczne symptomy w początkowej fazie są nie widoczne na pierwszy “rzut oka”. Problem będziemy mogli dostrzec dopiero po przeglądnięciu pyszczka. Powinna nam się rzucić w oczy opuchnięte, a nawet zakrwawione dziąsła. Dodatkowo często występuje jaskrawo czerwona linia oddzielająca uzębienie od dziąseł.
Czerwoną lampką powinna być dla nas jako opiekunów również przykry zapach z pyszczka. Oddech zdrowego kota nigdy nie ma być odstręczający i należy o tym pamiętać. Mit o brzydkim zapachu z pyska jest powodem bagatelizowania problemów kota przez jego właścicieli. Może być objawem nie tylko choroby dziąseł ale też dolegliwości z układem pokarmowym cz zaburzeń pracy nerek lub wątroby. Dlatego zawsze w przypadku wystąpienia tego problemu, należy udać się do weterynarza.
Oczywiście ospałość czy brak apetytu nie jest sztandarowym objawem zapalenia dziąseł u kota. Jednak kot tak jak i człowiek, przy bólu zęba nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Dodatkowo nasza próba zaglądnięcia do pyszczka może się spotkać z radykalną reakcją naszego pacjenta. Jeśli nie uda nam się przez to zaglądnąć do środka, nie uznajmy sprawy za rozwiązaną. W takim przypadku należy bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii.
Zapalenie dziąseł u kota- leczenie
Oczywiście przebieg leczenie jest uzalezniony od tego z jakim rodzajem schorzenia boryka się nasz podopieczny. Natomiast w większości przypadków, leczenie opiera się na antybiotykoterapii. Jej zadaniem jest przede wszystkim działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Opanowanie infekcji jest możliwe dzięki użyciu na ogół metronidazolu oraz amoksycyliny. Dodatkowo aby zapobiec nawrotowi choroby, usuwa się kamień nazębny u kota. Niestety, gdy choroba zaszła za daleko, może się okazać konieczna ekstrakcja chorych zębów lub konturowanie dziąseł.
Większym wyzwaniem, jest leczenie zapalenia limfocytarno-plazmocytarnego. W tym przypadku, zanim zaczniemy ewentualną antybiotykoterapię należy wykonać całą serię badań. Mają one na celu wykluczenie innych, poważniejszych schorzeń, których zapalenie dziąseł u kota to tylko symptomy. Mówiąc schorzenia mamy na myśli choroby nerek, wątroby, zakażenia wirusami kociej białaczki (FeLV), FIV czy nowotwory. Niestety w przypadku plazmocytarnego zapalenia dziąseł u kota, stosowanie antybiotyków przynosi mierne efekty. Dlatego czasami może się okazać, że ekstrakcja wszystkich zębów będzie koniecznością. Na tym problemy się nie kończą. Po zabiegu usuwającym, należy przez długi czas stosować leki przeciwzapalne z grupy glikokortykosteroidów.
Choroby i infekcje jamy ustnej są bardzo zróżnicowane i posiadają odmienną genezę. Każdy przypadek powinien być osobno badany z naciskiem na indywidualne podejście. Leczeniem zapalenia dziąseł u kota powinien się zajmować lekarz weterynarii specjalizujący się w tej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie daje największe szanse na pozytywne wyjście na prostą naszego przez kota. Naszą rola jest jak najwcześniejsze wykrycie problemu. Pamiętajmy, że zdrowy kot to zdrowe zęby.