kot jawajski- opis rasy

Kot jawajski- opis rasy

Kot jawajski charakteryzuje się piękną, smukłą sylwetką i lśniącym, jedwabistym futrem,  które nadaje temu mruczkowi bardzo wyrafinowany wygląd. Jego urocze i delikatne  spojrzenie sprawia, że nie sposób go nie pokochać! Mimo tego, że wygląda na małą i wątłą rasę, jego mięśnie są silne i sprawne. Często uważa się, że jest bardzo podobny do kota orientalnego. W przeciwieństwie do urody, jego miauczenie jest delikatnie mówiąc niemiłe dla ucha, ponieważ jest nie tylko głośne, ale też mało melodyjne.

Kot jawajski – charakter

Kot jawajski jest bardzo tulaśnym i czułym mruczkiem, który uwielbia się przytulać i  spędzać ze swoim opiekunem dużą ilość czasu. Podobnie jak kot orientalny, uwielbia się bawić ii będzie regularnie upominać się o swoją dawkę zabawy od swojego opiekuna!  Jest to bardzo żywy kociak, dlatego jeśli szukacie spokojnego mruczka, który będzie  wylegiwał się przez większość dnia na kanapie, z całą pewnością to nie rasa dla was.  

Jest to bardzo inteligentny kot, który zaskakuje swoich opiekunów sprytem i  pomysłowością. Trzeba jednak od małego przyzwyczajać go do obecności różnych ludzi,  tak, żeby w dorosłości nie miał problemu z zaakceptowaniem obecności nowych osób i  żeby się ich nie bał. Jest to też kociak, który nie odstępuje swojego opiekuna na krok,  dlatego jeśli chcesz mieć kota przylepę, kot jawajski sprawdzi się wręcz idealnie.  

Jeśli chodzi o jego zachowanie, jest bardzo gadatliwy i uwielbia „rozmawiać” ze swoim  opiekunem. Uwielbia pomiaukiwać sobie pod nosem i tęsknie miauczeć za opiekunem,  który wyszedł do pracy. Bardzo ważną częścią jego codziennego życia jest ruch. Uwielbia  się ruszać, wspinać i skakać. Trzeba przyznać, że jest w tym bardzo dobry.  

Warto uważać jednak na jego skłonność do ucieczek. Podobnie jak inne ruchliwe rasy  kotów, kot jawajski jest bardzo ciekawy świata i może niezauważenie czmychnąć pod  nogami, kiedy otworzyli drzwi wejściowe. Dobrym rozwiązaniem jest wszczepienie  kociakowi chipa, żeby w razie zguby można było namierzyć Twój adres. Polecam jednak  uważać i starać się jak najlepiej pilnować swojego kota, ponieważ rasowe zguby często  nie wracają do swojego opiekuna. Często są kradzione przez ludzi, którzy z radością  „przygarniają” pod swój dach nietypowo wyglądającego mruczka.  

Reklama

Kot jawajski uwielbia przekąski, ale jednocześnie szybko spala energię, dlatego należy  pamiętać, żeby podawać mu karmę dobrej jakości i dopasować porcje do jego wagi, w  innym wypadku może zacząć się objadać i przybrać zbyt dużo wagi.

Kontakty z innymi kotami

Bez problemu dogada się z kotem tej samej, lub innej rasy, zakładając oczywiście, że  została prawidłowo przeprowadzona socjalizacja z izolacją, a także, że każdy zwierzak ma swoje miejsce, do którego może w razie potrzeby uciec, czyli półki, czy drapaki na  wysokości.

Reklama

Kot jawajski i psy

O ile zapoznawanie zwierząt zostanie przeprowadzone stopniowo i delikatnie, kot jawajski  powinien bez problemu dogadać się z innymi psami. Proces zapoznawania się powinien  jednak przebiegać stopniowo i delikatnie, tak, by pies miał czas przywyknąć do obecności kota i vice versa. 

Kot jawajski i dzieci / starsze osoby

Z dziećmi powinien dogadać się bez problemu głównie z uwagi na zamiłowanie obojga do  zabawy. Jawajczyk chętnie dogada się z maluchem, o ile oczywiście będzie traktowany z  szacunkiem i delikatnością.  

Jeśli zaś chodzi o osoby starsze, nie jest to raczej najlepsze połączenie. Osoby starsze  najczęściej lubią spokój, w przeciwieństwie do kota jawajskiego, który czuje się tym  lepiej, im więcej się dzieje. Dodatkowo mocno uciążliwe może być nieprzyjemne dla ucha  miauczenie.

Kot jawajski – zdrowie i żywienie

Długość życia kota tej rasy wynosi od 10 – 20 lat, ale średnia to około 15 lat. Często  zdarzają się osobniki długowieczne.  

Reklama

Jest to generalnie zdrowa rasa, ale ma niestety tendencję do:

  • Stopniowego zaniku siatkówki:

Jest to choroba dziedziczna, która niestety prędzej, czy później prowadzi do ślepoty.  Zanik wzroku może pojawić się bardzo wcześnie lub dopiero w dorosłości. Jeśli choroba,  a raczej jej objawy pojawią się w późniejszym wieku, choroba rozwija się powoli, co daje  kotu czas na przyzwyczajenie się do ślepoty. Niestety kiedy mamy do czynienia z młodym  kociakiem, ślepota postępuje bardzo szybko, co sprawia, że maluch traci wzrok już w  pierwszych miesiącach życia, przez co nie ma zbyt dużej ilości czasu na naukę radzenia  sobie w ciemności.

  • Amyloidozy nerek

Jest to kolejna choroba dziedziczna, która co prawda występuje rzadko, ale muszę o niej  wspomnieć. Podobnie jak stopniowy zanik siatkówki, jest niestety śmiertelna, nie  wynaleziono na nią lekarstwa. Postępuje bardzo szybko, a jej objawy można zauważyć pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia. Często jest mylona z niewydolnością nerek z uwagi na dość podobne objawy. Amyloidoza jest jednak dla organizmu nieporównywalnie  bardziej wyniszczająca. Na razie nie udało się niestety opracować badania  przesiewowego dzięki któremu można by ją szybko zdiagnozować.  

  • Jeśli chodzi o żywienie, koty jawajskie bardzo dobrze czują się na diecie BARF, która jest  zresztą dla nich bardzo korzystna. Odradza się stosowanie suchej karmy.

Kot jawajski – pielęgnacja

Pielęgnacja kota jawajskiego jest łatwa z uwagi na to, że praktycznie nie ma on  podszerstka. Wystarczy zatem czesać go dość grubym grzebieniem raz w tygodniu, co  pozwoli zapobiec powstawaniu kołtunów.  

Reklama
Reklama

Jeśli chodzi o linienie, nie traci zbyt dużej ilości sierści, mimo tego, że jest kotem  długowłosym. Wynika to właśnie z bardzo małej ilości podszerstka. W okresie linienia  wypadającej sierści jest więcej, ale nadal nie są to bardzo duże ilości.  

Warto również zadbać o zęby kociaka, ponieważ może on mieć niestety problem z  nadmiernym odkładaniem się kamienia nazębnego. Regularne czyszczenie ząbków lub  wcieranie specjalnej pasty, która pomaga rozpuścić kamień nazębny, będzie bardzo  przydatne. Dodatkowo warto wiedzieć, żeby przyzwyczajać zwierzaka do takich zabiegów  od małego, w innym razie dorosły kot może nie być nimi zachwycony, a jak wiadomo, kot  jawajski jest żywym srebrem, więc trudno będzie zmusić go do jakiegokolwiek zabiegu, jeśli  nie będzie mieć na to żadnej ochoty. 

Kot jawajski – historia

Jest to stosunkowo młoda rasa, ponieważ pojawiła się dopiero w latach pięćdziesiątych  w Anglii. Po II wojnie światowej, hodowcy postanowili skrzyżować koty syjamskie z innymi istniejącymi rasami, między innymi z kotem brytyjskim krótkowłosym i kotem domowym. Potomstwo tych krzyżówek zostało kojarzone z kolejnymi kotami syjamskimi.  Po kilku lata koty syjamskie można było odróżnić od orientalnych tylko po umaszczeniu, ponieważ kot orientalny nie miały typowych dla syjamów kolorowych znaczeń.  

Otrzymane umaszczenia były niezwykle bogate i skłoniły hodowców do nadania nowych  nazw kociakom, takich jak choćby Havana Brown w przypadku kociaka o brązowej  sierści. Maści było jednak tak dużo, że wprost niemożliwym było zakwalifikowanie każdej  jako oddzielnej rasy. Dlatego wymyślono proste i skuteczne rozwiązanie: koty  krótkowłose zostały kotami orientalnymi krótkowłosymi, a koty z półdługą sierścią zostały  kotami orientalnymi długowłosymi, jawajskimi lub nawet mandaryńskimi. Obie rasy kotów  pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku.

Kot jawajski – opis rasy

Jest to bardzo smukły i szczupły kot o wydłużonej sylwetce. Wydaje się bardzo wątły i  delikatny, ale jest silny i bardzo zwinny.  

Waga i wielkość; kotki ważą pomiędzy 2 i 5 kg, kocurki od 3 – 6 kg. Zarówno kotki, jak i  kocurki mierzą około 30 cm i osiągają dojrzałość fizyczną w wieku od 9 – 12 miesięcy.  

Maść: dopuszcza się ubarwienia karmelowe i brzoskwiniowe, ale nie są uznawane przez  wszystkie organizacje. 

Typy umaszczeń: bikolor, partii kolor, jednolity, tabby / pręgowany i szylkretowy Rodzaj szaty: półdługa 

Kolor oczu: silnie zielony, czasami białe osobniki mają nieco inną barwę oczu.

Kot jawajski – cena 

Jest możliwość zakupu kociaka w Polsce, cena to około 3000 zł, ale może się nieco wahać w górę lub w dół, w zależności od płci kotka, danej hodowli, czy konkursów, w których uczestniczyli rodzice.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Serengeti - opis rasy kota

Serengeti jest kotem mieszanym - krzyżówką rasy bengalskiej i orientalnej krótkowłosej. Koty te znane są [...]

Kot syberyjski - opis rasy kota

Kot syberyjski przez wiele lat nie miał możliwości pozyskania uwagi międzynarodowej społeczności, a pierwsza oficjalna [...]

Reklama

Czytaj dalej

Kot manx - opis rasy

Kot manx dzięki wszystkim swoim przymiotom przypomina kulę do kręgli - to okrągły, ciężki kot [...]

Dodaj komentarz

Reklama