Owczarek belgijski - charakter

Owczarek belgijski groenendael – opis rasy

Owczarek belgijski  groenendael to jeden z czterech typów tej rasy obok malinoisa, tervuerena i laekenoisa. Ze swoimi kuzynami dzieli historię i wiele cech charakteru, natomiast tym, co go wyróżnia, jest jego wygląd, a dokładnie długa i czarna sierść.

Owczarek belgijski groenendael – opis rasy

Owczarek belgijski groenendael (w kraju ojczystym znany jako “Chien de Berger Belge”) wywodzi się z grona psów, które pod koniec XIX wieku pełniły w Belgii rolę pasterzy. Do tego czasu ich hodowla nie była usystematyzowana pod kątem wyglądu, a jedynie użytkowości, co sprawiło, że trudno było wskazać cechy charakterystyczne i wspólne dla kolejnych pokoleń. Zadania ujednolicenia belgijskich hodowli podjął się profesor Reul z Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Cureghem – to właśnie jego uważa się obecnie za pioniera tej dziedziny i założyciela rasy.

Za oficjalny początek rasy uznaje się z kolei ostatnią dekadę XIX wieku, dokładnie lata 1891 -1897. Datą początkową tego okresu jest 29 września 1891 roku – moment założenia w Brukseli Klubu Owczarka Belgijskiego. Na tamtą chwilę groenendaeli było 117 i to właśnie one dały początek późniejszej usystematyzowanej hodowli. W kolejnym roku po założeniu klubu udało się opracować pierwszy oficjalny wzorzec rasy, chociaż jeszcze przez całą pierwszą dekadę XX wieku trwały próby rzeczywistego zbliżenia do siebie owczarków belgijskim w zakresie ich wyglądu zewnętrznego. Kwestią, która nie budziła wątpliwości był natomiast ich temperament i zdolności do pracy.

Owczarek belgijski groenendael – wygląd

Owczarek belgijski groenendael to pies średnich rozmiarów – psy osiągają wysokość w kłębie od 60 do 66 cm (optymalny wzrost to 62 cm), a suki od 56 do 62 cm (tutaj optymalny wzrost wynosi 58 cm). Jest zbudowany harmonijnie, ma wyraźną muskulaturę i wyważone proporcje – całość sylwetki powinna zamykać się w kwadratowym kształcie. Groenendael ma oczy średniej wielkości, nieco skośne i o kształcie przypominającym migdał. Uszy są w kształcie trójkąta, dosyć małe i wysoko osadzone.

Najważniejsza jest jednak sierść, to ona bowiem stanowi kryterium podziału owczarków belgijskich. Poza groenendaelem wyróżnić można bowiem cztery inne typy: malinoisa, tervuerena i laekenoisa. To właśnie długowłosy, czarny groenendael jest jednak najczęściej kojarzony z ogólną nazwą “owczarek belgijski”. Jego sierść, poza kolorem i długością, jest gęsta i wraz z wełnistym podszerstkiem stanowi dla psa świetną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. 

Reklama

Umaszczenie to oczywiście kolor czarny, dopuszczalny jest natomiast tzw. “krawat” czyli białe znaczenia na klatce piersiowej lub takie same znaczenia na palcach. Inne kolory, które mogą się pojawić u groenendaela to szare “portki” oraz nalot w rudawym odcieniu.

Owczarek belgijski – charakter

Owczarek belgijski groenendael to pies temperamentny i żywiołowy – wprost rozpiera go energia i potrzebuje sporo codziennej aktywności fizycznej. Jednocześnie jest czujny i spostrzegawczy – w razie potrzeby wykaże się doskonałym opanowaniem i pewnością siebie, zwłaszcza kiedy uzna, że jego rodzina jest w niebezpieczeństwie lub zauważy intruza na pilnowanym przez siebie terenie.

Reklama

Jest wrażliwy i przywiązuje się do swojego opiekuna – potrzebuje kontaktu i aprobaty z jego strony, chociaż także konsekwencji i stanowczości w wychowaniu. Szkolenie powinno natomiast być dla obydwu stron bardzo satysfakcjonujące, ponieważ groenendael jest zmotywowany i chętny do pracy, szybko się uczy i jest bardzo spostrzegawczy. Umiejętne podejście do treningu i oparcie go na zachętach i nagrodach, czyli motywacji pozytywnej, sprawi że efekty przyjdą szybko i utrwalą się na długo.

Owczarek belgijski groenendael – hodowla

Owczarek belgijski groenendael długo był psem żyjącym jako typowy pomocnik na wsi, co spowodowało, że łatwo odnajduje się w różnych warunkach atmosferycznych i nie ma problemu z przebywaniem na zewnątrz. Nie jest to jednak wymówka, aby nie wyprowadzać go na spacer – codzienny kontakt ze światem zewnętrznym jest potrzebny każdemu psu, niezależnie od jego zdolności adaptacyjnych czy odporności. W trakcie codziennej eksploracji terenu poza własną posesją pies ma szansę zetknąć się z nieznanymi sobie bodźcami – zapachami, dźwiękami, miejscami, ludźmi czy innymi zwierzętami. Jest to niezbędny element jego prawidłowego rozwoju i socjalizacji, nie można go więc pominąć niezależnie od rasy psa (lub jej braku). Psy tej rasy nie najlepiej odnajdują się natomiast w miejskich mieszkaniach, w których pozbawione są przez dużą część dnia kontaktu z człowiekiem (np. ze względu na jego pracę poza domem).

Kolejną kwestią, na który wpływ miała historia groenendaela są jego zdolności związane z pilnowaniem – dawniej było to pilnowanie stad hodowlanych, natomiast współcześnie można z powodzeniem powierzyć mu misję bycia psem stróżującym. Owczarek belgijski dobrze sprawdzi się w obserwowaniu terenu i alarmowaniu opiekunów na wypadek, gdyby pojawili się na nim nieproszeni goście. Nie zawaha się też nastraszyć kogoś, kto w jego oczach stwarzał będzie zagrożenie dla któregoś z członków jego rodziny.

Owczarek belgijski groenendael – cena

Cena owczarka belgijskiego groenendaela to około 3000 złotych. Rasa staje się coraz popularniejsza w Polsce, nie powinno więc być problemu ze znalezieniem zarejestrowanej i legalnie działającej hodowli. Alternatywą może być oczywiście śledzenie ogłoszeń dotyczących adopcji owczarków i podarowanie domu psu pokrzywdzonego przez los lub człowieka.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama