Małe rasy psów

Małe rasy psów nieustannie zyskują na popularności. Nie każdy odczuwa potrzebę posiadania dużego psa. Tak samo jak nie każdy ma mieszkanie, czy dom o odpowiednim metrażu, by takiego psa pomieścić. Na szczęście można zdecydować się na kupno czy adopcję malutkiej rasy psa, która będzie mniej wymagająca, ale zdecydowanie nie mniej urocza. Rasy psów małych posiadają wiele zalet, przede wszystkim jednak są tańsze w utrzymaniu i nie wymagają tak dużej ilości ruchu, jak większe psy, co dla osób pracujących będzie z pewnością sporym ułatwieniem. 

Małe psy – rasy idealne do mieszkania 

Jeśli bardzo chcemy, możemy kupić / zaadoptować dużego psa mieszkając na niewielkim metrażu, natomiast ten niewielki metraż trzeba będzie psu zastąpić częstymi i długimi spacerami. Warto się zastanowić, czy jesteśmy na to gotowi. Nie zaspokajając potrzeb behawioralnych dużego psiaka (zresztą małego również), narażamy się na problemy. Zdecydowanie lepiej będzie przygarnąć małego pieska. Rasy są naprawdę bardzo zróżnicowane, wybór jest duży. Małe rasy psów stają się coraz bardziej popularne, szczególnie w dobie minimalizmu. 

Psy które nie rosną – opis 

Czy istnieją w ogóle rasy psów które nie rosną? Wyjaśniając ten często powielany mit – nie istnieją. Mit małych piesków które nie rosną wziął się prawdopodobnie z tego, że małe rasy psów faktycznie nie zmieniają się bardzo widocznie w okresie wzrostu, natomiast z całą pewnością owy wzrost występuje. Zatem mit małych psów które nie rosną można spokojnie włożyć między bajki. 

Psy które „nie rosną” – rasy 

Poniższe psiaki są przedstawicielami małych ras psów idealnych do mieszkania, co nie znaczy, że zupełnie niewymagających. 

Rasy małych psów: Yorkshire Terrier 

Te wspaniałe, radosne i energiczne psiaki są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych ras małych psów. Są znane jako idealne psy dla alergików, ponieważ nie posiadają sierści, tylko włosy. Od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością w Polsce i na świecie. Jednak nie należy dać się zwieść ich słodkim oczkom – są to mimo wszystko terriery i potrzebują sporej dawki ruchu oraz dyscypliny. Jeśli tego nie otrzymają, zaczną przejawiać problemy behawioralne. Nie raz, nie dwa można zauważyć znerwicowane yorki, które szczekają wniebogłosy. Zdecydowanie nie chcemy do tego dopuścić. Yorki są współcześnie mniejsze niż kiedyś, mierzą od 18 do 23 cm, ważą natomiast od 1,5 do 3 kg. 

Reklama

Rasy małych psów: Chihuahua 

Kojarzymy go pewnie jako psa, którego można nosić w torebce i przytulać do woli. Jednak tak jak w przypadku yorka, pierwsze wrażenie potrafi być mylące. Jest to rasa małych piesków domowych, jednak nie pozbawiona silnego temperamentu. Dlatego jeśli nie chcemy, by chihuahua wszedł nam na głowę, musimy go odpowiednio wychować i dbać o dyscyplinę. Są to psy, które idealnie czują się w małych mieszkaniach, będą idealnymi towarzyszami dzieci i osób starszych (jednak w przypadku dzieci trzeba pamiętać, by odpowiednio wytłumaczyć im, że mimo niewielkich rozmiarów, psiak ten nie jest zabawką). Chihuahua waży pomiędzy 0,5 a 3 kg i mierzy zaledwie 25 cm. 

Rasy małych psów: Maltańczyk 

W ostatnich latach ta rasa małych piesków szczególnie zyskała na popularności. Nic dziwnego, są one towarzyskie, energiczne i bardzo łatwe do wychowania. Ich sierść nie wymaga bardzo skomplikowanych zabiegów. Niech jednak nie zmyli was to, że są małe. Pieski rasy Maltańczyk są niezwykle inteligentne, z wielką łatwością uczą się ciekawych sztuczek. Podobnie jak Yorki, potrafią bez problemu owinąć sobie właścicieli wokół palca. Te psiaki mierzą zaledwie 25 cm i waży pomiędzy 2 a 4 kg. 

Reklama

Rasy małych psów: Papillon 

Rasy małych psów: Papillon Jest kolejnym przedstawicielem małych ras psów idealnych do mieszkania. Ta piękna francuska nazwa w tłumaczeniu na polski oznacza motyla. Odnosi się ona do charakterystycznego kształtu uszu tego psiaka, który przypomina motyle skrzydła. Są to bardzo lojalne i wierne pieski, mocno przywiązane do swojego właściciela. Jednak w przeciwieństwie do powyższych ras – są dość nieufne w stosunku do obcych. Cechuje je również bardzo wysoka inteligencja, podobnie jak Maltańczyki, bardzo szybko się uczą. Papillon mierzy 28 cm przy wadze od 2,5 do 5 kg.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Żywa skamielina.

Dokładnie 82 lat temu odkryto pierwszą żywą latimerię. Rybę która jest przedstawicielką pradawnego gatunku zwierzęcia. [...]

Dodaj komentarz

Reklama