Francuskie rasy psów – top 10 najpopularniejszych ras

Francuskie rasy psów to zarówno rozpoznawalne na całym świecie pudle, buldogi czy papillony, jak i mniej znane, choć równie godne zainteresowania owczarki i inne typy psów.

Francuskie rasy psów – pudel

Pudel to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych francuskich ras psów. Nic dziwnego – urzeka nie tylko swoim wyglądem, ale także wybitną inteligencją. Początkowo rasa była typowym psem pracującym – wykorzystywano ją m.in. do polowania na ptaki wodne i to właśnie z tym związana jest etymologia jej nazwy. “Pudel” oznacza po niemiecku kałużę, ale w ojczystym, francuskim języku nazywany jest “caniche” – przywoływać to ma skojarzenie z “cane” czyli samicą kaczki.

Pudle szybko zaczęły być doceniane nie tylko przez myśliwych – są towarzyskie, radosne i niezwykle oddane swojemu opiekunowi. Uznawane są ponadto za jedne z najinteligentniejszych ras psów na świecie – wspólny trening z człowiekiem i spełnianie jego oczekiwań są dla pudla nagrodą samą w sobie. Z jednej strony są to psy pełne energii i zawsze chętne do zabawy, a z drugiej uwielbiają spędzać czas wspólnie z opiekunem na kanapie.

Pudle występują w czterech odmianach jeśli chodzi o wielkość (duży, średni, miniaturowy i toy) oraz w pięciu jeśli chodzi o umaszczenie: (czarne, białe, srebrne, brązowe lub płowe).

Francuskie rasy psów – buldog francuski

Buldog francuski to jedna z najmodniejszych obecnie francuskich ras psów – jego wizerunki można spotkać dosłownie wszędzie, nie tylko na ulicy, ale również na ubraniach, kubkach i wielu innych przedmiotach codziennego użytku. Moment najintensywniejszego rozwoju rasy przypada na XIX wiek, kiedy w robotniczych dzielnicach Paryża zaczęto podejmować próby eksperymentów i tworzenia nowych ras psów. Pierwotnie buldog francuski towarzyszył na targowiskach rzeźnikom i tragarzom, z czasem jednak zainteresowały się też wyższe warstwy francuskiego społeczeństwa.

Reklama

Buldog francuski został doceniony przez arystokrację, a z czasem także środowisko artystyczne, za swój wyróżniający się wygląd (m.in. płaską kufę, wypukłe oczy i pionowo postawione uszy) i nietuzinkowy charakter – są to psy czułe, towarzyskie i bardzo mocno oddane swoim opiekunom. Nie sprawiają na co dzień kłopotów i są cierpliwe oraz wyrozumiałe w stosunku do dzieci.

Francuskie rasy psów – Papillon

Papillon jest jedną z odmian spaniela kontynentalnego. Najbardziej charakterystycznym elementem jego wyglądu, odróżniającym go przy okazji od drugiej odmiany, czyli phalène, są wyraźnie postawione do góry i pokryte dużą ilością długich włosów uszy. To właśnie one stały się najprawdopodobniej inspiracją do stworzenia nazwy tej rasy, która po francusku oznacza motyla.

Reklama

Papillon jest dosyć starą rasą – jego początki sięgają co najmniej XVI wieku, z którego pochodzą pierwsze pisemne wzmianki na temat tego rodzaju psa. Była to przez lata typowa rasa psa ozdobnego, którego przeznaczeniem było po prostu towarzyszenie ludziom, zwłaszcza tym, którzy należeli do wyższych sfer francuskiego społeczeństwa (wśród jego opiekunek znalazły się takie osobistości jak Maria Medycejska czy Maria Antonina).

Papillon to pies, który przez cały czas zachowuje się z ogromną godnością, nie oznacza to jednak bynajmniej jakiejkolwiek oschłości – w stosunku do opiekuna jest bardzo uczuciowy i potrafi na wiele sposobów okazywać mu swoje oddanie. Jest też psem z natury towarzyskim – uwielbia być w centrum zainteresowania, a zbyt długie przebywanie w samotności może mieć na niego bardzo negatywny wpływ.

Francuskie rasy psów – owczarek francuski beauceron

Owczarek francuski beauceron jest rasą, która prawdopodobnie powstała pod koniec XVI wieku – określany wtedy był jako “czerwona pończocha” lub “czerwona skarpeta” ze względu na przypominające tę część ubioru umaszczenie. Pierwotnie jego rolą była ochrona zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami – pracował głównie na leśnych i górskich pastwiskach, a jego niezwykła odwaga sprawiała, że bez wahania stawał do walki z groźnymi przeciwnikami takimi jak wilki.

Jego nieustraszony charakter docenili XX-wieczni żołnierze, którym towarzyszył na froncie zarówno I, jak i II Wojny Światowej, chroniąc okopy i pełniąc rolę łącznika między nimi. Współcześnie nadal wykorzystywany jest przez służby mundurowe jako chętnie się uczący i odważny pies pracujący.

Reklama

Francuskie rasy psów – owczarek francuski briard

Owczarek francuski briard to bliski kuzyn beaucerona. Pierwotnie znany był jako “Chiens de

Berger français de Plaine”, czyli francuski owczarek nizinny, w przeciwieństwie do beaucerona nie pracował bowiem w górach, a przeważnie na otwartym, nizinnym terenie. Jego podstawowym zajęciem było pilnowanie i zaganianie owiec.

Nazwa “owczarek francuski briard” pochodzi z książki poświęconej rolnictwu autorstwa Abbota Roziera, z 1809 roku – to właśnie w niej po raz pierwszy odróżnione zostały owczarek francuski beauceron i briard. Podobnie jak swój kuzyn briard również służył na frontach obydwu Wojen Światowych, pełniąc poza funkcją łącznika między okopami także rolę psa ratowniczego oraz znajdującego rannych żołnierzy.

Francuskie rasy psów – lwi piesek

Lwi piesek, inaczej nazywany lowchenem, jest dosyć mylącą nazwą rasy – są to psy niewielkich rozmiarów (ok. 26 – 32 cm wysokości i ok. 6 kg wagi), a na dodatek bardzo przyjaźnie nastawione do człowieka. Przez wiele lat był ulubieńcem francuskich elit społecznych, a wizerunki przypominające rasę pojawiają się na obrazach i gobelinach pochodzących już z połowy XV wieku. Lwi piesek jest zwinny, radosny, i żywiołowy, a do tego posłuszny, oddany opiekunowi i czuły.

Reklama
Reklama

Francuskie rasy psów – owczarek pirenejski

Owczarek pirenejski jest rasą, która przez wiele lat funkcjonowała jako typowo użytkowa – towarzyszyła ludziom żyjącym, jak wskazuje nazwa, w obszarze Pirenejów, gdzie pomagała w doglądaniu stad zwierząt gospodarskich. W latach dwudziestych XX wieku wyodrębniono dwie oddzielne rasy: owczarka pirenejskiego długowłosego i owczarka pirenejskiego o gładkiej kufie.

Owczarki pirenejskie są psami inteligentnymi, które łatwo się uczą i chętnie współpracują z człowiekiem. Ze względu na dużą potrzebę ruchu i aktywności dobrze sprawdzają się w różnego rodzaju psich sportach.

Francuskie rasy psów – owczarek pikardyjski

Owczarek pikardyjski to rasa o dość długiej historii – jej początki mogą sięgać nawet IX wieku i być związane z przybyciem na terytorium obecnej Francji Celtów. Nazwa “pikardyjski” wywodzi się z kolei od historycznego francuskiego regionu położonego nad kanałem La Manche, w północnej części kraju – Pikardii.

Owczarek pikardyjski jest psem o zrównoważonym temperamencie – jest wrażliwy, ale samodzielny, pełen energii, ale opanowany i zachowujący spokój w różnych sytuacjach.

Francuskie rasy psów – dog z Bordeaux

Dog z Bordeaux jest prawdopodobnie spokrewniony z mastifami angielskimi oraz buldogami. W dawnych czasach wykorzystywany był we Francji zarówno jako pies myśliwski, jak i stróżujący czy obronny. Niestety rasa zmuszana też była do udziału w walkach psów.

Współcześnie dog z Bordeaux doceniany jest jako łagodny pies i wspaniały towarzysz dla dzieci, jednak ze względu na dość dużą potrzebę ruchu nie jest polecany dla każdego. W Polsce rasa stała się rozpoznawalna ze względu na postać psa Śliniaka w serialu “Rodzina zastępcza”.

Francuskie rasy psów – grand basset griffon vendeen

Grand basset griffon vendeen  to rasa, której początki sięgają co najmniej XVI wieku. Jego nazwa oznacza psa “wandejskiego”, czyli pochodzącego z historycznej krainy zachodniej Francji o nazwie Wandea. Wzorzec opisuje jego charakter w następujący sposób: „diabeł w polu, anioł w domu”. Rzeczywiście – jest z jednej strony chętny do pracy i bardzo aktywny, a z drugiej mocno przywiązuje się do człowieka i wykazuje w stosunku do niego czułością  i oddaniem.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Pinczer Austriacki

Pinczer austriacki to pies krępy, o stosunkowo niewielkiej posturze. Jest on zbudowany mocniej niż blisko [...]

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Francuskie rasy psów – top 10 najpopularniejszych ras

Dodaj komentarz

Reklama