Lapinporokoira (Lapoński pies pasterski) – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 3, nr wzorca 284.

Lapinporokoira to silny pies o wesołym usposobieniu. Potrafi być doskonałym towarzyszem człowieka pod warunkiem, że ten zapewni mu odpowiednią dawkę ruchu.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Psy tej rasy są znane od XVII wieku. Lapinporokoira to zwierzę pochodzące z północnej części Finlandii zazwyczaj pracujące jako pomocnik pasterza podczas wypasu reniferów. Na południu swej ojczyzny to zwykle psy towarzyszące albo stróżujące.

Pierwszy wzorzec rasy powstał w latach 60. XX wieku i zatwierdził go fiński Kennel Club. 

LAPINPOROKOIRA WYGLĄD:

Lapinporokoira należy do psów określanych jako szpice pasterskie. Jest to średniej wielkości zwierzę, silne, ale nie ciężkie. Pies ten ma zdecydowanie dłuższy tułów od jego długości (wysokości) w kłębie. Lapinporokoira ma krótki pysk, lekko wypukłą czaszkę z dobrze zaznaczoną bruzdą czołową oraz z doskonale widocznymi łukami brwiowymi. Jego uszy są szeroko rozstawione na głowie, szerokie u swej nasady, węższe na końcach. Z kolei oczy są owalne, o ciemnym zabarwieniu, osadzone stosunkowo szeroko. Mocna szyja, o średniej długości płynnie przechodzi w ramiona, a głęboka klatka piersiowa jest przestronna, ale nie za szeroka. Lapinporokoira ma kończyny dobrze kątowane, mocne, ustawione równolegle do siebie. Ogon jest nisko osadzony na zadzie psa, obficie pokryty szatą. 

Reklama

Sierść dwuwarstwowa – zbudowana z gęstego podszerstka oraz włosów okrywowych, zwykle w kolorach taki jak czarny, szary albo ciemno brązowy. W okolicach klatki piersiowej oraz na tylne stronie ud pojawia się zdecydowanie dłuższy włos. Natomiast dopuszczalne są jedynie białe znaczenia występujące na szyi, klatce piersiowej i nogach psa. 

Dorosłe czworonogi rasy lapinporokoira osiągają 51 cm w kłębie. Suki z kolei – 46 cm. Masa ciała tego zwierzęcia waha się w granicach 27 – 30 kg. 

Reklama

LAPINPOROKOIRA PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Lapinporokoira nie jest szczególnie wymagający w kwestii pielęgnacji swej szaty. Jedynymi zabiegami potrzebnymi tej rasie to: regularne szczotkowanie okrywy włosowej oraz trymowanie podszerstka raz na jakiś czas. 

Czworonóg ten raczej cieszy się wyjątkowym zdrowiem, póki co nie odnotowano żadnych chorób typowych dla tej rasy. 

LAPINPOROKOIRA CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Lapinporokoira to zwierzę cechujące się dużą aktywnością fizyczną. Ma on niezwykle wysokie zapotrzebowanie co do codziennej dawki ruchu. Uwielbia pracować „z” i „dla” człowieka. To pies o dużych możliwościach i umiejętnościach. Szybko się uczy zwłaszcza nowych komend czy sztuczek. Lapinporokoira rewelacyjnie radzi sobie w wszelkich konkursach typu agility, cartingu, mushingu, flyballu czy chociażby trackingu. 

Nie jest to pies odpowiedni do życia w mieście. W domu potrafi być spokojny i cichy, ale musi być właściwie stymulowany na zewnątrz (zarówno społecznie, jak i umysłowo czy węchowo). Jest to zwierzę czujne. Ma opinię rzadko okazującego uczucia, który jak już je pokazuje to są one zdecydowanie szczere.

Reklama

Lapinporokoira to rasa towarzyska, nie przejawiająca agresywnych zachowań wobec nieznajomych mu osób. Ten fiński pies pasterski wykazuje dużą skłonność do ucieczek, zwłaszcza gdy jego potrzeby nie są wystarczająco zaspokajane.

Pies ten szczeka stosunkowo dużo, zwłaszcza wykonując poleconą mu pracę. Bywa posłusznym zwierzęciem, lubi słuchać się swego opiekuna, gdy ten okazuje mu szacunek i jest konsekwentny w swych działaniach.

Najlepszy opiekun dla lapinporokoira to osoba aktywna fizycznie, z dużą ilością wolnego czasu dla swego pupila.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Ariegeois- opis rasy psa

Ariégeois to francuska rasa średniej wielkości psa myśliwskiego wykorzystywanego do polowania z bronią palną i [...]

Dodaj komentarz

Reklama