Czy dorosły pies może pić mleko krowie?

Czy pies może pić mleko?

Wydawać by się mogło, że pies jako zwierzę należące do gromady ssaków może a nawet powinien spożywać w swej codziennej diecie, mleko. Nic bardziej mylnego.

Mleko jest bardzo odżywczym i naturalnym produktem. Dodatkowo wydaje się być idealną formą gaszenia pragnienia naszych czworonogów. Co więcej, mleko zawiera jony wapnia więc dodatkowo moglibyśmy dostarczyć odpowiednich minerałów naszemu psu, więc czy pies może pić mleko? Niestety pomysł ten nie jest tak dobry jak się zdaje. Chcąc podać psu mleko powinniśmy się zastanowić czy w naturalnym środowisku przodkowie psów – wilki, będąc dorosłymi osobnikami je spożywają. Odpowiedź brzmi – nie.

Mleko krowie a szczenięta

Najczęstszym pytaniem nas nurtującym jest – czy szczeniak może pić mleko? Jako ssaki, w pierwszych tygodniach swojego życia picie mleka jest im niezbędne do przeżycia. Oczywiście najlepszym mlekiem jest to pochodzące bezpośrednio od ich matki. Pokarm ten jest pełen składników odżywczych i doskonale wpływa na rozwój szczeniąt oraz dodaje im siły. Mleko suki, tak jak mleko krowie, zawiera w sobie złożony cukier – laktozę, ale posiada go zdecydowanie mniej. Wraz w oddzieleniem piesków od swej matki, enzym trawiący laktozę – laktaza, zaczyna zanikać i stąd mogą zaczynać się problemy układu pokarmowego u tych zwierząt. Okazuje się bowiem, że zwierzęta te tak jak i my, mogą być alergikami i cierpieć na nietolerancje pokarmowe

Co zrobić, gdy psiej matki zabraknie? Mleko krowie czy kozie, w tym przypadku nie jest odpowiednim pomysłem. Jest ono mniej energetyczne a jego proporcje aminokwasów, białek i laktozy są zdecydowanie inne niż w pokarmie pochodzącym od ich matki. Dlatego w sytuacji tego typu należy podawać szczeniętom odpowiednie mieszanki mleka zastępczego dla psów. 

Mleko krowie a dorosłe psy

A co z dorosłymi osobnikami? Czy dorosły pies może pić mleko? Produkcja laktazy w jelicie cienkim wraz z wiekiem psa powoli zanika. Oczywiście nie jest to regułą, więc nie u każdego czworonoga tak się dzieje. Niektóre zwierzaki zachowują zdolność do produkcji tego enzymu i dzięki temu nie mają problemów ze strawieniem mleka krowiego. W takim przypadku może być ono sporadycznie podawane, ale w formie przekąski aniżeli pełnowartościowego regularnego posiłku lub zamiennika wody. Jednakże część psów niestety ma skłonności do problemów trawiennych związanych z piciem mleka (krowiego czy koziego). Pierwszą dość powszechną dolegliwością związaną z jego spożywaniem jest – nietolerancja pokarmowa. Zazwyczaj objawia się ona bólami brzucha, wzdęciami, biegunką oraz ogólnym osłabieniem całego organizmu psa. Alergia pokarmowa, czyli w tym wypadku alergia na białko pochodzące z krowiego mleka, na pierwszy rzut oka jest podobna do nietolerancji laktozy. Dodatkowo może występować świąd a skóra psa może być podrażniona i zaczerwieniona. 

W świecie nauki eksperci ciągle nie są jednogłośni odnośnie picia mleka krowiego przez psa. Jedni twierdzą, że nasze czworonogi nie powinny go spożywać, z kolei inni twierdzą, że niewielkie ilości podawane od szczenięcia mogą zaprzestać procesowi zanikania laktozy. W związku z tym nietolerancja pokarmowa może się w ogóle nie pojawić u takiego psa. Najważniejsze jest to aby obserwować naszego pupila jak się on czuje po spożyciu mleka i to powinno nam zdecydowanie „powiedzieć” czy taka forma przekąski jest dla niego odpowiednia.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama