Posiadanie psa poprawia zdrowie

Masz psa? Dzięki niemu masz większą szansą przeżyć zawał!

To że psy poprawiają samopoczucie wie każdy kto ma psa. Jednak badania naukowe pokazują że posiadanie psa wpływa również zbawiennie na nasze zdrowie! Najnowsze badania udowodniły że posiadacze psów mają dużo wyższą szansę przeżycia po hospitalizacji po zawale lub udarze.

Wiemy nie od dziś że posiadanie psa korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Zabawa z psem poprawia humor, redukuje stres a codzienne spacery wpływają zbawiennie na krążenie i pozwalają zrzucić zbędne kilogramy. A teraz dzięki naukowcom z Uniwersytetu w Uppsali oraz Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych wiemy również że nasz pies pomoże nam wrócić do zdrowia po przebytym zawale!

Pies zwiększa szanse na przeżycie zawału – badania

Korzystając ze Szwedzkiego Rejestru Pacjentów wyodrębnili oni grupę 344 tysięcy osób pomiędzy 40 a 85 rokiem życia. 186 tysięcy z nich miało zawał a 157 tysięcy udar mózgu. Następnie korzystając z pomocy Szwedzkiej rady Rolnictwa i Szwedzkiego Związku Kynologicznego ustalili oni jak dużo z pacjentów posiadało psa. W ten sposób odkryto zależność – osoby posiadające psy wracały do zdrowia dużo szybciej. Dodatkowo osoby które posiadały psa miały o 33% mniejsze ryzyko śmierci niż osoby bez zwierzaka.

Tak dużą różnicę badacze tłumaczą przede wszystkim faktem że pies zmusza człowieka do podejmowania aktywności fizycznej. W końcu niezależnie od tego w jakim jesteśmy stanie nie zostawilibyśmy swojego psiaka bez spaceru prawda? 🙂

Dodatkowo zbawienny wpływ psiaków na samopoczucie i jego umiejętność reagowania na nasze negatywne emocje i pozbywania się ich pomaga szybciej wrócić do zdrowia.

Reklama

Podsumowanie

Pies jest dobry na wszystko. 🙂 Autorzy badania przestrzegają jednak przed adopcją czy kupnem psa jako „lekarstwa”. Ja również uprzedzam tych którzy po przeczytaniu tych informacji chcą przygarnąć psa że jest to OGROMNA odpowiedzialność i musi to być decyzja naprawdę przemyślana! Gdyż trzeba pamiętać że psu trzeba zapewnić odpowiednie warunki do życia.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Pies który został burmistrzem

Poznajcie psa o imieniu Parker the Snow Dog, który w oficjalnych wyborach został burmistrzem górskiego miasteczka Georgetown. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama