Posiadanie psa poprawia zdrowie

Masz psa? Dzięki niemu masz większą szansą przeżyć zawał!

To że psy poprawiają samopoczucie wie każdy kto ma psa. Jednak badania naukowe pokazują że posiadanie psa wpływa również zbawiennie na nasze zdrowie! Najnowsze badania udowodniły że posiadacze psów mają dużo wyższą szansę przeżycia po hospitalizacji po zawale lub udarze.

Wiemy nie od dziś że posiadanie psa korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Zabawa z psem poprawia humor, redukuje stres a codzienne spacery wpływają zbawiennie na krążenie i pozwalają zrzucić zbędne kilogramy. A teraz dzięki naukowcom z Uniwersytetu w Uppsali oraz Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych wiemy również że nasz pies pomoże nam wrócić do zdrowia po przebytym zawale!

Reklama

Pies zwiększa szanse na przeżycie zawału – badania

Korzystając ze Szwedzkiego Rejestru Pacjentów wyodrębnili oni grupę 344 tysięcy osób pomiędzy 40 a 85 rokiem życia. 186 tysięcy z nich miało zawał a 157 tysięcy udar mózgu. Następnie korzystając z pomocy Szwedzkiej rady Rolnictwa i Szwedzkiego Związku Kynologicznego ustalili oni jak dużo z pacjentów posiadało psa. W ten sposób odkryto zależność – osoby posiadające psy wracały do zdrowia dużo szybciej. Dodatkowo osoby które posiadały psa miały o 33% mniejsze ryzyko śmierci niż osoby bez zwierzaka.

Tak dużą różnicę badacze tłumaczą przede wszystkim faktem że pies zmusza człowieka do podejmowania aktywności fizycznej. W końcu niezależnie od tego w jakim jesteśmy stanie nie zostawilibyśmy swojego psiaka bez spaceru prawda? 🙂

Dodatkowo zbawienny wpływ psiaków na samopoczucie i jego umiejętność reagowania na nasze negatywne emocje i pozbywania się ich pomaga szybciej wrócić do zdrowia.

Reklama

Podsumowanie

Pies jest dobry na wszystko. 🙂 Autorzy badania przestrzegają jednak przed adopcją czy kupnem psa jako „lekarstwa”. Ja również uprzedzam tych którzy po przeczytaniu tych informacji chcą przygarnąć psa że jest to OGROMNA odpowiedzialność i musi to być decyzja naprawdę przemyślana! Gdyż trzeba pamiętać że psu trzeba zapewnić odpowiednie warunki do życia.

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Dodaj komentarz

Reklama

Podobne artykuły

Czy pies wyczuwa chorobę?

Wiemy już, że psy są niezwykle wyczulone na zmiany zachodzące przed śmiercią, dzięki ich niezwykłemu [...]

Reklama

Czytaj dalej

wyjący pies

Dlaczego psy wyją?

Dlaczego psy wyją? Czy ma to związek z tym, że pochodzą od wilków? Psiaki wyją [...]

Dlaczego pies ma ogon?

Po co psu ogon?

W przypadku kotów sprawa jest jasna - ogon pomaga im utrzymać równowagę podczas skoków i [...]

Jak długo żyją psy?

Ile lat żyje pies? Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, jak długo właściwie żyją psiaki. Często słyszy [...]