Decyzja o kupnie czy przygarnięciu psa do naszego domu, powinna zawsze być skrupulatnie przemyślana i przeanalizowana pod kątem późniejszych wydatków, a także poświęcenia czasu. Drobne szkody w domu też trzeba brać pod uwagę. W zamiana za to otrzymamy bezwarunkową miłość i ogromne pokłady radości przy każdym naszym powrocie.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Pies to ogromne szczęście i dużo radości. Jednak oprócz przyjemności i zabawy, czeka nas wiele obowiązków. Musimy psa wykarmić, zorganizować mu miejsce do spania i przede wszystkim zadbać o jego higienę. To wszystko wymagać będzie czasu i regularności. Dlatego warto być przygotowanym od samego początku.
Wyprawka dla psa
Skoro już decyzja zapadła, to zanim psiak pojawi się w naszym domu warto się odpowiednio przygotować, a żeby później nie latać w pośpiechu po sklepach zoologicznych. Jak powinna wyglądać podstawowa wyprawka dla psa? Co należy kupić na samym początku?
Tak naprawdę wszystko oprócz szelek jesteśmy w stanie kupić wcześniej. Szelki nie, gdyż po nie zawsze warto wybrać się z psem do dobrego sklepu zoologicznego, w którym sprzedawca pomoże w odpowiednim doborze i pozwoli też przymierzyć dostępne modele. W końcu szelki to jak ubranie – muszą dobrze leżeć i nie mogą obcierać ani krępować ruchów.
Legowisko
Absolutnym podstawowym zakupem dla psa będzie legowisko. Nawet jeżeli do spania upodoba sobie kanapę czy nasze łóżko i my na to wydamy zgodę, to wciąż pies musi posiadać swoje legowisko. Ma to być jego miejsce, gdzie nikt nigdy go stamtąd nie wygoni, ani nie będzie niepokoił. Legowisko ma kojarzyć mu się z bezpieczeństwem i jasno pokazać, że jest częścią naszego domu mając w nim swoje miejsce. Aby dłużej utrzymać legowisko w czystości, warto jego dno wyłożyć kocykiem, który będzie można wyprać częściej niż legowisko.
Legowisko powinniśmy dopasować do końcowego rozmiaru psa, czyli wtedy jak już osiągnie dorosłość. Proponujemy wybierać legowisko z materiałów, które będzie można wyprać bez ryzyka zniszczenia czy deformacji. Kolor i kształt to już pełna dowolność i nasz kaprys.
Miska na wodę, miska na pokarm, stojak z miskami
Kolejnym niezbędnym elementem będzie zakup dwóch misek – jednej na wodę, a drugiej na pokarm. Woda i jedzenie muszą być podawane z osobnych misek! Do domu możemy wybrać je z dowolnego materiału – metalowe, plastikowe czy nawet ceramiczne. Warto zwrócić uwagę czy posiadają antypoślizgowe podstawki, co ułatwi psu korzystanie z nich. Dobrze sprawdzają się też stojaki z dwoma miskami. Niektóre pozwalają nawet na regulację wysokości ustawienia misek, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych ras.
Zestaw do sierści – 2 szczotki lub grzebień
Dla psa powinniśmy kupić szczotkę z włosia naturalnego lub sztucznego, przeznaczoną do kompletnej pielęgnacji psów o krótkiej sierści lub do końcowego wykończenia czesania w przypadku psów o dłuższej sierści posiadających podszerstek.
Drugą szczotką będzie furminator, czyli metalowy grzebień z delikatnymi ząbkami, który służy do wyczesywania podszerstka. Podszerstek to warstwa sierści znajdująca się najbliżej skóry i to ona podlega największemu linieniu. Furminator to niezbędna szczotka dla wszystkich psów posiadających podszerstek – pamiętajmy jednak, że nie wszystkie psy go posiadają.
Ewentualnym przyrządem do zakupu może być grzebień. Będzie on konieczny dla psów posiadających włosy – chodzi tutaj o takie rasy jak york, shih tzu czy maltańczyk. Grzebień powinien być wykonany ze stali nierdzewnej i najlepiej chromowany. Nie polecane są grzebienie plastikowe.
Nożyczki do pazurków
Czasem zdarzy się konieczność przycięcia pazurków u naszego pupila. Nie zrobimy tego zwykłymi nożyczkami. Konieczne będą specjalne nożyczki do psich pazurów, posiadające ogranicznik dla zbyt mocnego ich skrócenia i działające jak cążki. Warto je posiadać od samego początku.
Zabawki dla psa
Na początek wystarczą z 2-3 zabawki, by nasz psiak mógł się zająć czymś innym niż meblami czy poduszkami. Przy pierwszym zakupie warto rozważyć jakiś szarpak – najlepiej sprawdzą się sznury, piłkę do zabawy i dobrej jakości, mocny gryzak. Zwłaszcza dla młodego psa ważne są zabawki, które może swobodnie gryźć, gdy kształtować się będzie jego uzębienie.
Jako zabawki osobiście polecam piłkę dentystyczną, która przy okazji czyści zęby, a także jedną z najlepszych zabawek jakie powstały, czyli Kong. Kong to zabawka w której możemy umieści jakiś pokarm (np. pasztet) i pies przez małe otwory ma za zadanie wylizać smakołyk. Dobra zabawa gwarantowana.
Płyny do higieny
Zbyt wielu środków do higieny nie trzeba kupować. Tak naprawdę wystarczą tylko dwa – płyn do kąpieli, który będziemy używać raz na 3-4 miesiące (częściej psa z płynem nie trzeba kąpać) oraz płyn do uszu. Ten drugi powinniśmy stosować powiedzmy co dwa tygodnie. Aż tyle i tylko tyle.
Smycz i obroża
Jak wiadomo smycz to podstawowy element do wyprowadzania psa poza mieszkanie czy dom. Na początek warto unikać smyczy automatycznych, a wybrać te o stałej długości – ułatwią naukę prowadzenia psa przy nodze czy kontrolowanie ewentualnych prób zgarniania jedzenia z trawnika.
Razem ze smyczą możemy na początek kupić obrożę. Warto ją dopasować ze względu na aktualną wielkość psa i obwód szyi. Im większy pies tym może być ona grubsza.
Smycz warto kupić nawet jeżeli będziemy decydowali się na korzystanie z szelek. Warto posiadać ją jako opcję w przypadku prania szelek.
Transporter lub smycz samochodowa
Jeżeli będziemy zamierzali przewozić naszego psa autem – co w dzisiejszych czasach jest absolutną normą, konieczne jest zaopatrzenie się w transporter. Pozwoli on na bezpieczne przewożenie zwierzaka i uniknięcie niepotrzebnego przemieszczania się po pojeździe.
Alternatywą dla transportera jest specjalna smycz samochodowa, która z jednej strony posiada klamrę do przypięcia za szelki, a z drugiej mamy końcówkę taką, jaką mają pasy bezpieczeństwa w każdym samochodzie. Tę końcówkę wpinamy do zamka w pasach bezpieczeństwa i mamy psa z ograniczonymi możliwościami poruszania się po tylnej kanapie, a w przypadku gwałtownego hamowania – smycz zatrzyma psa w danym miejscu, ewentualnie spadnie on za tylni fotel (kwestia długości takiej smyczy).
Uwaga! Jeżeli decydujemy się na wybór smyczy samochodowej do przewożenia psa, możemy z niej korzystać wyłącznie w połączeniu z szelkami! Całkowicie niedozwolone i niebezpieczne jest korzystanie z takiej smyczy w połączeniu z obrożą. W przypadku gwałtownego hamowania, cała siła zatrzyma się na szyi i zagraża to zdrowiu, a nawet życiu psa.
To już wszystkie elementy wyprawki dla psa, w którą warto się zaopatrzyć na samym początku naszej przygody z psem w domu. W późniejszym czasie dojdą kolejne wydatki jak np. saszetka na smakołyki, miski i legowisko turystyczne (idealne na wyjazdy), kolejne zabawki, coś do czyszczenia zębów, no i oczywiście masa smakołyków – wzbogacająca dietę psa.