Jak dobrać szelki dla psa

Jakie szelki dla psa i jak mu je założyć

Szelki do psa zyskały tak naprawdę popularność stosunkowo niedawno, bo dopiero w ostatnich latach. Jeszcze do niedawna mało kto słyszał o szelkach dla psiaków, a teraz stają się one coraz popularniejsze! I trudno się dziwić, ponieważ szelki są dla psiaka nie tylko wygodniejsze, ale też bezpieczniejsze w codziennym użytkowaniu. Jednak można się łatwo zgubić w wyborze, producenci naprawdę oferują szeroki wybór szelek, dlatego dzisiaj opowiem o tym, jakie szelki można i warto kupić. 

Jakie szelki dla psa? Rodzaje 

Niezależnie od tego, czy szukasz szelek dla psa w internecie, czy w sklepie stacjonarnym, można naprawdę łatwo pogubić się w ich ilości i różnych rodzajach. Konstrukcje wyglądają na naprawdę skomplikowane, trudno na pierwszy rzut oka ocenić, w jaki sposób powinno się szelki założyć. 

Dlaczego szelki są takim świetnym wyborem? Przede wszystkim dlatego, że są dla psa bardzo bezpieczne. Szelki są zaprojektowane w dokładny sposób, tak, by pies nie zrobił sobie krzywdy, kiedy mocno szarpnie, coś go zaciekawi i będzie chciał pobiec w danym kierunku. W przypadku kiedy pies ma obrożę, a nie szelki i mocno szarpnie, może zrobić sobie naprawdę poważną krzywdę. Jakie zatem rodzaje szelek możesz znaleźć? 

Szelki spacerowe 

Szelki spacerowe są tak naprawdę najpopularniejszym rodzajem szelek dla psiaka. Są świetną alternatywą dla tradycyjnej obroży. Są bardzo kolorowe, mają różne kształty i nadruki. Są wykonane z różnych materiałów. Szelki spacerowe można podzielić na dwa rodzaje: 

– Szelki typu walk – in / step – in

Są to szelki o dość prostej konstrukcji, które są naprawdę proste w zakładaniu. Jak założyć psu psu szelki? Najpierw rozłóż je na płasko na podłodze. Zobaczysz dwa ułożone trójkąty, w które należy włożyć przednie łapy. Kiedy łapy psiaka będą już wsunięte, należy podnieść szelki i zapiąć je na klamrę. Przed zapięciem warto również wyregulować szelki, tak, by psu nie było w nich zbyt ciasno. 

Reklama

– Szelki typu guard 

Te szelki mogą wydawać się na pierwszy rzut oka dość skomplikowane, ale po kilku pierwszych próbach zauważysz, że tak naprawdę ich założenie jest banalnie proste. Szelki typu guard mają kształt dwóch kół – mniejszego i większego. Większe koło przekłada się wokół klatki piersiowej psa i zapina na klamrę, z kolei mniejsze koło zakłada się na szyje, zapina klamrę i również reguluje rozmiar. Do szelek w banalny sposób przypina się smycz i można iść na spacer! 

Szelki sportowe 

Jeśli lubisz biegać ze swoim psiakiem albo uprawiasz z nim inny rodzaj aktywności fizycznej, szelki sportowe będą dla Ciebie idealne. Są one zaprojektowane tak, żeby psiakowi było jak najwygodniej. Najpopularniejsze są sledy – bardziej rozbudowane szelki niż te, których używa się standardowo do spacerów. Sledy świetnie nadają się do biegania i tak naprawdę wszystkich innych sportów, które uprawiasz z psem. Jeśli biegasz z psem, pamiętaj też o smyczy z amortyzatorem. 

Reklama

Szelki dla szczeniąt 

Szczeniaki muszą mieć specjalny rodzaj szelek, w końcu ich ciało jest jeszcze naprawdę delikatne. Przednia część takich szelek dokładnie przylega do klatki piersiowej psiaka i jest wykonana z delikatnego, miękkiego materiału. Szelki dla szczeniaków są bardziej rozbudowane, niż szelki dla dorosłych psów, tak, żeby w razie silnego pociągnięcia nacisk równomiernie się rozłożył i żeby psiak nie mógł się z nich łatwo wydostać. 

Szelki samochodowe 

Szelki samochodowe sprawdzą się podczas każdej podróży samochodem. Takie szelki wpina się tak jak pasy, do zapięcia bezpieczeństwa. Szelki dla psiaków mają specjalną piankę na wysokości klatki piersiowej, dlatego psiak jest dobrze amortyzowany w razie szarpnięcia, czy wypadku. 

Szelki treningowe 

Szelki treningowe będą świetnym rozwiązaniem dla psów, które nie potrafią chodzić przy nodze na luźnej smyczy. Szelki treningowe będą bardzo pomocne w nauce chodzenia na smyczy. 

Jak dobrać szelki dla psa? 

Należy zmierzyć obwód szyi i klatki piersiowej psiaka w najszerszym miejscu i porównać wymiary z tabelą wymiarów umieszczoną na szelkach. Weź też pod uwagę, czy Twój psiak ma futro, czy jest umięśniony, etc. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama