Ślepy pies - jak ułatwić mu poruszanie się?

Niewidomy pies – jak wygląda życie z niewidomym psem

Opieka nad niewidomym psem jest z pewnością wyzwaniem i wymaga od opiekunów nieco więcej zaangażowania, niż miałoby to miejsce w przypadku zdrowego psa. Niewidomy psiak może być jednak prawie tak samo sprawny jak zdrowy, choć trzeba się liczyć z tym, że życie z nim może (przynajmniej na początku) wymagać kilku wyrzeczeń i przystosowania domu, tak, by jak najbardziej ułatwić mu życie. 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę wcale nie trzeba adoptować niewidomego psa, nasz zdrowy pies z naszem może po prostu stracić wzrok. Przyczyny ślepoty są różne, ale często idą w parze z wiekiem zwierzęcia i mają związek z zaćmą, jaskrą, czy innymi chorobami charakterystycznymi dla podeszłego wieku. W tym wypadku mogę również wypowiedzieć się z własnego doświadczenia, ponieważ mój ukochany pies (pudel miniaturka) stracił wzrok w wyniku zaćmy, a z uwagi na to, że ma już ponad 14 lat, weterynarz nie chciał ryzykować zabiegu, szczególnie, że psiak naprawdę dobrze funkcjonuje i pogodził się ze swoją ślepotą. 

Niewidomy pies – jak rozpoznać ślepotę? 

Zwierzak zazwyczaj nie traci wzroku z dnia na dzień. W przeważającej ilości przypadków jest to proces, który przebiega stopniowo i trwa nawet latami. Pies bardzo długo może mieć jedynie częściowe problemy z widzeniem, z które będą przybierać na sile, ale nie zawsze muszą prowadzić one do całkowitej ślepoty. 

Jednak zdarzają się również przypadki, kiedy pies traci wzrok nagle i jest to szok zarówno dla niego, jak i dla właściciela. Opiekunowie najczęściej dopiero po czasie orientują się, że ich pies nie widzi. Przebywając ze zwierzakiem na co dzień trudno zauważyć niewielkie zmiany. Warto szukać takich zmian jak niechęć do wychodzenia na spacery, ostrożność w poruszaniu się, brak reakcji na zabawki. Jeśli zauważysz takie objawy u swojego zwierzaka, koniecznie zabierz go do weterynarza, który wykona niezbędne badania i przede wszystkim ustali, czy ślepota jest całkowita, czy częściowa. 

Weterynarz bardzo często będzie w stanie ustalić przyczynę ślepoty psa i wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Reklama

Ślepy pies – jak ułatwić mu poruszanie się? 

Niezależnie od tego, czy psiak jest całkowicie, czy częściowo niewidomy, powinno się zrobić wszystko, żeby ułatwić mu funkcjonowanie w domu. Co prawda jego słuch i inne zmysły wyostrzą się w przypadku utraty wzroku, ale mimo tego warto zastosować jeszcze inne ułatwienia. 

Przede wszystkim miski z jedzeniem i piciem powinny być zawsze w stałym miejscu. Pies szybko nauczy się gdzie co jest w domu i zmiana położenia rzeczy może go bardzo zestresować. Warto również zrezygnować z nadmiaru przedmiotów, szczególnie na podłodze, ponieważ psiak będzie się o nie obijał, mogą one również stanowić dla niego zagrożenie. 

Reklama

Zabezpiecz schody i wszelkie szczeliny na balkonie, z których pies mógłby wypaść. To niezwykle ważne i świetnie do tego celu nadają się bramki montowane do schodów przeznaczone dla dzieci. Zabawki powinny mieć element dźwiękowy, dzięki czemu psiak będzie mógł bawić się prawie jak za dawnych czasów. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama