Furminator – jak działa trymer dla kota?

Furminator jest rodzajem trymera dla zwierząt, dzięki któremu można pozbyć się martwego podszerstka. Jakiś czas temu stało się bardzo popularne w salonach  groomerskich dla psów, a następnie zyskało sporą popularność wśród opiekunów  mruczków. Szczególnie tych, które mają tendencję do tracenia dużej ilości sierści. Jednak  nie każda rasa powinna używać furminatora. Które rasy powinny go unikać i jak się nim  posługiwać? 

Furminator dla kota – który kot potrzebuje trymera? 

Co prawda nie wszystkie koty wymagają regularnego szczotkowania, a tym bardziej  trymowania, ale zdecydowanie część mruczków potrzebuje zarówno dobrej szczotki, jak i  furminatora.  

Regularne szczotkowanie ma na celu pozbycie się nadmiaru martwych włosów. W takich  zabiegach z całą pewnością przyda się furminator. Trzeba jednak nauczyć się używać go  prawidłowo, a także dowiedzieć się (i to zanim jeszcze kupisz furminator!), czy Twój kot  będzie go w ogóle potrzebował. Nie wszystkie koty posiadają podszerstek, a to w końcu  tę część sierści furminator wyczesuje. Zerknij na koniec tekstu, żeby dowiedzieć się, które  rasy nie wymagają używania tego narzędzia. 

Trymer dla kota – co to takiego? 

Furminator ma formę typowej szczotki dla zwierząt, z wygodną rączką grzebienia z  bardzo gęstymi, mocnymi i stalowymi ząbkami, które są gęsto ułożone. Usuwa martwy  włos o wiele skuteczniej niż zwykłe szczotki i grzebienie.  

Pamiętajcie, żeby nie mylić furminatora z trymerami, które posiadają ostrza! Te drugie są przeznaczone typowo do rozplątywania i skracania sierści. Furminator z kolei ma jedynie  usuwać martwe włosy, nie skracać je.  

Reklama

Trymery są dostępne w kilku rozmiarach. Czym powinno się kierować podczas doboru?  Przede wszystkim od długości sierści i wielkości mruczka. Oryginalny furminator  występuje w czterech wersjach: rozmiarach od S do L włącznie.  

  • dla kotów długowłosych, rozmiar S – do sierści długiej (włosy dłuższe niż 5 cm), dla  kotów ważących do 4,5 kg – małych oraz średnich, 
  • dla kotów długowłosych, rozmiar L – do sierści długiej (włosy dłuższe niż 5 cm), dla  kotów dużych – powyżej 4,5 kg, 
  • dla kotów krótkowłosych, rozmiar S – do sierści krótkiej (włosy długości do 5 cm),  dla kotów ważących do 4,5 kg – małych oraz średnich,
  • dla kotów krótkowłosych, rozmiar L – do sierści krótkiej (włosy długości do 5 cm),  dla kotów dużych – powyżej 4,5 kg. 

Furminator dla kota – czym się różni od trymera?  

Czy trymer i furminator to to samo? Często można bowiem usłyszeć te dwie nazwy  stosowane zamiennie. Furminator jest bowiem rodzajem trymera. Nie skraca sierści, ale  usuwa martwe włosy i nadmiar podszerstka.  

Reklama

Innymi słowy, to zgrabne, małe narzędzie może pomóc zredukować linienie zwierzaka.  Zapobiega również pozostawianiu przez kota kłaczków na dywanach, meblach i  ubraniach, a także ogranicza ilość połykanego futerka podczas codziennej pielęgnacji,  dzięki czemu kot jest mniej zakłaczony.  

Furminator – jak działa? 

Trymer został stworzony tak, by skutecznie usuwać podszerstek i martwe włosy bez  naruszania włosów okrywowych. Stalowe żabki docierają pod warstwę okrywową futra do  podszerstka, dzięki gęsto ułożonym ząbkom.  

Co ważne, narzędzie nie podrażnia podczas czesania skóry i nie wyczesuje łoju, który  naturalnie natłuszcza sierść. W zamian za to rozprowadza go równomiernie po całej  powierzchni futerka. Wyczesaną sierść można usunąć z narzędzia dzięki przyciskowi, w  który wyposażone są oryginalne furminatory.  

Koniecznie trzeba dodać, że furminator nie jest przeznaczony do rozczesywania  istniejących kołtunów.  

Reklama

Do tego celu należy użyć filcaków. Zanim jednak zabierzesz się za czesanie kota, warto  poznać kilka podstawowych zasad, o których trzeba pamiętać, żeby nie wyrządzić mruczkowi krzywdy.  

• Nie powinno się używać furminatora codziennie – do codziennej pielęgnacji w  zupełności wystarczą grzebła, szczotki gumowe, szczotki z włosia czy grzebienie,.  Furminator powinno się stosować jedynie jako narzędzie do usuwania podszerstka  i nie używać go częściej, niż raz w tygodniu. 

• Przed każdym użyciem furminatora upewnij się, że w sierści Twojego kota nie ma  żadnych kołtunów – inaczej pociągniesz furminatorem za kołtun, co będzie dla  mruczka bardzo bolesne. Dlatego najpierw koniecznie uporaj się ze splątanymi  włosami przy pomocy odpowiednich narzędzi. Dobrymi narzędziami będzie z  pewnością grzebień przeznaczony do rozczesywania kołtunów. 

• Nie powinno się czesać kota furminatorem po kąpieli – przyrząd stosuje się tylko  do suchej sierści, 

Reklama
Reklama

• Czesząc kota, stosuj płynne i długie pociągnięcia. Zacznij od głowy kota i kieruj się płynnym ruchem w dół tułowia. Unikaj wielokrotnych ruchów w jednym miejscu,  ponieważ możesz spowodować nadmierną utratę podszerstka.  

• Użycie furminatora nie powinno nigdy wymagać siły. Zawsze stosuj delikatne  pociągnięcia i zachowaj szczególną ostrożność w okolicach brzucha, nóg, głowy i  szyi.  

• Dodatkowo zachowaj ostrożność podczas wyczesywania sierści z ogona.  Przeczesz go delikatnie, tak, by nie stracił zbyt dużo futra. Jest to bardzo ważne w  przypadku ras, dla których dumny, puszysty ogon jest ozdobą. Są to takie rasy jak  maine coon, czy kot norweski. Furminator powinien być stosowany u takich  mruczków z wyjątkowym wyczuciem i ostrożnością.  

Czy warto używać furminatora? 

Trymowanie kota jest bardzo skutecznym i bezpiecznym narzędziem do usuwania  martwego podszerstka i włosa okrywowego. Jest to zdecydowanie niezastąpiony  przyrząd do pielęgnacji kotów z gęstszym futerkiem, szczególnie kilka razy w roku w  okresie linienia.  

Regularne stosowanie furminatora dodatkowo bardzo skutecznie ograniczy linienie  zwierzaka (regularne, czyli raz w tygodniu), a także sprawi, że kot nie będzie połykał zbyt  dużej ilości sierści podczas codziennej toalety.  

Nie powinno się stosować furminatora u kotów, które posiadają delikatne, jedwabiste  włosy bez gęstego podszerstka lub pozbawionych podszerstka, ponieważ w ich wypadku  użycie furminatora może uszkodzić pokrywę włosową.  

Do jakich ras kotów nie powinno używać się furminatora dla kota? 

• Cornish rex, 

devon rex

german rex

• korat, 

• laPerm,  

tiffany

• turecka angora, 

• kot balijski, 

kot bombajski,

kot burmski

• kot hawański, 

kot jawajski

kot orientalny krótkowłosy

• kot singapurski, 

• turecki van, 

• oraz wszystkie pozostałe koty domowe, w tym nierasowe, które posiadają delikatną sierść, złożoną głównie z włosów okrywowych i delikatnego podszerstka.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama