Klasyfikacja rasa nieuznana przez FIFe – kod EMS: BOM;
Z wyglądu przypomina on czarną panterę lecz ten kot jest idealnym przyjacielem rodziny, zwłaszcza z małymi dziećmi. Aktywny, inteligentny i bardzo oddany ludziom. Jego łagodne usposobienie zachwyca niemalże każdego, bark w nim dzikości i agresywności.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
RYS HISTORYCZNY RASY:
Rasa kot bombajski ma swój początek już w latach 50. XX wieku. Jego ojczyzną są Stany Zjednoczone, a pierwszą hodowczynią tych zwierząt była Nikki Horner pochodząca z Kentucky. Jej pragnieniem było stworzenie kota, który wyglądem będzie przypominał czarną panterę. W związku ze swoim założeniem skrzyżowała czarnego samca rasy – amerykański kot krótkowłosy, z kotką (championką) rasy burmańczyk o umaszczeniu sobolowym. Geny samicy miały nadać powstałemu czworonogowi solidną sylwetkę (silną). Natomiast od strony samca oczekiwano przekazanie cech takich jak – czarna maść futra oraz kolor (jaskrawożółty lub pomarańczowy) oczu. Następnie profesjonalna selektywna hodowla tych zwierząt osiągnęła bezapelacyjne zwycięstwo (w 1965 roku).
Kot bombajski uznanie osiągnął dopiero pod koniec lat 70. XX wieku. Jego nazwa nawiązuje do indyjskiego miasta, ponieważ w tym miejscu występuje wiele czarnych panter.
Aktualnie można spotkać także wersję brytyjską tego kota. Jego pochodzenie jest zupełnie inne jak odmiany amerykańskiej. Mianowicie, jest to potomek krzyżówki europejskiego kota burmańskiego oraz brytyjskiego kota krótkowłosego. Główną różnicą pomiędzy kotem bombajskim pochodzenia amerykańskiego i jego wersją europejską jest kolor oczu. Brytyjczyk może mieć je w kolorze zielonym, natomiast w Stanach Zjednoczonych jest to powód do dyskwalifikacji zwierzęcia z wystaw. Co więcej, odmiana z Ameryki ma pysk znacznie krótszy, a ich stop jest bardziej widoczny. Jednakże na poziomie temperamentu i charakteru te czworonogi są niemalże identyczne. Okazuje się, że wszystkie organizacje brytyjskie uważają, że kot bombajski to tylko barwna odmiana burmańczyka (ale nie osobna rasa).
The Cat Fancier’s Association – CFA oraz The International Cat Association – TICA uznała kota tej rasy, a tym samym stworzyła mu pewne standardy.
Początkowo zwierzęta te nie były lubiane przez środowisko kociarzy, lecz sprawy przyjęły inny obrót w roku 1976. Była to zasługa zgrupowania CFA, które nadało kotu bombajskiemu tytuł Championa. Natomiast organizacja TICA zrobiła to samo w 1979 roku.
KOT BOMBAJSKI WYGLĄD:
Budowa ciała kota bombajskiego określana jest mianem sylwetki kota burmańskiego. Choć można spotkać rozmaite jego wersje, które widocznie różnią się między sobą, zwłaszcza szczegółami anatomicznymi.
Amerykańska odmiana odpowiada amerykańskiej, natomiast brytyjska – brytyjskiej.
Należy wiedzieć, że kot bombajski nie jest uznany przez FIFe czyli federację felinologiczna, stąd pojawił się wzorzec pochodzący od federacji WCF. Standard ten określa wygląd kota tej rasy. W związku z tym mówi on, że: czworonóg ten to średniej wielkości zwierzę. Sylwetka tego kota jest dość muskularna i bardzo proporcjonalna. Nie jest to zwierzę ani grube, ani widocznie wydłużone czy chociażby ciężkie. Jego głowa jest zaokrąglona, stosunkowo krótka ale dość szeroka. Ostre kąty nie są widoczne u kota bombajskiego, natomiast jego profil jest bardzo wyraźnie zakrzywiony. Można dostrzec, że czworonóg ten ma mocną brodę jak i żuchwę. Średniej wielkości uszy umiejscowione są na głowie, są one szeroko rozstawione i lekko pochylone do przodu. Charakteryzują się dość specyficzną budową – szerokie u postawy, a na swych końcach widocznie zaokrąglone. Oczy zaś, kot bombajski ma duże, o okrągłym kształcie i są szeroko rozstawione na głowie zwierzęcia. Zazwyczaj zabarwione na kolor złocisty lub ciemno – pomarańczowy. Jego nos u swej nasady ma wyraźnie widoczne zagłębienie ale po za tym szczegółem jest on prosty. Tułów silnej budowy, muskularny, nie za bardzo długi. Jego klatka piersiowa jest mocna, natomiast grzbiet – prosty (wzniesienie jego tylnej części u niego nie występuje). Kot tej rasy ma kończyny cechujące się średnią długością, zakończone zaokrąglonymi łapami, bardzo eleganckie w trakcie ruchu. Bardzo proporcjonalne do tułowia oraz ogona. Natomiast ogon wyróżnia się lekko zaokrągloną końcówką i średnią długością, nie może być gruby u swej nasady.
Sierść kota bombajskiego zbudowana jest z włosów okrywowych krótkich, delikatnych i jedwabistych w swej strukturze. Podszycie u tej rasy praktycznie nie występuje. Dodatkowo leży on blisko ciała czworonoga. Połysk futra tego kota oznacza, że zwierzę jest zdrowe. Z kolei dopuszczalne umaszczenie charakteryzuje się błyszczącą czarną barwą, która jednolicie pokrywa ciało całego zwierzęcia, od jego czubka po koniuszek ogona.
Dobrze żywiony kot bombajski osiąga wagę 3,5 do 6,5 kg. Natomiast wysokość w kłębie dorosłego osobnika oscyluje w granicach 25 – 30 cm.
Zwierzę tej rasy przeciętnie żyje od 14 do 18 lat.
Kocięta czystej krwi nie są dostępne na terenie Polski.
Ciekawostka: Koty bombajskie za młodu mają słabo widoczne cieniowanie, a nawet niewielkie pręgowania. Jest to wyjątkowe, bo przecież całe zwierzę zabarwione jest na czarno. Jednakże wraz z upływem lat umaszczenie ich nabiera co raz mocniejszego, intensywniejszego koloru i wzory te przestają być dostrzegalne. Fakt ten jeszcze bardziej przybliża kota bombajskiego do czarnej pantery, ponieważ ona również pokryta jest cętkami lecz są one ukryte dla ludzkiego oka.
KOT BOMBAJSKI PIELĘGNACJA I ZDROWIE:
Zwierzę tej rasy nie sprawia zbyt dużych problemów pielęgnacyjnych. Nie jest to kot, który dużo linieje. Dlatego też jego okrywę włosową wystarczy szczotkować raz na tydzień przy pomocy gumowej szczotki. Taka praktyka pozwoli zachować jego sierść w czystości oraz lśnieniu. Oczywiście perfekcyjnie dobrana dieta również zapewni, że kot bombajski będzie miał okrywę włosową w odpowiednim stanie. Z kolei opiekun pragnący by jego pupil miał uzębienie w należytym porządku, może dbać o nie przy pomocy specjalistycznych dentystycznych przysmaków. Natomiast o kondycję swych pazurów czworonóg ten dba samodzielnie, o ile będzie miał zapewnione do tego odpowiednie warunki (np. będzie miał nieograniczony dostęp do drapaka). Co więcej, taki gadżet nie tylko zadba o wygląd pazurów kota lecz również doświadczy mu pewnej aktywności fizycznej.
Ważne są również regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Zwierzę tej rasy nie jest wymagające lecz porady osoby posiadającej odpowiednią wiedzę mogą okazać się bardzo przydatne.
Kot bombajski powinien być pilnowany przez swego właściciela zwłaszcza w kwestii jego aktywności fizycznej oraz spożywanych posiłków tj. kalorii.
Czworonóg ten szczególnie w typie amerykańskim, którego pochodzenie ściśle związane jest z amerykańskim burmańczykiem (z kolei jego geny to połączenie między innymi takich kotów jak pers) ma zdecydowanie krótszy nos z silnie zaznaczonym stopem. U kota bombajskiego mogą pojawiać się wady pochodzące od jego przodków, mianowicie: przodogryz, skrócenie przewodów łzowych, rozczep podniebienia, jak również bardzo częste obumieranie płodów. Zwierzę należące do tej rasy musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Ma on bowiem duże tendencje do otyłości, a tym samym do chorowania na cukrzycę. Także dolegliwości ze strony serca pojawiają się u tego kota. Kardiomiopatia przerostowa to choroba typowa dla tej rasy. Jest to dziedziczone genetycznie schorzenie, które powoduje duszności lub omdlenia. Często można spotkać się z osobnikami cierpiącymi także z powodu kociego kataru. W związku z tym zalecane jest unikanie przeciągów oraz polecane jest ciepłe miejsce, w którym zwierzę będzie mogło spokojnie nabrać sił.
Kot bombajski może być karmiony na wiele różnych sposobów. U czworonoga tej rasy sprawdzi się zarówno dobrej jakości, gotowa sucha karma oraz mokra. Także posiłki przygotowywane własnoręcznie przez właściciela będą dobrym pomysłem. Jedynym warunkiem jaki należy spełnić gotując dla kota bombajskiego to odpowiednia suplementacja, tak aby pokarm mu podawany był idealnie zbilansowany.
Gotowa karma sprawia wrażenie najwygodniejszego rozwiązania w kwestii żywienia kota. Taki posiłek zawiera większość (a nawet wszystkie) niezbędne substancje, które umożliwią odpowiedni wzrost, rozwój i zdrowie kota bombajskiego. Większość chorób spowodowanych jest niewłaściwą dietą np. otyłością czy cukrzycą. Dlatego opiekun tego czworonoga musi poważnie podchodzić do wielkości posiłków podawanych zwierzęciu. Kot bombajski spędzający dużo czasu w domu, a mało na aktywności fizycznej – może jeść z nudów. W związku z tym polecane jest wypełnianie miski karmą tylko w porach karmienia.
KOT BOMOBAJSKI CHARAKTER I USPOSOBIENIE:
Kot bombajski został stworzony by przypominać miniaturową czarną panterę. Jednakże hodowcom udało się to osiągnąć tylko na poziomie jego wyglądu. Usposobienie tego zwierzęcia zdecydowanie odbiega od dzikiego wzorca. Czworonóg ten nie posiada w sobie ani odrobiny dzikości, ponieważ jego przodkami są koty udomowione (rasa – amerykański kot krótkowłosy oraz kot burmański). Amerykański protoplasta charakteryzuje się dużą inteligencją i zdecydowanie łagodnym usposobieniem. Natomiast burmański kot to zwierzę znane ze swego silnego przywiązania do ludzkiej rodziny. Dlatego też kot bombajski wyróżnia się inteligencją, łagodnością oraz dużą uczuciowością. Wielu hodowców uważa, że w ich żyłach płynie zdecydowanie więcej krwi pochodzenia burmańskiego, ponieważ w dużej mierzę zwierzę to przypomina z charakteru tego właśnie przodka.
Kot bombajski to czworonóg bardzo łasy na pieszczoty. Uwielbia w ten sposób spędzać czas zwłaszcza z członkami swojej rodziny. Zwierzę to jest na tyle „przytulaśne”, że wymaga ono czułości ze strony właściciela każdego dnia. Ma dużą łatwość do nauki chodzenia na smyczy. Dodatkowo lubi uczyć się także innych sztuczek, albo bawić się w polowanie. Kot bombajski lubi aportować. Czworonogi te nie są wymagające, zwłaszcza w kwestii drogich zabawek. Dla nich najważniejsza jest interakcja, ruch, aby coś się działo. Jeżeli opiekun zwierzęcia tej rasy nie może spędzać z nim dużo czasu, powinien zakupić zabawki interaktywne czy duże wieże, drapaki, które będą służyć kotu do wspinania. Kot bombajski ma dobrze umięśnioną oraz solidną budowę ciała, a tym samym to bardzo sprawne zwierzę lubiące i potrafiące się wspinać czy skakać.
Będąc kocięciem, kot tej rasy charakteryzuje się dużą aktywnością i zainteresowaniem świata. Z kolei osobniki starsze (wiekowe) przestają być silnie żywiołowe lecz ich ciekawość nigdy nie maleje. Dlatego też seniorzy lubią wylegiwać się lub przesiadywać na parapecie okiennym. W związku z ich potrzebą doznawania pieszczot nawet będąc w sile wieku będą domagać się czułości ze strony opiekuna. Zazwyczaj zwracają na siebie uwagę poprzez wskakiwanie na kolana i moszczeniu się na nich.
Kot bombajski to idealny pupil niemalże dla każdego. Ich przyjazny charakter sprawia, że rasa ta to doskonały członek rodziny z dziećmi. Mają duże właściwości adaptacyjne, potrafią dostosować się niemalże do każdych warunków. Jednakże najlepiej czują się gdy zawsze ktoś przebywa z nimi w domu. Jeżeli nie można zapewnić mu swego towarzystwa, warto rozważyć towarzystwo drugiego przedstawiciela tego gatunku. Najlepiej, aby było on zwierzęciem o bardzo zbliżonym charakterze. Należy pamiętać, że kot bombajski samotność źle znosi, wywołuje ona w nim duże przygnębienie. Czworonóg ten nadaje się także do domów tzw. niewychodzących. Ma duży „dar” do dogadywania się z psem o ile ich socjalizacja odbędzie się w odpowiedni sposób.
Ciekawą cechą kota bombajskiego jest jego gadatliwość – lubi on „rozmawiać” ze swym właścicielem.